Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Sobota 21 Września 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Szczury w gołębniku...
Autor Wiadomość
brahma123 
brahma123

Województwo: Opolskie
  Wysłany: 2016-01-19, 15:37   Szczury w gołębniku...

Proszę o pomoc!!! Dziś po południu wchodzę do gołębnika i widzę, że gdzieś 2-3 tygodniowy gołąb leży nadgryziony,wnętrzności ma na wierzchu, mięso przy nodze zjedzone... Moje podejrzenie pada na szczury,które ostatnio wprowadziły się nieproszenie....... Jak się ich pozbyć (nie mam kletek ale mam trutkę)?

Matihan 

Województwo: Kuj-Pom
Wysłany: 2016-01-19, 16:21   

Jeżeli masz możliwość zabrania gołębi w inne miejsce to je zabierz bo szczury na pewno wrócą po następne jeśli nie masz takiej możliwości to rozejrzyj się za dziurami przez które mogą wchodzić szczury i je uszczelnij. Wysyp trutkę jeśli zabrałeś gołębie to w gołębniku i jego najbliższej okolicy postaraj się aby byłą w miejscu łatwo dostępnym i chętnie odwiedzanym dla szczurów a niedostępnym dla gołębi i innych zwierząt daj od razu jak największą dawkę trucizny tak aby nażarły się sporo i dosypuj w miarę ubywania dobre są granulki i trutka w płynie raczej nie polecałbym saszetek.

brahma123 
brahma123

Wysłany: 2016-01-19, 17:09   

Ten gołębnik jest strasznie stary i ma dziury zrobione przez myszy ale one są z zewnątrz zabite deskami i blachą. Więc jeśli to był szczyr to tylko młody (albo mysz-w co nie wierzę bo przecież mają pełno ziarna od gołębi) bo są tam "drobne szparki" :(
A czy taki szczur (młody) może zagryźć dorosłego gołębia?

KamilM 
Hodowca drobiu

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2016-01-19, 18:28   

Możliwe, że to szczur, choć właśnie w ostatnim tygodniu zrobił taki raban w gołębniku, nie z gołębiami, a pokopał dziury w ziemi, deski w ścianach powygryzał, ale żadnego gołebia nie zabił, a mam tego pewność, bo przywiozłem starą żywołapke od dziadka, założyłem i za 2 dni szczurek był już klatce, a potem to już... wiadomo... :D No nie wiem czy by zagryzł gołebia, raczej kuna, albo łaska, kiedyś dziadkowi łaska zadusiła 17 gołebi w jedną noc.

KamilM

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2016-01-19, 18:32   
   Nr Tel.: 601 654 364

brahma123 napisał/a:
A czy taki szczur (młody) może zagryźć dorosłego gołębia?

Młody może nie, stary - na pewno. Szczególnie, jeżeli w nocy jest zupełnie ciemno. Zwykle, jeżeli jest ziarno w gołębniku - szczury nie biorą "mięsa". Ale, jeżeli nadarzy się okazja - gniaździaki - nie pogardzą. Szczególnie szczurzyca, która sama ma młode. Jeżeli są młode w gniazdach, nawet na wyższej półce - nie są bezpieczne. Jeżeli młody najpierw padł (np. jest poza gniazdem), a potem został nadjedzony - to również mogły być myszy.
Postaw w gołębniku stacje trutek - zatrute ziarenka czy granulat wysypane np. na nakrętkę od słoika, ale schowane pod kartonem, skrzynką, obciążoną od góry, a od dołu podpartą tak, żeby gryzoń mógł pod nią wejść. I tak, żeby ptaki nie dostały się do trutki. Pod ścianami można ustawić łapki lub żywołapki tzw. przelotowe (można kupić w marketach budowlanych lub sklepach ogrodniczych). Taką żywołapkę można posmarować czymś smacznym - np. słoniną.
Jeżeli jest prąd w pomieszczeniu - można zapalić światło na noc lub włączyć radio - to czasem ogranicza aktywność "gości" (przynajmniej na kilka dni).

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-01-19, 19:21   
   Nr Tel.: 660803277

Masz rację, to się zgadza z moimi obserwacjami. Zawsze gołębie zabija szczurzyca, która ma młode. Światło zapalone na noc znacznie zniechęca "nieproszonych gości", ale to nie rozwiązuje problemu. Jedynym wyjściem jest trucie już w momencie, gdy pojawi się najmniejsze podejrzenie obecności szczura, gdy mamy do czynienia z inwazją, zwalczanie jest bardzo trudne i czasochłonne. Miną dni, tygodnie, nieraz miesiące, nim uda się ich pozbyć. A wkrótce na pewno przyjdą następne. Trzeba zawczasu zapobiegać, niż później mozolnie tępić.

brahma123 
brahma123

Wysłany: 2016-01-20, 18:00   

No światła to tam niema i wtyczki na prąd aby np podłączyć radio też niema..Mówicie że to mogły być myszy I że mały szczur nie atakuje ? No to bardzo dziwne bo myszy w tym gołębniku są nieproszonymi gośćmi od ok 2 lat.Jakoś zbytnio nie przeszkadzały i nic nigdy nie robiły gołębiom. Dziwna sprawa....ale do upewnienia w sobotę postawię (i zabezpieczę przed ptakami) trutkę.Zobaczymy co się stanie.Mogę jeszcze napisać że dzisiaj nie było ataku na ptaki.Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-01-20, 19:35   

Myszy na pewno nie zagryzają gołębi, nawet młodych. Może to zrobić łasica, gronostaj lub karmiąca samica szczura. Kuna lub tchórz raczej wybije wszystkie ptaki w gołębniku podczas jednej wizyty.

brahma123 
brahma123

Wysłany: 2016-01-21, 16:07   

Hmmm mówisz że myszy nie zagryzą.No mogę powiedzieć że gronostajów na 100% niema w promieniu wielu km , łasice ostatnio złapał pies czyli widziałem jak miałem 6 lat , tchorzy raczej niema , a jak już to kuna - ale raczej nie bo jak piszesz powybijała by wszystkie gołębie a po drugie nie ma tam takich wielkich dziur żeby mogła wejść.Czyli wychodzi na to że cudem przecisnął się tam szczur.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-01-21, 18:04   

Nie cudem, tylko dziurą, nawet niekoniecznie dużą. Szczur jest tak zbudowany, że jak przeciśnie dziurą głowę, to przejdzie cały, a kości czaszki ma łączone elastycznie, czyli dziura może być nawet ciut mniejsza niż jego głowa. Zwykła pleciona siatka ogrodzeniowa z oczkiem 4 cm nie jest żadnym zabezpieczeniem przed choćby największym szczurem. Przeciska się bez problemu. Dopiero otwór o średnicy 2,5 cm stanowi dla szczura pewien problem, ale i tak jest do pokonania. Myszy w gołębniku to też nic dobrego. To roznosiciele wielu chorób, od salmonelli począwszy.

18marcinnn 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2016-01-22, 00:31   

brahma123, myszy tak jak pisała wczesniej Bawka, nadjadają padnięte młódki, miałem już takie przypadki u siebie. Z kolei uśmiercić młodziaka mogą równie dobrze stare gołębie, tym bardziej że w tym wieku młódki potrafią już sobie wywędrować czy wypaść z duku. Także niekoniecznie musiał być to jakiś drapieżnik ale lepiej dmuchać na zimne (tym bardziej jak piszesz że szczury u Ciebie są obece) i zaopatrzyć się w żywołapkę. Z trutką w postaci zatrutego ziarna czy garnulkach ostrożnie, bo gryzonie mogą ją poroznosić po gołebniku.

brahma123 
brahma123

Wysłany: 2016-01-25, 16:10   

Ten młody na pewno nie padł bo głodny nie był(miał pełny woll) a po drugie chciałem wam powiedzieć o szokującej akcji. Dziś rano tata wszedł do pywnicy (pywnica jest w stodole).Razem z nim szedł pies. Nagle zaczął wąchać i szczekać potem dobiegły jeszcze 2 psy. Razem z nim zaczęły rozrywać folię i znalazły gniazdo szczurów !!!! Zabiły szczurzycę i 11 młodych!!!! Masakra .... stary szczyr (ojciec) musiał uciec .Kto by się spodziewał że tam będą te paskudne stworzenia.

Matihan 

Województwo: Kuj-Pom
Wysłany: 2016-01-25, 17:15   

To dobre masz psy :) Dziś już coraz więcej psów do niczego się nie nadaje kiedyś takie zwykłe wiejskie pieski to i szkodniki dusiły i bydło pognały i zaszczekały a dziś większość to zwykłe zjadacze darmowych posiłków.
Czyli jednak szczurzyca była winowajcą.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-01-25, 18:19   

Tak się domyślałem. W stadach szczurów tylko karmiące samice są amatorkami mięsa, inne osobniki wolą pokarm roślinny, ewentualnie nie pogardzą padliną, ale nie lubią polować.

serinuscanariaa 

Województwo: Pomorskie
Wysłany: 2017-01-31, 14:04   

Miałem podobny problem u siebie. Bałem się korzystać z sypanych trutek, aby gołębie przypadkowo nie zjadły tego i postawiłem na żywołapke - efekt był zadowalający - pozbyłem się szkodnika :D :D
Ostatnio zmieniony przez haaszek 2017-02-04, 16:55, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu