Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Niedziela 08 Grudnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
higo szabo (katsura i daruma)
Autor Wiadomość
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!Województwo: mazowieckie
Pomógł: 8 razy
Wiek: 65
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 2268
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-11, 20:20   higo szabo (katsura i daruma)

Ponieważ na portalach społecznościowych temat daruma szabo budzi pewne zainteresowanie wiec garść informacji na ten temat. Tak się składa, że w prefekturze Kumamoto na wyspie Kyusiu byłem wielokrotnie, doskonale znam tamtejeszych hodowców. Jest okazja dokonać przekazu z pierwszej ręki. Na początku kilka fotek uwiarygodniających moje słowa. Proszę zwrócić uwagę na podpisy pod zdjęciami.
_________________
http://www.blog.woliera.com/
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!Województwo: mazowieckie
Pomógł: 8 razy
Wiek: 65
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 2268
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-11, 20:38   

A teraz do rzeczy.
Co rozumiemy pod pojęciem higo szabo?

Higo jest nazwą prowincji, której odpowiada dziś prefektura Kumamoto. Higo szabo od okresu Edo (1603 1868) do dziś hoduje się właśnie w Kumamoto. Posiada ona dwie pododmiany - o dużym grzebieniu i ubarwieniu katsura oraz posiadającą ogon typu daruma. Te dwie pododmiany zostały uznane za higo chabo przez założone w 1968 r. Towarzystwo Ochrony Higo Chabo (Higo Chabo Hozonkai). Są również inne szaabo nazywane od miejsc, lecz na przykład w przypadku Tokio szabo oznacza to tylko tyle, że są one hodowane w Tokio - nie stanowią jednak oddzielnej odmiany. W przeszłości na Okinawie istniała także posiadająca bródkę ryūkyū chabo, lecz dziś już nie istnieje.

Najbardziej charakterystyczną cechą higo chabo jest grzebień, wspaniale rozrośnięty w porównaniu z innymi szabo. Najważniejsze jest utrzymanie harmonii między krótkimi nogami, umiejscowieniem ogona i małą sylwetką zwieńczoną dużym grzebieniem. Szczególnie lubiane są osobniki o dużych i długich grzebieniach oraz dzwonkach. Najbardziej cenione są egzemplarze, u których odległość między czubkiem najwyższego zęba grzebienia i dolną granicą dzwonków wynosi ponad 20 cm - choć zdarzają się także higo szabo, u których jest to ponad 25 cm.

Wielkogrzebieniaste szabo odmiany katsura zwie się także furisode chabo, ponieważ ich dzwonki przypominają z wyglądu długie rękawy (furisode) kimon noszonych przez niezamężne Japonki. Niektórzy uważali, że rozrastające się tak bardzo grzebienie higo szabo są efektem specjalnego sposobu hodowli lub stosowania jakichś środków farmaceutycznych. Było to jednak całkowite nieporozumienie, ponieważ odpowiada za to genetyka oraz ogromny apetyt, jakim charakteryzują się te kury.

U daruma szabo występują jedynie dwie barwy - czarna i biała. Pod nazwą "katsura" jedynie jedna - biała z czarnym ogonem, a w nomenklaturze japońskiej zwana właśnie "katsura". Dodatkowo Pan Masaharu wyhodował jeszcze jedną odmianę wielkogrzebieniastą czyli białą.
Cdn.
_________________
http://www.blog.woliera.com/
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!Województwo: mazowieckie
Pomógł: 8 razy
Wiek: 65
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 2268
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-11, 21:03   

Kolejna część podstawowych informacji...
Zajmijmy się sztandarową odmianą szabo w Japonii czyli katsura. Stanowi ona około 60% wszystkich hodowanych odmian barwnych w Japonii. Wynika to z tego, że Japończycy szczególnie umiłowali sobie biały i czarny kolor.

Co to za odmiana ta "katsura"?

Wyraz katsura występujący w nazwie katsura szabo pochodzi od nazwiska bogatej rodziny kupieckiej Katsuraya z Kishū Funai (w dzisiejszej prefekturze Wakayama), która je wyhodowała. Ta hodowana od okresu Edo kura jest najbardziej popularną i najpiękniejszą chabo reprezentującą Japonię.

Całe upierzenie jej ciała jest śnieżno białe, a ogon czarny. Biel występuje jednak także w postaci dekoracyjnej obwódki na granicy czarnych sierpówek i sterówek. Ta piękna ozdoba staje się punktem, na którym skupia się wzrok i dodatkowo podkreśla czerń ogona. Poza ogonem czerń występuje także na pokrywach skrzydeł, jednak nie widać jej po ich zewnętrznej stronie. Ponieważ barwa katsura przypomina ubarwienie japońskiego żurawia (tanchō tsuru), szabo te nazywa się także tsuruke szabo. Urok katsura chabo przejawia się we wrażeniu idealnej czystości, które odnosimy widząc śnieżnobiałą biel upierzenia zwieńczoną czerwonym grzebieniem i czarnym ogonem. Dodatkowo widok ten poprawia kontrastowa obwódka przy ogonie.

Proszę zwrócić uwagę na dwa elementy.
1. Sterówki ogona nie są wygięte lecz stoją prosto. Jest to w opozycji do wszystkich innych szabo występujacych w Świecie Zachodnim.
2. Białe obwódki na piórach ogona zostały doprowadzone do perfekcji. Jest to efekt wielu dziesiątków lat cierpliwej selekcji.

Higo szabo katsura tym się różni od "normalnej" odmiany barwnej katsura jedynie wielkością przydatków głowowych - stąd nazwa "wielkogrzebieniasta".

Cdn...
_________________
http://www.blog.woliera.com/
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!Województwo: mazowieckie
Pomógł: 8 razy
Wiek: 65
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 2268
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 21:52   

Dzisiaj trochę coś wiecej niż o samych ptakach. Nie można zrozumieć japońskiej hodowli bez wniknięcia w tradycję i historię.

Wyraz daruma (dharma) w sanskrycie oznacza „prawo”. Mnich o tym imieniu urodził około 6 wieku w Indiach i dotarł stamtąd do Chin, gdzie założył buddyjską sektę zen. Przebywał on w Chinach przez 9 lat praktykując medytacje i osiągnął oświecenie (satori). Ludowa przypowieść głosi, że na skutek zbyt długich medytacji jego nogi zgniły i odpadły. Tak też powstała zabawna figura Darumy. W przedstawieniu tym ma on najczęściej ostre spojrzenie, długie włosy i kolczyki w uszach. Pogrążony jest w medytacji.

Japończycy uznają lalki daruma za przedmioty dobrowróżbne. Także dziś istnieje zwyczaj, że po wymyśleniu życzenia maluje się darumie jedno oko, a gdy życzenie się spełni, domalowuje się drugie. Ta odmiana szabo otrzymała więc bardzo blisko związaną z Japończykami nazwę.

Istnieje również papuga daruma (daruma inko), a także określenia roślin, zwłaszcza liści, które noszą imię tej postaci. Jednak biorąc pod uwagę wygląd prawdziwego Darumy, żadne ze zwierząt nie pasuje do niego tak dobrze jak szabo. Krótkie nogi, kulkowate gałki oczne, groteskowo atramentowa twarz i ubarwienie piór z pewnością przywodzą na myśl Mistrza Darumę.
_________________
http://www.blog.woliera.com/
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!Województwo: mazowieckie
Pomógł: 8 razy
Wiek: 65
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 2268
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-12, 22:06   

Pióra daruma szabo są jednolicie czarne, lecz w zależności od ilości promieni słonecznych błyszczą raz w zielonym, raz w fioletowym odcieniu. Dzięki temu skromna czerń zyskuje głębię i staje się bardziej poważna.

Cechą charakteryzującą daruma szabo jest jednak kształt ich ogona nie występujący u innych kur. Jest to tak zwany chakin'o, czyli „ogon odcięty nożyczkami” (chakinto to odgłos naśladujący cięcie), po angielsku nazywany cornlike. Innymi słowy, sterówki ogona są owinięte sierpówkami. Dodatkowo, druga połowa piór sierpowych jest znacznie zagięta, przez co szczytowy punkt ogona znajduje się niżej niż głowa ptaka. Nie ma innej kury, której ogon miałby takie cechy. Krótki ogon zestawiony z dużym grzebieniem i krótkimi nogami oraz pokrywa z czarnych piór to wypisz wymaluj szanowany przez Japończyków Mistrz Daruma.

Miłośnicy daruma szabo nie uważają ogona za kluczowy punkt urody tak jak ma to miejsce w przypadku innych szabo, lecz zamiast tego odkrywają piękno pochodzące trochę z innego świata. Dlatego też, tak jak kuliste są figurki Darumy, tak i małe ogony daruma szabo wpisują się w okrąg, tworząc przy tym najpiękniejszą harmonię sylwetki.

Jako ilustracja dwa zdjęcia daruma szabo z hodowli Imamura Yasutaka. Dwa różne ptaki, dwie różne pory dnia, dwa różne nastawy aparatu fotograficznego, w efekcie dwa różne połyski na piórach. Dlaczego o tym wspominam? Bo w Japonii nie patrzy się na ptaka jak na obiekt do polowania i czycha, gdzie mu jakie punkty odjąć, jakie ma błędy wykluczające. Japończycy widzą niuanse barwne, starają się - każdy w swoim zakresie - dostrzec relatyne piękno.
_________________
http://www.blog.woliera.com/
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!Województwo: mazowieckie
Pomógł: 8 razy
Wiek: 65
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 2268
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-12, 08:45   

W maju 2018 roku zostałem po raz kolejny zaproszony do odwiedzenia wystawy higo szabo w Kumamoto. Jest to kameralne spotkanie, na które trafiają wyłacznie rasy wyhodowane w w środkowej części Kyusiu. Mniej więcej 100-150 kur.
Po raz kolejny mogłem się przekonać, że kanony japońskiej estetyki są stałe i niezmienne. Japończycy szczególnie umiłowali sobie barwy czarną i białą. I takie też wyłącznie są higo szabo.
Było bardzo, bardzo miło...
Mała fotorelacja.
_________________
http://www.blog.woliera.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,75 sekundy. Zapytań do SQL: 11