Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 15 Lipca 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Łódzki Pstry
Autor Wiadomość
ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2013-10-22, 16:17   Łódzki Pstry

Ponieważ jest to dział ras zapomnianych i zagrożonych wyginięciem, umieszczam temat o Łódzkim Pstrym. Jest to bowiem rasa, która zanika w zastraszającym tempie. Gdyby istniała czerwona księga polskich ras zagrożonych wyginięciem, z całą pewnością Łódzki Pstry znajdowałby się gdzieś na początku w pierwszej 10-tce. Jest to rasa polska, regionalna, która niestety nie cieszy się popularnością w Polsce, a i w samym województwie łódzkim - coraz rzadziej spotykana. Rasa, o której istnieje nie wiele źródeł pisanych. Rasa opisana w niewielu książkach (książkach polskich, przede wszystkim z czasów PRL-u). Obecnie jest to rasa, o której mówi się bardzo mało, lub wcale. Dlaczego? Ano odpowiedź jest prosta - jest to rasa mało znana, bardzo nielicznie hodowana poza obszarem woj. łódzkiego. Jak mówi sama nazwa, jest to rasa powstała w Łodzi, prawdopodobnie w latach 20-tych ubiegłego stulecia. Początki powstawania tej rasy nie są do końca znane. Prawdopodobnie powstała ona z krzyżówek bagdet, srok, ówczesnego srebrniaka i listonosza polskiego. Rasa uszlachetniana przez lata, do nie dawna występowała w 2 rodzajach:
- łódzki pstry(jako rasa mało lotna, uszlachetniona, rasa typowo wystawowa)
-łódzki winer lotny (odmiana lotna, praktycznie już nie występująca, lub występująca bardzo nielicznie w barwie czerwonej).

Przede wszystkim hodowana jest gładkonoga odmiana Łódzkiego Pstrego.
Do dziś istnieją jeszcze 2 inne odmiany. Z pończochami(uznawana przez wzorzec) i z łapciami(nie uznana przez wzorzec). W różnych miejscowościach istnieje pod innymi nazwami : "siekier", "długi winer", "łódzki winer". Fachowa nazwa "Łódzki Pstry", używana jest przede wszystkim przez hodowców tej rasy. Poniżej umieszczam wzorzec http://www.golebnik.pl/wz...zki%20pstry.htm .
Dodaję także zdjęcia moich starych łódzkich pstrych. Niestety zdjęcia są stare, niewyraźne, grupowe (w towarzystwie innych gołębi), a na dodatek przedstawiają łódzkie pstre, których już u mnie nie ma.

Postaram się niedługo dodać nowe zdjęcia.
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2013-10-22, 16:26, w całości zmieniany 3 razy  

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2013-10-22, 16:20   

I jeszcze 2.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2013-10-22, 23:23   
   Nr Tel.: 660803277

Dodam, że w latach 90-tych XX w. hodowana była w Łodzi i okolicznych miejscowościach także odmiana koroniasta. Od kilku lat gołębi tej odmiany praktycznie się już nie spotyka. Łódzki pstry odchodzi w niepamięć wraz z wymierającymi starszymi hodowcami tej rasy. W Łodzi i Zgierzu dbał o tą rasę i regularnie wystawiał legendarny hodowca śp. pan Marian Zachariasz. Jest jeszcze kilku hodowców, którzy mają łódzkie pstre w swoich hodowlach i są to ptaki na wysokim poziomie. Niestety takich hodowli jest coraz mniej, a szkoda, bo to naprawdę wspaniała rasa. Praktycznie największa z ras lotnych, bo gołębie dwóch innych dużych ras lotnych : sroki angielskie i duńskie lotne , chociaż też mają imponujące rozmiary, są przeważnie mniejsze i lżejsze niż dobrej klasy łódzkie pstre.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2013-10-23, 11:50   

Dodam jeszcze, że we wzorcu Łódzkiego pstrego jest ciekawostka. Bowiem wspomniane jest, że występuje w barwie żółtej. Zakładam, że nikt w łódzkim nie posiada ŁP w tej barwie. Takich może wyszło tylko kilka sztuk. Na dodatek wszystkie inne barwy oprócz standardowej niebieskiej i czarnej ( mianowicie czerwona, kawowa i owa żółta), nie są wystawiane. Czerwone są hodowane w okolicach Sieradza (Zduńska Wola) w typie lotnym (łódzki winer lotny). Barwa kawowa (z połączenia czarny+czerwony)jest spotykana sporadycznie, wśród hodowców jest to barwa niepożądana, gdyż część barwna(szyja, lotki) zazwyczaj mają rudawe przebarwienia.

Ciekawostką jest również to, że ta rasa robi się bardziej "ciemna" z biegiem czasu. Stare osobniki dość często mają barwne plamy poza wymaganą barwną częścią głowy i szyi. W ten sposób dość często można poznać, jak mniej/więcej stary jest osobnik (jeśli nie posiada obrączki). To zjawisko dość często występuje u budapesztańskich wysokolotnych.
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2013-10-23, 11:59, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2013-10-23, 19:10   

Niestety nie wiem, do kogo trafiły ptaki p. Zachariasza. Mam nadzieję , że w dobre ręce. Ostatni raz rozmawiałem z panem Marianem dwa lata przed jego śmiercią, na wystawie w Zgierzu, gdzie wystawiał swoje łódzkie pstre. Pracował wtedy nad nową odmianą barwną - szymlowatą. Pokazał młodą samiczkę i żalił się, że sędzia , być może niezorientowany co do jego intencji zaprezentowania nowej odmiany dał ptakowi BO. Nie wiem, jak dalej wyglądała sprawa z łódzkimi szymlami i czy coś z tego w ogóle wyszło. Jeśli chodzi o inne kolory poza niebieskimi, to są to przeważnie ptaki o wiele gorszej klasy. Nie najgorzej jest z czerwonymi, ale czarne i żółte są już o wiele gorsze, to raczej winer lotny niż łódzki pstry. Żółte , co prawda rzadko, ale hodowano przed rokiem 2000 w Kaliszu, podobnie jak i inne odmiany barwne. Była to niegdyś jedna z najpopularniejszych u nas ras na mamki i pod kij. Koroniaste były wyhodowane z miksów z koroniatymi perłowymi, łapciate powstały na bazie PDL łapciatych i widynów. Domieszka widyna sprawiła, że wśród łapciatych było najwięcej czerwonych i żółtych , ale też były najkrótsze ze wszystkich odmian łódzkich, najdrobniejsze i miały najsłabsze głowy. Bure, które wspomniałeś to raczej miedziane, niż kawowe i powstały w wyniku mieszania czerwonych z niebieskimi i czarnymi. Typowego kawowego nigdy nie spotkałem.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2013-10-24, 12:54   

kgrzelinski napisał/a:
czarne i żółte są już o wiele gorsze, to raczej winer lotny niż łódzki pstry.

Co do tego fragmentu to nie mogę się zgodzić. Czarne były do niedawna bardzo liczną barwą w tej rasie. Szczególnie w okolicach Łodzi (Nowosolna) najbardziej ceniło się czarne sztuki. U mnie był bardzo dobrej klasy czarny, którego pokazałem na zdjęciach. Długi w sobie, duży i z piękną głową. Znajomy, od którego nabywałem pierwsze łódzkie pstre, posiadał piękne czarne i niebieskie. W dwóch odmianach : gładkonogiej i z pończochami.

Co do czerwonych, to nie wiem jak u was, ale są to najsłabsze ptaki tej rasy w woj. łódzkim. Małe, smukłe, zbliżone wielkością do mniej niż średniej klasy srebrniaka. Ale za to niesamowicie lotne. Żółtych się nie spotka.

Szymle, a raczej "dropiate odpady" z Łódzkiego pstrego i krzyżówek z NDL widziałem niejednokrotnie.
Gdyby doszło do nowelizacji we wzorcu i wprowadzeniu tej odmiany, to byłaby to niemal kopia niemieckiego długodziobego lotnego w tej barwie. Tu taki mały link do galerii hodowcy rasy NDL http://www.golebnik.pl/ho...mann/index.html Zwróć uwagę na te jasne szeki i czarne tigry. Jasne są łudząco podobne do ŁP.

Łódzki pstry w czystej rasie i rysunku, jest idealny sam w sobie. Widziałem w marcu w Zgierzu czerwone , bardzo dropiate łódzkie winery. Pewien hodowca zapytał właściciela tych ptaków "Panie, ile za te mulemansy" :hahaha:

Co do kawowych, to miałem ciemną kawową samicę w typie winera łódzkiego. Młode po niej szły kawowe. Na barwę "miedzianą" (najczęściej spotykaną u gili) była zbyt ciemna.
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2013-10-24, 13:02, w całości zmieniany 2 razy  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2013-10-24, 18:48   

Czarne tigry z linku, który podałeś są bardzo podobne do czarnych i czerwonych łódzkich winerów, jakie hodowano niegdyś do lotu w Kaliszu. Szymle p. Zachariasza miały rysunek pocztowego szymla, z wyraźnymi pasami . Pisząc o miedzianych miałem raczej na myśli nie gile, tylko miedziane zakonniczki lub berlińskie krótkodziobe. To całkiem inny kolor. Brązowo -czerwony a lotki i sterówki matowo czarne.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2013-10-24, 19:09   

kgrzelinski napisał/a:
Czarne tigry z linku, który podałeś są bardzo podobne do czarnych i czerwonych łódzkich winerów, jakie hodowano niegdyś do lotu w Kaliszu.

Ale różnica chyba tkwiła w barwie sterówek? Chociaż, wzorzec ŁP dopuszcza odmianę barwnoogoniastą.

kgrzelinski napisał/a:

Szymle p. Zachariasza miały rysunek pocztowego szymla, z wyraźnymi pasami .

Tam w linku, który podałem, na 4 zdjęciu od końca, w środkowej półce jest NDL szymel z pasami.

kgrzelinski napisał/a:

Pisząc o miedzianych miałem raczej na myśli nie gile, tylko miedziane zakonniczki lub berlińskie krótkodziobe. To całkiem inny kolor. Brązowo -czerwony a lotki i sterówki matowo czarne.

A to faktycznie co innego. Miałem w tym roku takiego młodziaka łódzkiego pstrego. Mam gdzieś nawet zdjęcie, jak znajdę to wrzucę.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2013-10-24, 22:38   

Miedziane, które miałem okazję widzieć były nie gorsze niż niebieskie.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2013-10-25, 16:45   

Oczywiście, no dlaczego nie.

U łódzkiego pstrego nie ma tak dużej gamy barw, jedna barwa w tej rasie już zanikła (żółta) a i nie można być wybrednym. Tym bardziej, że ta rasa jest zagrożona (co prawda nieoficjalnie, bo raz, że jest to rasa mało znana, a dwa, że sędziowie nie przywiązują jakiejś szczególnej uwagi do tej rasy, a szkoda).

Ja jak jestem w sezonie w Zgierzu, to nie kręcę nosem, tylko biorę to co jest - póki jest. Mam jeszcze samicę, którą kupiłem w Zgierzu w lutym bodajże. Była to jedyna samica w tej rasie na cały jeden, niedzielny dzień targowy. Nie za specjalna ale i nie najgorsza( typowy lotny winer łódzki, z pończochami, ptak nie na wystawę), to trzeba przyznać. Ale zostawiam ją, dobrze chowa młode, a ostatni młódek po niej, którego nie udało mi się uchować, miał spore łapcie, więc drugi jej plus - jak dla mnie.

Mam zamiar jeszcze wybrać się w tym roku do Zgierza, może udało by się kupić coś z młodych. W sezonie na pewno będę, bo jak co roku, muszę wysprzedać nadwyżki pocztowych, przynajmniej trochę się wróci - na nowe obrączki :d

s.patryk2 

Województwo: Świętokrzyskie.
Wysłany: 2013-11-21, 15:32   

ManiekP, jak idzie praca z łodzkimi pstrymi/??Duzo ich masz??A ta rasa to ma wogole swoj wzorzec???Nie masz jakis nadwyzek?bo zcheciam by zakupil sobie ze 3 parki,.

Pozdrawiam,
Patryk

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2013-11-21, 15:39   

s.patryk2, skoro w pierwszym poście tytułowym podałem link do wzorca, to znaczy, że wzorzec mieć musi.

Niestety ani w tym, ani w przyszłym sezonie raczej nie będzie nadwyżek. Zostaje wszystko co się uchowa. Jest to rasa tak nieliczna i trudna do zdobycia, że trudno mi cokolwiek teraz mówić, bo sam jeszcze kompletuję stado, a właśnie Łódzki Pstry i Berlinki to przysłowiowe "pierwsze skrzypce" w moim gołębniku. Jeżeli sezon będzie udany, to postaram Ci się skompletować jakąś parkę. Bo o to mi właśnie chodzi - by uchować tą rasę przed kompletnym wyginięciem. A wiadomo, że im więcej będzie hodowców, tym Łódzki Pstry będzie miał większe szanse na ocalenie.

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Wysłany: 2013-12-04, 17:20   

Jestem załamany. Wczoraj padł mi z niewyjaśnionych przyczyn najlepszy samiec łódzkiego pstrego. Był to najwspanialszy samiec z mojej hodowli, takich praktycznie już się nie spotyka. Na nim miała opierać się moja hodowla w przyszłym sezonie, bo był to ptak wyjątkowy, nie przesadzę jeśli powiem - idealny. Teraz mam ogromny dylemat, bo ptaki które miały być samcami są samicami i na dzień dzisiejszy nie mam nawet jednego samca. Mimo to, nie poddaję się. Podjąłem się ocalenia tej rasy, więc nie mogę rezygnować.
Ostatnio zmieniony przez ManiekP 2013-12-04, 17:51, w całości zmieniany 2 razy  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2013-12-04, 21:15   

Nie poddawaj się. jak na coś sensownego trafię, to wezmę dla Ciebie, a czasami jeszcze nie najgorsze łódzkie spotykam. Kiedyś w Krośniewicach można było spotkać kapitalne ptaki.

s.patryk2 

Województwo: Świętokrzyskie.
Wysłany: 2013-12-05, 08:51   

ManiekP, tak trzymaj.Właśnie za to Cię szanuje,umiesz dożyć do celu.Szkoda że ci nie idzie ale to jest tak w każdej hodowli.

TAK TRZYMAJ

Pozdrawiam,
Patryk

Odpowiedz do tematu