Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 19 Sierpnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to za rasa gołębi ?
Autor Wiadomość
m 1960 
Gone with the wind.

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2017-02-24, 23:19   

Mój wstęp do wątku troszkę skromny, bo byłem małolatem, gdy zaczynałem przygodę z gołębiami. Trwało to raptem ze 3 lata.
Ale miałem okazję słyszeć, że ktoś tam złapał "Belga".
Z opisu słownego wynikało, że miał to być potężny ptak. Teraz się nie dziwię... wtedy miałem jeszcze małe dłonie. Moi koledzy podobnie.:D
Mam straszne zaległości jeśli chodzi o rozpoznawanie dzisiejszych ras gołębi. Miałem 40 - sto letnią "przerwę".
Ciężko będzie nadrobić zaległości nie poparte praktyką. :hmm:
A jeszcze jak przeczytałem temat o sędziach, którzy mają problemy z trafnym określeniem
rasy, to "zaniemówiłem". :(

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-02-25, 06:10   
   Nr Tel.: 660803277

Trudno jest znać dokładnie wszystkie rasy, których w EE jest zarejestrowanych prawie tysiąc, na świecie jest co najmniej drugie tyle , do tego nikt nie wie, ile lokalnych ras nie zarejestrowanych. Skąd ma znać je wszystkie sędzia, który nieraz specjalizuje się w kilku, najwyżej kilkunastu, a zna przeważnie nie więcej niż 100.

m 1960 
Gone with the wind.

Wysłany: 2017-02-27, 00:28   

Dziękuję za zainteresowanie tematem i wyczerpujące odpowiedzi! :)
Natomiast coś mi się jeszcze przypomniało... za małolata miałem jednego gołębia, którego płci nie do końca byłem pewien. Ale to nie ważne.
Przeglądając forum i różne rasy w necie, nie znalazłem odpowiednika mojego gołębia.
Tak z grubsza, to wyglądał, jak winerek (kształt głowy i wielkość ciała). Ale miał koronkę na głowie, jak krymek. Upierzenie jak zwykły pocztowy, niebieski z dwoma czarnymi paskami na skrzydłach). Na nogach krótkie piórka.
Co to za rasa mogła być?
Ostatnio zmieniony przez m 1960 2017-02-27, 00:38, w całości zmieniany 2 razy  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2017-02-27, 19:48   

Może to : http://www.ceskyrejdic.es...ystava-velvary/ ? Czeski lotny. Wielu polskich hodowców uważa je za winerki koroniaste z łapciami, są jednak nieco większe i mają nieco inny kształt głowy.

m 1960 
Gone with the wind.

Wysłany: 2017-02-27, 20:16   

Dzięki wielkie kgrzelinski! :)
Ten trzeci od lewej, do złudzenia przypomina mi mojego. Mój był drobnej budowy, ale w locie tego się nie zauważało. Możliwe, że się zapędził z Czech do PL. Mieszkałem wtedy w południowo - zachodniej Polsce. Już nawet nie pamiętam jak wszedłem w jego posiadanie. Ale najprawdopodobniej był to podarunek od któregoś z kolegów, bo większość "specjalizowała" się w pocztowych. Dopiero z biegiem lat moda zaczęła się zmieniać (w okolicy) i gołębie ozdobne co raz częściej zyskiwały swych miłośników.
Ostatnio zmieniony przez m 1960 2017-02-27, 20:19, w całości zmieniany 1 raz  

lukas23111991 

Województwo: świętokrzyskie
Wysłany: 2018-05-05, 17:05   

Ktoś podpowie co to konkretnie za rasa?
kupiłem na targu.gosc na nie mówił tulskie.szukalem górnolotow i twierdził że u niego chodzą z orlikami i faktycznie puściłem ,myślałem że zgna tak poszły w górę.troche się poszlajaly ale wróciły.niestety dwa samce.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2018-05-05, 17:15   
   Nr Tel.: 601 654 364

lukas23111991 napisał/a:
gosc na nie mówił tulskie

Może kurskie..? :)

lukas23111991 

Województwo: świętokrzyskie
Wysłany: 2018-05-05, 17:28   

I wszystko jasne.dzieki wielkie:-)

Seb_92 

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2018-05-05, 19:41   

Tak to kurskie raz na targu w Lublinie miał pewien hodowca z Lubartowa w tamtym roku dwie pary czarnych, ale mieniły się na zielono. Ponoć to jakiś kolor szafirowy, na golubevod.ru na to się natknąłem tylko przewertować temat co ma ponad 600 stron przez tłumacza... na chwilę obecną dla mnie niewykonalne :) .

momo1351 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2018-05-05, 20:07   

Czarne to czarne

Seb_92 

Wysłany: 2018-05-05, 20:18   

Pewnie tak jest. Jak czytam tamto forum z tłumaczem to niektórych rzeczy nie rozumiem.
Albo oni tak je nazywają (te z połyskiem), natknąłem się na inne określenia barw w innych tematach, niż powszechnie są u nas nazywane.

Nie ma co drążyć ich nazewnictwa w tym temacie.
Ostatnio zmieniony przez Seb_92 2018-05-05, 20:24, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2018-05-05, 22:23   

Tak, to kurskie. Jakiś czas temu byłą na nie moda w Polsce. Co do rosyjskich stron internetowych, to nic dziwnego, że są tak w temacie kurskich rozwinięte, skoro nie jest to wbrew pozorom jedna rasa, ale grupa ras , czy też typów, których podstawowych jest co najmniej kilka, a znawcy wyróżniają kilkanaście. Poza tym, co jest chyba charakterystyczną cechą nie tylko Polaków, ale także Rosjan, a zapewne także i innych Słowian - co hodowca, to "jedyna słuszna" wizja wyglądu i charakterystyki rasy, a to budzi gorące i rozwlekłe spory, bo - identycznie jak u nas , zawsze "moja racja jest mojsza'. Próbowałem to kiedyś przeglądając golubevod.ru ogarnąć, ale doszedłem jedynie do faktu, że nasza wiedza i w ogóle wyobrażenia o rosyjskich i innych wschodnich rasach, jest co najwyżej szczątkowa , a w przypadku wielu ras zupełnie mylna. Rosyjscy specjaliści od ras wysokolotnych na widok naszych wzorców kurskich i nikołajewskich rwali włosy z głowy, po czym z właściwym sobie humorem stwierdzili , że " Polacy wyhodowani całkiem nowe rasy kurskich i nikołajewskich, w Rosji zupełnie nie znane". Zwłaszcza w przypadku nikołajewskich, których jest co najmniej kilkanaście ras, bardzo różniących się nie tylko fenotypem, ale i stylem lotu, rzuca się to w oczy, a dodatkowo - co większe miasto, to także nieco różniące się, lokalne formy.

Seb_92 

Wysłany: 2018-05-05, 23:20   

Chyba dwie najbardziej różniące się rasy to te z Melitopola (ulta niskie na nodze, szeroki a krótki dziób, postawa oczywiście pod kątem 45 stopni, krótkie plecy, nogi obrośnięte lub nie), a te z Charkowa ( ogon długi, lotki pierwszego rzędy długie, więcej niż 14 piór w ogonie chyba 16 i bardzo miękkie upierzenie). W Lublinie na targu za jedne i drugie dali by się pociąć, bo sami nie wiedzą jaki ma być orlik a rysunek na stronie związku przecież jest. Tylko kto na to uwagę zwraca.

momo1351 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2018-05-06, 09:01   

I właśnie tak ma być . Wrzozex to wrzozec i w tej rasie nie jest potrzebny wz tak bardzo jak selekcje na lot. Rosjanie tez się nie bawią w wzorce tylko ganiają No chyba ze w tych podwórkowych nikolajewskich

Seb_92 

Wysłany: 2018-05-06, 10:17   

No a ja inaczej zostałem wychowany co do orlików. Oczywiście w każdej hodowli są gołębie lepsze i gorsze w wyglądzie ale koka z wąskim długim dziobem, wąską piersią i nasadą ogona nie można nazwać orlikiem tylko dlatego, że lata w stójce.
Ja też ganiam, może rekordów nie ma i nie wszystkie chętne do góry ale coś tam lata. Inaczej by była selekcja tylko na wygląd a tak jest i na lot. Może za 5 lat dochowam się dobrego stada.

Odpowiedz do tematu