Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 22 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Garlok.
Autor Wiadomość
bleki 

Województwo: śląskie
Ostrzeżeń:
 3/6/9
  Wysłany: 2011-11-01, 15:30   Garlok.
   Nr Tel.: 609-655-935

Witam,
Kiedy miałem jakieś 10 lat nabyłem swoje pierwsze gołębie, były to garloki lub garloce tak były nazywane w mojej okolicy, ptaki były barwy białej, od garłaczy widywanych na targach na pewno różniły się rozmiarami, tzn. były to wielkie ptaki dorównujące wielkoscią staroniemieckim, przy czym jak na swoje rozmiary były dość dobrymi lotnikami, ich lot przypominał bardzo lot stawaka, ich cechą były również opierzone nogi, ale pióra były mniej więcej tylko do długosci palców, hodowałem je trochę aż do gołębnika dostał się jakis drapieżnik i wiadomo co zrobił, pózniej szukałem takich gołębi ale bezskutecznie, skoro nie mogłem znajść tej rasy wydedukowałem że były to mieszańce, zająłem się innymi rasami ale jakoś żadna nie cieszyła mnie tak jak moje garloki, więc zrezygnowałem z hodowli gołębi, przeszedłem na drób ozdobny, ostatnio czytając jakiś artykuł na innym forum przeczytałem opis rasy moich garloków i mnie zatkało, okazuje się że jest to stara polska odmiana chociaż nie uznana ani nie zarejestrowana, nazywana kujawskim garlokiem, lub garłaczem łódzkim, podobno gdzieś ktoś widział niedobitki tej rasy na jakiś wioskach, lecz okolicy nie podają, dlatego bardzo proszę o pomoc w znalezieniu takich ptaków, jeżeli miałby ktoś takie gołębie lub namiar na nie to bardzo proszę o info, chętnie wrócę do hodowli gołębi jak tylko znajdę moje gar loki.

Pozdrawiam
MARCIN

609655935
Proszę nie pisać wielkimi literami, oznacza to krzyk! Tomek83
Ostatnio zmieniony przez Ulvhedin 2014-05-25, 22:44, w całości zmieniany 3 razy  

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2011-11-05, 17:35   

Naprawdę nikt nie wie o jakie gołębie mi chodzi?myślałem że znajdę tutaj pomoc w odnalezieniu tej rasy

minizoo 

Wysłany: 2011-11-05, 17:48   

bleki sądzę że mówisz o garłaczu saksońskim, albo były to jakieś mieszańce. Dawniej było sporo właśnie takich mieszańców jak opisujesz, z garłaczami śląskimi które powoli znikają :/
Poczytaj ten temat , może tam coś znajdziesz
http://www.forum.czubatka...opic.php?t=3923
Ostatnio zmieniony przez minizoo 2011-11-05, 17:51, w całości zmieniany 1 raz  

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2011-11-20, 13:57   

Mi wydaje się że dzisiaj mamy więcej mieszańców niż kiedyś,nie widzę żadnej cechy wspólnej między saksońskim a dawnym wiejskim garlokiem,to że mają szczątkowo opierzone nogi i utrzymują to w dalszych pokoleniach to tylko dowód na to że te wiejskie gołębie są rasą utrwaloną,w przekrzyżowaniu z inną odmianą młode więcej cech dziedziczą po garloku staropolskim(TAK BĘDĘ JE TERAZ NAZYWAŁ)więc to bardzo stara odmiana.Cudze chwalicie,swego nie znacie.Tylko tyle można powiedzieć

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2011-11-20, 17:36   
   Nr Tel.: 660803277

Z moich obserwacji wynika, że starodawne garloki niemal wyginęły. Niedobitki spotkać można jeszcze sporadycznie w okolicach Sieradza czy Zduńskiej Woli.Co do rodowodu garloka, wątpię, czy ma on coś wspólnego z garłaczem saksońskim. Garłacze saksońskie są z pewnością rasą bardziej udoskonaloną i o wiele starszą niż nasze wiejskie garloki. Przyczyn wymarcia nie tylko garloków ale także wielu innych polskich ras nie uznanych przez organizacje związkowe i nie posiadających wzorców doszukiwać należy się przede wszystkim w działalności związków i hodowców w nich zrzeszonych.Przez promowanie i popularyzację na wystawach j i pokazach ras uznanych i cieszących się dużą popularnością doprowadzono do spadku zainteresowania ogółu hodowców rasami mniej popularnymi. wielu hodowców - wystawców pogardzało rasami nieuznanymi uważając je za bezwartościowe koki. Od dziesięcioleci w naszym hodowlanym światku obowiązuje zasada, ze hodowca - wystawca, należący do związku to członek elity, specjalista, przewyższający umiejętnościami i wiedzą hodowlaną innych , niezrzeszonych hodowców. W wielu wypadkach rzeczywiście tak jest, jednak nie możemy uogólniać. Z czasem utarło się, że ci zrzeszeni są lepszymi hodowcami niż zwykli hobbyści. Również w wielu przypadkach stan taki ma miejsce. Niestety nadrzędna rola związków, jaką jest popularyzacja gołębiarstwa, podnoszenie świadomości hodowlanej i wiedzy hodowców, nie tylko tych zrzeszonych, ale wszystkich, propagowanie świadomej hodowli, poprawianie jakości materiału hodowlanego, to wszystko ustąpiło miejsca popularyzacji związków samych w sobie, reklamowaniu hodowli czołowych przedstawicieli związków i z czasem związki stały się organizacjami , dla których priorytetem są nie gołębie lecz członkowie związków. Doprowadziło to z czasem do sytuacji, gdzie związki odcięły się od ogółu hodowców i zaczęły żyć własnym życiem, zaś ogół hodowców pozostał jakby na marginesie hodowlanego światka.wielu hodowców chcących dorównać promowanym na wystawach modom i trendom zlikwidowało swoje tworzone wysiłkiem wielu pokoleń hodowle i w miejsce starych ras zaczęło nabywać na wystawach ptaki ras modnych, uznanych i wystawianych.Nieliczni mieli tyle szczęścia by trafić na dobrych hodowców i nabyć dobry materiał hodowlany. Większość nabywała ptaki u niezbyt uczciwych giełdowych handlarzy płacąc słono za gołębie marnej jakości, niezbyt nadające się do hodowli czy wręcz nabywając mieszańce. teraz zwróćmy uwagę na inny czynnik. Hodowca - związkowiec mający dostęp do wzorców i szkoleń potrafił by coś dysponując tak słabym materiałem hodowlanym zrobić. Hodowca - laik powielał tylko koki, które w dobrej wierze nabył. Stąd taka ogromna ilość ptaków słabej jakości czy wręcz mieszańców na naszych giełdach. Jak się to ma do garloków czy innych wymarłych oraz ginących starych ras? to proste. Wymarli starzy hodowcy, młodzi, zapatrzeni w nowe trendy z wystaw nie chcieli przejąć po nich tradycyjnych hodowli nastawiając się na modne nowości i skutek jest taki, że niedobitki starych ras pozostały w rękach nielicznych, często nie mających wiedzy hodowlanej amatorów. Ci pozostawiając ptaki same sobie , w wolnym oblocie i same dobierające się w pary doprowadzili do degeneracji ras czy ich przekrzyżowania z innymi. Od jakiegoś czasu sytuacja w polskim gołębiarstwie zaczęła się poprawiać. Coraz więcej świadomych hodowców zajmuje się starymi, dotychczas nieuznanymi rasami, słusznie traktując je jako element naszego narodowego dorobku hodowlanego.Dzięki temu takie zapomniane niemal rasy jak stawak polski, brodawczak podkarpacki, motyl średniodzioby zostały ocalone od zapomnienia inne niestety jeszcze czekają na ratunek, chociaż dla wielu jest już niestety za późno.

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2011-11-23, 11:43   

CAŁA SMUTNA PRAWA,KIEDYŚ BYLI GOŁĘBIARZE,TRZYMAJĄCY GOŁĘBIE DLA PRZYJEMNOŚCI,TERAZ SĄ HODOWCY TRZYMAJĄCY GOŁĘBIE PRZEWAŻNIE DLA ZYSKU,
Kolejny post napisany wielkimi literami zostanie skasowany jako niezgodny z regulaminem. Nikt tu nie lubi, jak się na niego krzyczy. Tomek83
Ostatnio zmieniony przez Tomek83 2011-11-23, 11:51, w całości zmieniany 1 raz  

justysia2606 
Koroniarze

Województwo: łódzkie
Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2011-11-24, 11:27   

to prawda, sama doświadczyłam tego na własnej skórze... kiedy byłam młodsza hodowałam przenajróżniejsze "koki".. ich kolory, budowa i cechy były tak zróżnicowane, że gdy się na nie patrzyło to można było zwariować od takiej różnorodności.... były także doskonałymi lotnikami, potrafiły godziny spędzić krążąc wokół domu bez ganiania... jednak gdy moja sytuacja materialna się pogorszyła gołębie musiały tak jakby zacząć "zarabiać" choć po części na siebie i wymieniłam mój "cyrk" na ptaki rasowe, które sprzedawałam na targu... teraz jak patrze na moje ptaki to tak jakbym patrzyła na "arystokrację" dumnie kroczącą po dachu a czasem brakuję tego artystycznego nieładu w stadzie no ale cóż...

maci88 

Wysłany: 2011-12-17, 19:06   

wstawcie zdjęcie jakiś garloków jak mozecie bo mój dziadek ma takowe tak na nie mówi ale czy to graloki??? to nie wiem

bleki 

Ostrzeżeń:
 3/6/9
Wysłany: 2011-12-17, 20:20   

Witaj,żeby wstawić zdjęcia garloków to trzeba je najpierw mieć,czarno to widzę,ja szukam ich już długi czas i nic,mam ptaki spokrewnione z garlokami ale to nie to samo,możesz obejrzeć w moich poprzednich postach,jak masz możesz to wstaw zdjęcia gołębi swojego dziadka
pozdrawiam

maci88 

Wysłany: 2012-03-12, 21:48   

obiecane garlaki jak to mówią na nie w naszych stronach:

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-03-13, 11:38   

To morawskie siodłate, całkiem niezłe. Duże, długie, nogi niezbyt wysokie, bez piórek na skokach i palcach. wadą jest zbyt jasny i zasiniony ogon. Coraz rzadziej można takie spotkać, zwłaszcza na terenie Łódzkiego, gdzie morawskie często krzyżowano z garlokami. te akurat są czysto rasowe i niezłej klasy, ale nie są to garloki. Garlok w kolorze czerwonym i żółtym ma zawsze biały lub jasno płowy ogon i porośnięte piórami nogi a na garle łączący się z białą głową duży biały śliniak. Niestety, ze szkodą dla obydwu ras, większość hodowców ich nie odróżnia, dlatego od lat krzyżowano je ze sobą, co sprawiło, że nieliczne niedobitki garloków skarlały. Pierwotnie były to wielkie gołębie, długością dorównujące garłaczom pomorskim czy staroniemieckim.

maci88 

Wysłany: 2012-03-13, 20:08   

Ja tam się na tym nie znam...
Tego jest niezliczalna ilość , niewiele jest z szarymi ogonami bo większość ma prawidłowy kolor. taki sam jak na grzbiecie.
są żółte czerwone i czarne.
U nas w tym rejonie mówią na nie garlaki
i ja juz tego nie zmienię.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-03-13, 21:00   

U morawskich siodłatych niezwykle istotne jest, by na plecach nie miały białych plam. Biała ma być głowa,skrzydła i nogi z podbrzuszem. Reszta musi być w czystym, jednolitym kolorze.

maci88 

Wysłany: 2012-03-13, 22:02   

To akurat te nasze białych plam nie mają.A drogie są takie gołębie???
bo u nas na targu drogawe jak dla mnie się wydawały bo po 50 zł sztuka...
Przecież to nie ptaki z rodowodami

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2012-03-14, 10:51   

Odpowiednio duże,z dobrym kolorem i rysunkiem mogą być sporo droższe.Poza tym rasy ozdobne nie muszą mieć rodowodów,ale powinny mieć wygląd jak najbardziej zbliżony do wzorca.

Odpowiedz do tematu