Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 09 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
czy dobrze karmię???
Autor Wiadomość
Nana 

Województwo: Świętokrzyskie
Wysłany: 2017-08-03, 06:52   czy dobrze karmię???

Witam ,jestem nowa na forum. Od marca posiadam kurki na swój użytek(jaja) i mam kilka pytań.
Kupiłam 15 niosek towarowych w wieku 11 m-cy, teraz mają 15 m-cy .Mam jeszcze 12 niosek w wieku 8 m-cy już znoszące

jaja + kogut.
Kurki maja wybieg ok. 130 m2.
Mam pytanie odnośnie żywienia, ponieważ raz czytam, ze powinny mieć do woli a drugim razem, że się otłuszczą.
Napisze jak je karmie.
Rano ok. 6.00 po wypuszczeniu dostają gotową pasze w granulkach "Kurka naturka" bądź na mokro otręby pszenne + starte jabłko lub marchewka + witaminy + pasza sypka.
Około południa dostają całe wiadro poszatkowanej zieleniny.
Po południu dostają tak jak rano czyli jeżeli rano dostały sucha pasze to wieczorem na mokro albo odwrotnie.
Międzyczasie mają sypnięta pszenice.
Raz, dwa razy w tygodniu w mokrej wersji suchy chleb, ziemniaki, pokruszone skorupki.

Zawsze tyle ile dostaną wszystko zjedzą.Zastanawiam się czy zacząć im dawać więcej ale nie chce żeby się zapasły.
Czy można to jakoś mniej więcej obliczyć objętościowo?
Wiem, że to zależy od żarłoczności kur itd. ale chciałabym dawać im tyle żeby nie były głodne ale żeby też były zdrowe.

Z góry dziękuje za podpowiedzi :)

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2017-08-03, 15:26   
   Nr Tel.: 601 654 364

Idealnie byłoby zważyć nioski lub ocenić ich kondycję "organoleptycznie" - wziąć w rękę i pomacać, czy są dobrze umięśnione, ale nieotłuszczone. Jeżeli niosą się lub wchodzą w okres pierzenia, a wybieg mają ograniczony i pozbawiony zielonego, powinny dostawać ziarno do woli. Pasza pełnoporcjowa może być naważana odpowiednio do liczby kur, a wilgotna podawana w ilościach zjadanych w jednym podejściu.
Niosce towarowej w chowie klatkowym (bez wybiegu) należy się do 120 g paszy dziennie na dziób. Nioskom korzystającym z wybiegu, tym bardziej bogatego, zielonego, podajemy mniej paszy lub dzielimy porcję na paszę i ziarno. Możemy dodać również udział paszy wilgotnej, ale musimy ją uwzględnić w przeliczeniu na "suche" produkty. Np. ziemniaki mają około 20% tzw. suchej masy.

Nana 

Wysłany: 2017-08-03, 17:52   

Dziękuję, właśnie o to mi chodziło.Bo o tym 120g to czytałam ale dodając inny pokarm nie wiedziałam jak to ogarnąć 😉
Jutro spróbuję jedną zważyć i pomacać 😉 Czyli udka i pierś powinny mieć trochę mniejsze niż te tuszki z Biedronki? Czy porównywalne ?

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2017-08-03, 18:11   

Tuszka z Biedronki? :) To chyba brojler? Często ponad 2 kg. Nioska ma tyle z piórami i całą resztą ;)
Nioska będzie miała smuklejsze umięśnienie, ale mięśnie nóg i mięśnie piersi musi mieć - tak, żeby nie był bardzo wystający grzebień mostka (płaska kość, do której przyczepione są mięśnie piersiowe).

Nana 

Wysłany: 2017-08-03, 18:37   

Z tą tuszka z Biedronki to wiem, że to inne kury ale tylko z nim mam porównanie 😉 Sąsiad kur nie ma to nie pomacam 😉 Jutro je "przebadam" 😉

gwozd 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2017-08-14, 18:15   

Zywienie kur aby były w dobrej kondycji powinno być uzależnione od warunków utrzymania. Kura chodząca po bogatym zielonym wybiegu pobiera dużo pasz objętościowych, zielonkę która nie zatucza. Ma zajęcie, dużo chodzi grzebie, może spalić nadmier kalorii. Podobnie w zimie w nieogrzewanym kurniku. Natomiast kura na małym wybiegu sporzywa tylko pasze tresciwe czyli zboża i pasze. Jedzenie to jej jedyne zajęcie.
Moje kury chodzą po dużym wybiegu. Mają cały czas dostęp do zierna zbóż i śruty zbożowo-strączkowej, Prawie codziennie gotowane ziemniaki i nie są zatuczone. Zachowały lotność

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2017-08-14, 18:53   

Ważna jest też rasa kur. Zwykle o ewentualnym "zatuczaniu" piszemy w kontekście niosek, ale to może dotyczyć też ras ciężkich i mniej ruchliwych, np. olbrzymy - kochiny czy brahmy. Co innego rasy lekkie i karzełki. Trudno o zatuczone liliputki :)

Odpowiedz do tematu