Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Sobota 21 Września 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Olbrzym polski.
Autor Wiadomość
kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-03-09, 20:09   Olbrzym polski.
   Nr Tel.: 660803277

Tak się zastanawiam. Co by było gdyby? Jeśli się nie mylę, jednak jeszcze istnieją, ale są sporo mniejsze niż opisywane w literaturze. Te, których właścicielem właśnie zostałem, ważą około 600 g. Budową, a zwłaszcza postawą, różnią się od węgierskich. Węgierski jest bardziej masywny i ma bardziej poziomą postawę, te mają postawę ukośną, z wypiętą piersią.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2016-03-09, 20:46   

Ja bym raczej pozostał realistą. Słynne polskie i nie do końca polskie rasy, które opisywane są od dziesiątek lat jako wymarłe - są wymarłe i koniec. Nie ma sensu gdybać. I nie ma sensu tworzyć gołębi podobnych na kształt tych wymarłych. Nie ma turczyna, nie ma kaliny, nie ma olbrzyma. I tak powinno zostać. Od lat powtarzam, że lepiej zająć się rasami obecnie zagrożonymi, aniżeli tworzyć kopie starych wymarłych ras. One już po prostu nigdy nie wrócą. Od lat nie ma wzmianek o jakimś cudownym ocaleniu choćby kilku osobników. Gdyby ktoś coś znalazł, to byłoby to wręcz archeologiczne odkrycie, żywa relikwia w gołębiarstwie.
Było, minęło, nie wróci.
Pozdrawiam.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-03-10, 12:48   

Mariusz, byłem do niedzieli tego samego zdania odnośnie olbrzyma polskiego, ale przypadkiem stałem się właścicielem ptaków, których do żadnej innej rasy przypisać nie można. Już raz kilka lat temu spotkałem takie gołębie w Poznaniu na "Sielance", ale zwątpiłem i sobie je odpuściłem. Tym razem pokusiłem się o zakup i im bardziej im się przyglądam, tym bardziej dochodzę do wniosku, że jednak takie wykopalisko odnalazłem. Co prawda właściciel twierdził, że to olbrzymy węgierskie, ale raczej nie ma węgierskich miniaturowych, a te od klasycznego olbrzyma węgierskiego są sporo mniejsze. "pociągnąłem go za język" i okazało się, że gołębie te hoduje od dziecka, a przedtem hodował je jego ojciec, który przywiózł je w 1945 z okolic Stanisławowa, skąd jego rodziną przenieśli w Dolnośląskie. Odkąd pamięta, nazywano je po po rostu olbrzymami, o tym, że mogą to być olbrzymy węgierskie, wyczytał niedawno w jakiejś książce, stąd też jako węgierskie je sprzedawał. Nabyłem parkę i zamówiłem jeszcze dwie. Podobno spośród jego znajomych nikt już od dawna tych gołębi nie hoduje. Według zeznań tego człowieka kiedyś były te ptaki sporo większe , ale "wypleniły się" wskutek wieloletniej hodowli w ścisłym pokrewieństwie, bo nie mogąc zdobyć nic obcego, wciąż łączył je między sobą. Nie wiem, albo rzeczywiście "cóś" mi się trafiło, albo wiedziony nadzieją zdobycia "gołębiarskiego świętego Grala " dałem się nabrać i kupiłem zwykłe koki. W każdym razie, poza wymiarami, które moje ptaki mają jednak mniejsze, całość zgadza się ze starymi opisami i z nielicznymi i słabej jakości rycinami i zdjęciami, jakie udało mi się zobaczyć.

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2016-03-10, 21:22   

Z tego co obiło mi się o uszy to ktoś już tą rasę odtwarza właśnie z Wrocławia. Ze zwiększeniem masy nie powinno być większego problemu.Też mają półksiężyc te miniatury na wolu?
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-03-11, 07:37   

Nie, nic takiego nie mają. W żadnym też opisie nie spotkałem się z opinią, że powinny. Z koszua je miksuje?

merx 

Wysłany: 2016-03-11, 19:44   

Nie,pytałem o te które nabyles. Cały czas mi się wydawało że olbrzym polski miał charakterystyczny półksiężyc pod dziobem 8) . A jednak nie. Wstaw jakieś fotki tych gołębi w wolnym czasie dla porównania.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-03-12, 08:20   

Dzisiaj po południu wrzucę fotki. Z opisów, do jakich dotarłem, niezbicie wynika, że żadnego półksiężyca nie miały, chyba sporadycznie pojawił się u ciemnych plamistych. W ogóle rasa ta przeważnie występowała w ubarwieniu pstrokatym - plamistym lyb tygrysowatym. https://polona.pl/item/3053823/1/ Pod tym linkiem jest skan z gazety "Gołębiarstwo Lwowskie" z roku 1937 i zdjęcie olbrzymów z hodowli rotmistrza Zienkowicza z Grudziądza. Zdjęcie słabej jakości, ale wydaje się, że były to osobniki czerwone, ewentualnie czerwony i żółty. Z tego co wyczytałem w dawnej literaturze, po I Wojnie Światowej rasa ta była na wyginięciu. W numerze bodajże trzecim "Hodowcy Gołębi" ( dwutygodnik wydawany we Lwowie) z roku 1926 autor - Emil Schayer, wybitny hodowca i popularyzator hodowli gołębi, zachwyca się, że na jednej z wiosek w województwie lwowskim udało mu się znaleźć pojedynczy okaz olbrzyma polskiego i uruchomił ogólnopolską akcję poszukiwawczą , by dobrać mu samicę do pary. Wkrótce okazało się, ze ktoś na Pomorzu ma aż 10 par olbrzymów. Nie dam głowy, ale był to chyba wspomniany przeze mnie powyżej rotmistrz Zienkowicz. Minęło trochę czasu, a już pod koniec lat 30-tych polskie olbrzymy, nieraz w liczbie kilkunastu czy nawet ponad dwudziestu sztuk, systematycznie gościły na polskich wystawach. Niestety kolejna wojna znów niemal zlikwidowała pogłowie tej wspaniałej rasy. Musiały polskie olbrzymy choćby w sporadycznych ilościach istnieć jednak do lat siedemdziesiątych, skoro opisywał je i podawał na łamach HDI wielki Józef Stoch. Istnieje więc szansa, że przetrwały do dnia dzisiejszego gdzieś w zakamarkach wiejskich gołębników. Głowy za to pod topór nie dam, ale wydaje mi się, że takie właśnie ptaki zdobyłem.
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2016-03-12, 08:32, w całości zmieniany 1 raz  

merx 

Wysłany: 2016-03-12, 09:39   

Były to piękne gołębie...Dzięki za skan.Cały czas żyłem w przeświadczeniu ze gołębie te miały charakterystyczny półksiężyc. Czekamy na fotki dla porównania.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-03-12, 10:10   

Jeszcze kilka ciekawostek: http://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=92809 http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=2417 W drugim linku na str. 12 są podane olbrzymy polskie, ich kolory i nazwiska hodowców. http://www.wbc.poznan.pl/...ntent?id=270478 olbrzymy - str. 55. Wynika z tego, że po okresie niemal zupełnego wymarcia rasy w okresie I Wojny Światowej dopiero w latach 30-tych pogłowie rasy zostało odbudowane. To tyle udało mi się na szybko odszukać. Niestety do materiałów powojennych nie mam dostępu.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-03-12, 21:20   

obiecane fotki.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-03-12, 21:30   

c.d.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-03-12, 21:30   

c.d.
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2016-03-12, 21:31, w całości zmieniany 1 raz  

Daniel38 

Województwo: podlaskie
Ostrzeżeń:
 4/6/9
Wysłany: 2016-03-12, 21:40   

A mowiles ze nie potrafisz robic zdjec,na ptakach sie nie znam ale foty jak trzeba.

Zjak1 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2016-03-12, 21:41   

Uwaga! kgrzelinski - odkrywca. Tak trzymać. :d

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2016-03-12, 21:43   

Fotki marne, wybrałem z pełnej karty, czyli z przeszło 100 sztuk.

Odpowiedz do tematu