Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Sobota 14 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Nicień w jajku?
Autor Wiadomość
Rybenia 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2018-01-21, 14:12   Nicień w jajku?

Ciocia znalazła coś takiego w jajku po rozbiciu. Trochę pełzało. Co to jest, czy ktoś wie? Googlanie nic mi nie podsuwa.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2018-01-21, 17:41   
   Nr Tel.: 601 654 364

Niestety wygląda, jak nicień. Ruszało się, ruszało, aż obeschło i zesztywniało?
Glistnica (askarydoza) ptasia. Spowodowana jedną z glist ptasich - nicieniem występującym u kur (prawdopodobnie Ascaridia galli).

http://www.the-chicken-ch...n-chickens.html

Rybenia 

Wysłany: 2018-01-21, 17:57   

Tak, zdążyłam już znaleźć info, że jest możliwe umiejscowienie nicienia w jaju w procesie jego tworzenia - przyznam, ze wcześniej nie wiedziałam.

Akurat wczoraj odrobaczałam kury. Nie mam takich kup kurzych w kurniku, jak te na zdjęciu w artykule. Trochę ogarniam angielski, ale pewnie nie wszystko zrozumiałam.

Czy mam oddać kał na badania?
Czy mam nie sprzedawać jaj?
Poza kanibalizmem, który opisywałam w poprzednim wątku - nic z nimi nie dzieje się złego póki co. Pewnie, jakby Ciocia nie znalała tego w jajku, długo bym się nie dowiedziała o problemie. Czy jest możliwe, że jedna kura miała nicień? Czy więcej może mieć? W ziarnie nic podejrzanego nie widzę. Akurat robiłam butelki zabawki, więc robiłam przegląd wczoraj. Kury są wolno wybiegowe.

Rybenia 

Wysłany: 2018-01-21, 18:00   

A jeśli chodzi o czystość kurnika to dbam. Mam taki proszek do ściółki i regularnie nim odkażam pod grzędami i koło wodopojów + w kazdym tygodniu podsypuję słomę.

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2018-01-21, 18:19   

Odchody zebrane w różnych miejscach kurnika - oddane do badań - to rozstrzyga: czy jest robaczyca i jaka? Ewentualnie można zrobić badanie sekcyjne padłego ptaka. Teraz, po odrobaczeniu, wynik może być zafałszowany. Można skontrolować za kilka dni (zgodnie z cyklem rozwojowy tych nicieni). Jeżeli odchody z jajami nicieni pozostają w ściółce i na wybiegu, są źródłem reinfekcji.
Trzeba by rzecz skonsultować z lekarzem wet.: kiedy zrobić badania, kiedy powtórzyć odrobaczanie, czy i kiedy można sprzedawać jaja (w zależności od zastosowanego środka odrobaczającego), czy po odrobaczaniu mogą jeszcze pojawiać się nicienie w jaju itd.

Rybenia 

Wysłany: 2018-01-21, 18:21   

Dziękuję. Akurat jutro niosę odchody do badania na salmonellę, to dopytam wszystkiego. Preparat był kupiony od innego co prawda weta, ale taki co można po nim jaja sprzedawać.

Rybenia 

Wysłany: 2018-01-21, 18:23   

Bawka, A mam jeszcze ostatnie pytanie. Bo ciocia zrobiła ciasto z jajkiem po nicieniu. Takie ciasto lepiej wyrzucić prawda?

Bawka 
admin spec.wet.

Wysłany: 2018-01-21, 18:35   

Napiszę tak: zrezygnowałabym z takiego ciasta. Na wszelki wypadek.
Chociaż to glista ptasia, a nie ludzka. Samica uwalnia jaja w jelicie ptaka, ale może tu zrobiła to w jajowodzie?
Wyższa temperatura zabija jaja, larwy, ale dokładnie jaka: 25, 35, 60oC? Pewnie te 180oC w piekarniku - tak...

Odpowiedz do tematu