Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 16 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
rasa, płeć
Autor Wiadomość
Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-08-29, 21:06   Gołębie » rasa, płeć

Jak wcześniej napisałem . ku temu potrzebna jest wiedza .znajomość zagadnienia dotyczących ptaków czy innych zwierząt, do rozpoznania. Franek Dolas jej nie miał to nie rozróżnił krowy od byka, tym bardziej że byki mają jaja.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2015-08-29, 21:42   
   Nr Tel.: 660803277

Ale się rozpisałeś. No to błyśnij tą wiedzą i powiedz, na jakiej podstawie to jest samiec a nie samica. Tylko nie opowiadaj że trzeba mieć wiedzę, bo to każdy wie. Jeśli ta Twoja wiedza wynika rzeczywiście z wiedzy, to szacun, ale jako z natury niedowiarek pragnę dowodu. Masz tą wiedzę, to się nią pochwal, bo na razie przeczytałem tylko kilka nie popartych niczym frazesów, które sam doskonale znam. Jak dla mnie to ciut mało. Wolałbym konkrety, póki co ich nie ma. Napisałeś to, co każdy hodowca doskonale wie, podałem konkretne przykłady, kiedy ta wiedza psu na budę się zda, ale nie doczekałem żadnych rzeczowych kontrargumentów. Czyli jak to jest ? "Wiem, ale nie powiem"?

Edek 

Wysłany: 2015-08-29, 21:54   Gołębie » rasa, płeć

Tu powinien wypowiedzieć się
jaroks85 , będzie najbardziej uwiarygodnione , co do określenia płci, będzie wszystko wyjaśnione.
,

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2015-08-29, 22:45   

Dzięki Edziu, takiej odpowiedzi się spodziewałem.

Edek 

Wysłany: 2015-08-30, 07:32   Gołębie » rasa, płeć

Bo tak ,jak już dochodzić do sedna sprawy . Wypowiedziałem się o to co prosił jaroks85,, że jest to samiec'' ten pocztowy i tyle . Kierowałem się tą wiedzą którą powyżej opisałem z rozeznania ,jak i doświadczenia z gołębiami żyję na co dzień. Żadnej nadprzyrodzonej wiedzy w tym temacie nie posiadam . Twoje dociekanie to nic innego , jak wyciąganie prowokujących hipotez , względem mnie,oraz mojej wypowiedzi .

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2015-08-30, 12:47   

Sorry Edziu, wiesz że nie chciałem Cię urazić. Gołębie hoduję chyba prawie tak długo jak Ty, nieco też się na nich znam. Też w ocenie płci kieruję się regułami, które podałeś, a mimo to wychodzi na to, że albo będzie samiec, albo samica, bo teoria swoje, a praktyka co innego. Skoro masz taką niezachwianą pewność co do swojej racji, to wyszło na to, że albo Ty jednak masz jakieś nadprzyrodzone zdolności, albo ja jestem głąb. Jako osobnik dość ambitny i mający o sobie niezbyt niskie mniemanie, raczej byłem skłonny wybrać to pierwsze rozwiązanie. Skoro jednak takich zdolności nie masz, to znaczy że jednak z moją wiedzą hodowlaną może być coś nie halo. ;(

m 1960 
Gone with the wind.

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2017-02-28, 20:22   

Myślę, że dobrze byłoby płeć gołębia (kółko z krzyżykiem, czy strzałką) zaznaczyć na tipesie, lub na znaczniku. Oczywiście, jeśli to mają na nogach. A może ja o czymś nie wiem? :]

m 1960 
Gone with the wind.

Wysłany: 2017-03-02, 22:46   

Skąd wzięła się nazwa winerek? Kiedyś z niczym mi się ona nie kojarzyła. Google podpowiada winner, czyli z ang. zwycięzca. Wikipedia wyświetla pocztowe. 8)

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2017-03-03, 10:45   

Winerek, winer - zapożyczenie z niemieckiego "wiener" tj. wiedeński. "Wiener hochflieger" - wiedeński lotny. To inna rasa, aczkolwiek wielce prawdopodobne jest to, że nasz polski winerek kształtował się pod zaborem austriackim, stąd spolszczenie. Blauwinder, blauwiner blau (niebieski) winer, wiener (wiedeński).
Polski widyn, gdzieniegdzie wiedyn - też sugeruje rodowód z Wiedniem w nazwie.
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2017-03-03, 19:59, w całości zmieniany 1 raz  

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2017-03-03, 11:21   

m 1960 napisał/a:
Myślę, że dobrze byłoby płeć gołębia (kółko z krzyżykiem, czy strzałką) zaznaczyć na tipesie, lub na znaczniku. Oczywiście, jeśli to mają na nogach. A może ja o czymś nie wiem? :]
Nie ma takiej potrzeby. Dla kogo takie oznaczenie dla łapacza? Płeć gołębie jest zaznaczona na spisie który hodowca oddaje przed lotami. W zegarach elektronicznych wyświetla się przy każdym golebiu. Pozatym hodowca zna swoje gołębie przebywając w gołębniku.Dla mnie takie oznaczenie mija się z celem.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.
Ostatnio zmieniony przez merx 2017-03-03, 11:22, w całości zmieniany 1 raz  

m 1960 
Gone with the wind.

Wysłany: 2017-03-03, 13:58   

ManiekP napisał/a:
Winerek, winer - zapożyczenie z niemieckiego "wiener"...

Dzięki! Nie pomyślałem w tym kierunku. :ops:

merx napisał/a:
m 1960 napisał/a:
Nie ma takiej potrzeby. Dla kogo takie oznaczenie dla łapacza? Płeć gołębie jest zaznaczona na spisie który hodowca oddaje przed lotami. W zegarach elektronicznych wyświetla się przy każdym golebiu. Pozatym hodowca zna swoje gołębie przebywając w gołębniku.Dla mnie takie oznaczenie mija się z celem.

Dla łapaczy - handlarzy, brak oznaczenia płci jest na rękę.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-03-03, 17:23   

Nie tylko pocztowe ludzie hodują. Nie wyobrażam sobie np. kinga na spisie lotowym. Takie oznaczenie płci byłoby sporym ułatwieniem w hodowli, nie tylko dla łapaczy. Wielu niemieckich hodowców nie ma takich problemów, po prostu obrączkując zakładają obrączkę samczykowi na prawą nogę, samiczce na lewej i po problemie. Zgadnijcie - JAK JE ROZPOZNAJĄ? Zapewniam że o pomyłce nie ma mowy.

m 1960 
Gone with the wind.

Wysłany: 2017-03-03, 20:28   

kgrzelinski napisał/a:
... Wielu niemieckich hodowców nie ma takich problemów, po prostu obrączkując zakładają obrączkę samczykowi na prawą nogę, samiczce na lewej i po problemie.

No proszę, można? Można. :)

A poruszyłem temat, bo targowi handlarze wciskają kupującym, to czego się chcą pozbyć,
a nie to, czego szuka klient.

kgrzelinski napisał/a:
Zgadnijcie - JAK JE ROZPOZNAJĄ? Zapewniam że o pomyłce nie ma mowy.

Chętnie bym się dowiedział. ;)

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2017-03-03, 21:20   

Sposobów na rozróżnianie płci młodych gołębi jest co najmniej kilka, sprawdzających się mniej lub bardziej. Różne szkoły różnie uczą. W mojej hodowli nigdy nie wnikam jaką płeć mają pisklęta, bo taka wiedza nie jest zbyt potrzebna w tak wczesnym etapie rozwoju moich gołębi. Aczkolwiek z ciekawości kilka razy sprawdziłem u siebie metodę polegającą na ocenie długości i gęstości puchu u piskląt
U samiczek puch jest krótszy i rzadszy, u samczyków zaś jest dłuższy, bardziej żółty i gęstszy. U mnie ta metoda sprawdza się za każdym razem.
Dodatkowo można sprawdzić inne dwie znane mi metody. Jedna polega na ocenie kształtu głowy wraz z dziobem widzianej z góry. Ktoś kto wychowywał się na wsi na pewno wie jak wygląda klin do rozłupywania pieńków i o jakim kształcie mowa. U samiczek piskląt głowa jest typowo klinowata, u samczyków zaś widać boczne wypukłości dzioba, co tworzy wubrzuszony kształt załamania klina po obu stronach. Trudno mi to prościej wytłumaczyć, najlepiej by to samemu zobaczyć. Kolejna metoda stara jak świat i nawet opisana w literaturze to ocena krawędzi kloaki. U samca górna krawędź jest szersza i nachodzi na dolną. U samiczek na odwrót.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-03-03, 21:46   

ManiekP napisał/a:
Sposobów na rozróżnianie płci młodych gołębi jest co najmniej kilka, sprawdzających się mniej lub bardziej. Różne szkoły różnie uczą. W mojej hodowli nigdy nie wnikam jaką płeć mają pisklęta, bo taka wiedza nie jest zbyt potrzebna w tak wczesnym etapie rozwoju moich gołębi.... Kolejna metoda stara jak świat i nawet opisana w literaturze to ocena krawędzi kloaki. U samca górna krawędź jest szersza i nachodzi na dolną. U samiczek na odwrót.
Cóż, lata zaborów, zwłaszcza pruski i rosyjski, a także wojny spowodowały, że rozwój polskiego gołębiarstwa, zwłaszcza wiedzy hodowlanej, w porównaniu z poziomem spotykanym na nie dotkniętym tymi klęskami w podobnym stopniu Zachodzie, jest niestety sporo niższy. Miałem okazję pracować nad tłumaczeniem moim zdaniem dobrej książki o tematyce gołębiarskiej. Z zainteresowaniem ją przeczytałem, podobnie jak wiele innych. Okazuje się, że niemieccy hodowcy pierwszej selekcji młodych dokonują już podczas obrączkowania, podczas którego już eliminowana jest część młodych, czyli że już na tak wczesnym etapie potrafią wychwytywać dyskwalifikujące ptaka z hodowli mankamenty. Wracając do rozpoznania płci - istotnie, robią to na podstawie obserwacji kształtu kloaki kilkudniowego młódka. Jak by to 'obrazkowo" opisać - u samczyków jest to "uśmiechnięta buźka" ;) , u samiczek jest " smutna" :( .

Odpowiedz do tematu