Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 23 Sierpnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak przycinać krzewy
Autor Wiadomość
RAFAL.M 

Województwo: MAZOWIECKIE
Wysłany: 2015-10-14, 10:54   Jak przycinać krzewy

Dostałem od znajomych 6 krzaków borówki amerykańskiej. Krzaki mają ok 1,8-2m. Rośliny stare, wykopane z gołym korzeniem. Zaraz biorę się za sadzenie. Pytanie tylko - jak je przyciąć... Czy zostawić starsze pędy i ile, czy może wyciąć stare i zostawić młode.
Liczę na fachową pomoc :)

haaszek 
MODERATOR

Województwo: podkarpackie
Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2015-10-14, 21:12   

Znajdź sobie w internecie program Rok w Ogrodzie, chyba z ubiegłego roku, z jesieni. Była w nim informacja, że przycina się po przymrozkach(albo zimą...) i zostawia tylko jednoroczne pędy, podobno wtedy lepiej owocują. Ale najlepiej sprawdź to sam.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2015-10-14, 21:15   
   Nr Tel.: 601 654 364

Wyciąć wszystkie pędy uszkodzone, chore, krzywe, płożące się, słabe. Po to, żeby pomóc roślinom przyjąć się i przezimować. Zasadnicze cięcie odłożyć do przedwiośnia - zostawić wtedy kilka starszych pędów, które będą owocować (pączki). Zachować higienę przy cięciu (nawet odkazić narzędzia). Dobrze podlać. Zabezpieczyć przed przemarznięciem systemów korzeniowych - obsypać.

http://www.wymarzonyogrod...ka,26_2208.html
http://budujesz.info/arty...adamy,1196.html
http://www.zielonyogrodek...i-amerykanskiej

haaszek 
MODERATOR

Województwo: podkarpackie
Pomogła: 21 razy
Wysłany: 2015-10-14, 21:18   

No i ziemia powinna być kwaśna.

RAFAL.M 

Wysłany: 2015-10-15, 11:50   

Doszedłem do wniosku że najlepszym źródłem informacji będzie osoba od której mam te krzaki. Okazuje się że Gość ma plantację borówki. Krzaki trafiły do mnie ze zbyt zagęszczonych rzędów. Powiedział mi prawie to samo co napisała Bawka. Z wsadzonych w kwaśną glebę krzaków usunąć wszystkie uszkodzone, powyłamywane pędy, ziemię ściółkować grubą warstwą trocin, kory itp i tak zostawić na zimę. Wczesną wiosną przyciąć, usuwając najstarsze pędy, zostawić tylko 2-3 letnie. Ważne żeby w obecnej chwili rośliny miały stale wilgotno.
W obecnej chwili krzewy wyglądają tak:

KamilM 
Hodowca drobiu

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2016-01-25, 18:18   

Mam pytanie, czytałem dużo o przycinaniu czereśni, ale nadal nie wiem jak je dobrze przyciąć. Na jesień zasadziłem 3 czereśnie odmiany kordia, vega i rivan. Mają po kilka pędów bocznych, najniższy jest na wys. ok 1m, przewodnik od ostatniego rozgałezienia ma ponad 50cm. Pędy boczne u rivan i vegi są pod kątem ostrym do przewodnika, u kordi jest lepiej bo są pięknie ułożone prawie w poziomie tylko końcówki uciekają do góry. Czy mam obciąć u vegi i rivan o 1/3 pędy boczne, czy przyciągnąć je poprostu do ziemi, a przewodnik zostawić bez zmian? U kordi mam skrócić przewodnik i pędy boczne? Wiem że to troche nie jasne, ale postaram się wstawić zdjęcia jutro, oczywiście będe je obcinał na wiosne jak się ociepli. Bo trzeba jakieś cięcie formujące wykonać, ale nie wiem do końca jak to zrobić, bo wszedzie na poradnikach piszą inaczej.

KamilM

Gall 

Województwo: Polska
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-01-25, 23:48   

Przy cięciu formującym pędy boczne należałoby skrócić za 2 - 3 oczkiem, a przewodnik w odległości 50cm od najwyżej położonego pędu bocznego.
Wyrastające nowe pędy lepiej od razu prowadzić poziomo, kiedy są jeszcze miękkie. Pętelka odciągu powinna być luźna i w miarę wzrostu pędu przesuwana na zewnątrz.

newrom 

Województwo: Małopolskie
Wysłany: 2016-01-27, 15:12   

AFAIK czereśnie raczej się powinno ciąć w sierpniu, jak jest sucho i słonecznie.

RAFAL.M 

Wysłany: 2016-01-27, 15:38   

Cięcie młodych drzewek czereśni w celu uformowania kształtu (w tym przypadku posadzonych na jesieni ) wykonuje się na przedwiośniu, póki drzewa nie puszczą soków. W sierpniu przycina się starsze drzewa, już owocujące, min 4 letnie..
Ja bym przyciął tak jak pisze Gall. W pierwszym roku po posadzeniu musi wzmocnić się system korzeniowy. Dlatego potrzebne jest cięcie nawet o 1/3 drzewka.

KamilM 
Hodowca drobiu

Wysłany: 2016-01-27, 17:01   

Chyba zrobie tak, że pościnam pędy od dołu bo są za nisko tak do metra je pościnam, bo moje podopieczne wiem że sobie będą podskubywać liście :D a gęsi szczególnie. Zostawie pare pędów poprzyginam je tylko nie wiem, czy skracać te zostawione pędy o 1/3, czy nie, bo pęd główny- przewodnik trzeba skrócić ciutke, żeby puścił wiecej pędów bocznych prawda?

KamilM

loginka74 
Średnia Kwoka

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2016-01-31, 20:08   

Teraz nisko,jak drzewo urośnie to będzie wyżej-wejdziesz jak po schodach.

KamilM 
Hodowca drobiu

Wysłany: 2016-02-12, 17:17   

Jutro postaram się zrobić choć już podwiązałem te co mają zostać, a te co do wycięcia do poczekam aż się ociepli wtedy zetne. We wtorek obciołem 2 jabłonki już starsze, te co posadziłem jesienią, są źle rozgałęzione musze je pościnać i przyciąć przewodnik, niech się rozgałęzi.

KamilM

KamilM 
Hodowca drobiu

Wysłany: 2016-02-14, 08:45   Re

Tu sa zdjęcia tych drzewek. Możecie pokazać jak je przyciąć?

Przepraszam za jakość tych zdjęć. :ops:

KamilM
Ostatnio zmieniony przez KamilM 2016-02-14, 08:47, w całości zmieniany 1 raz  

Tomekkk10 

Województwo: świętokrzyskie
Wysłany: 2016-02-14, 09:01   

Kolego kiedy były sadzone te drzewka? Jesienią? W czereśniach zdecydowanie ze dużo gałązek zostawionych i za nisko. Jabłonki proponował bym obciąć do tzw patyka czyli obcinamy wszystkie gałązki boczne a pęd główny ucinamy na wysokości około 80-90 cm Cięcie zawsze dobrze jest wykonać na południe. Jeśłi chodzi o czereśnie, tniemy wszystkie gałązki do wysokości około 60 cm od dołu, a wyżej zostawiamy 3 bądź 4, tak aby stworzyć ładną równą koronę. Pozostawione gałązki skracamy o około połowe, natomiast pęd główny tniemy 60 cm za ostatnią zostawioną gałązką również na południe, zostawiając na nim dwa górne oczka a około 5-6 niżej obrywając. Oczywiście rany powstałe po cięciu smarujemy maścią ogrodowa lub Funabenem, ewentualnie sami tworzymy sobie takie mazidło z farby emulsyjnej i z dodatkiem preparatów grzybobójczych czyli miedzianu oraz topsinu.
Mówiąc na południe mam na myśli stronę świata, nie porę dnia, dla ścisłości :)
Ostatnio zmieniony przez Tomekkk10 2016-02-14, 09:08, w całości zmieniany 1 raz  

KamilM 
Hodowca drobiu

Wysłany: 2016-02-14, 10:35   

Tomekkk10, tak były sadzone jesienią, przy tych 2 czereśniach gałązki zaczynają się właśnie 60-70 cm nad ziemią, przy jednej czereśni zaczynają się 40-50 cm nad ziemiąmi właśnie tam musze je wyciąć, tylko jeszcze pytanie, czy to już czas na przycinanie czereśni? U mnie w małopolsce teraz w dzień temperatura dodatnia do słońca nawet 15*C w nocy jest w granicach -2 do 1*C można je przyciąc teraz, czy zaczekac jeszcze ze 2 tygodnie, ale widze, że pąki już się robią coraz wieksze.

KamilM

Odpowiedz do tematu