Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 22 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
MEWKA POSPOLITA
Autor Wiadomość
Sebastian 17 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2018-03-18, 20:33   

Ja też popieram zarejestrowanie Polskich ras są o wiele milsze dla oczu niż te zagraniczne poluchy ja po gruntownym przejrzeniu mojego gołebnika zostawiłem same polskie rasy. A odnośnie mewki jest to bardzo piękna rasa i bez problemu odkryta na nowo trzymam kciuki :d :d ;)

MIR1 

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2018-03-18, 20:56   

Witam

artykuł o "MEWCE ZWYCZAJNEJ"

https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/381187/edition/362896/content?ref=desc

W dzieciństwie mewki były u nas przez kilkanaście lat. Mieszkały w gołębniku powieszonym pod okapem dachu. Cały rok na wolnym oblocie. Jedna para wyprowadzała każdego roku 8-10 szt. młodych...
Ostatnio zmieniony przez MIR1 2018-03-18, 21:18, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2018-03-18, 22:03   
   Nr Tel.: 660803277

Jest to artykuł o mewce niemieckiej, istniejącej do naszych czasów w praktycznie nie zmienionej formie. http://www.golebnik.pl/wz...em.tarczowa.htm - to link do starego wzorca, nowego niestety nie mam, ale różnic praktycznie nie ma. Godny uwagi w tym artykule jest natomiast fragment dotyczący naszej, krótkodziobej mewki polskiej , która w tamtym okresie akurat powstawała. Cytat :" We Lwowie hodowcy dominikanów obecnie dążą do uzyskania głowy kwadratowej ( z kantami), co jest zupełnie mylne i niczem nie uzasadnione, bo traci się piękną głowę ( w kształcie kuli), która jest właśnie najpiękniejszą zaletą mewek". Był więc Władysław Chwałek gołębiarskim tradycjonalistą i zdeklarowanym przeciwnikiem hodowlanych nowinek, a więc gorącym przeciwnikiem nowo powstającej mewki polskiej. w innym artykule równie zdecydowanie opowiedział się przeciw dwu innym , również w tym czasie powstającym rasom : brodawczakowi polskiemu i listonoszowi, uznając je za bezsensowne wypaczenie jedynego właściwego jego zdaniem, czyli wyczynowego, kierunku hodowli gołębi pocztowych.

columbus53 

Województwo: Europa środkowa
Wysłany: 2018-03-19, 15:03   Mewka wiejska - czas na czyny

Dziękuję wszystkim za cenne uwagi.
Niestety czas dyskusji minął i nadeszła pora na konkrety czyli na ciężką , niewdzięczną i darmową pracę.
Do realizacji projektu potrzebuję licznej grupy hodowców, ze wszystkich regionów kraju. Warunkiem przystąpienia do projektu jest posiadanie ( lub deklaracja nabycia), min. 3 par mewki wiejskiej w jednym kolorze. Bardzo też liczę na aktywistów czyli na miłośników gołębiarstwa, którzy prowadzić będą niezbędną dokumentację hodowlaną ( spis ras i hodowców + fotografie i opisy). Następny etap to liczenie populacji, Jeżeli uda się zewidencjonować odpowiednią ilość gołębi we wszystkich odmianach, przystąpimy do opracowania projektu wzorca oraz wytycznych do hodowli.
Rejestracja mewki wiejskiej , ma być modelowym przykładem, przygotowania polskiej rasy do rejestracji. Projekt ma charakter otwarty dlatego też każdy hodowca tej rasy będzie mógł zgłaszać swoje uwagi i propozycje. Uczestnicy projektu tworzyć będą historię tej rasy a tym samym przejdą do historii polskiego gołębiarstwa.

Czekam na zgłoszenia.
Pozdrawiam
Koordynator Akcji S.O.S.-Ratujmy polskie rasy
Zbigniew Gilarski

Sebastian 17 

Wysłany: 2018-03-19, 16:18   

Przepraszam za to co powiem ale czy by nie dało się zrobic 2 ras tak jak Czesi mają garłacza siodłatego i garłacza siodłatego łapciastego tak by było z naszą mewka staropolska i mewka staropolska łapciasta ?? :/
Teraz już wiem co oprócz fajfra będę hodował
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2018-03-19, 19:11, w całości zmieniany 2 razy  

Sebastian 17 

Wysłany: 2018-03-19, 20:04   

Dziękuje za poprawienie mojego postu czasami tak mam jak coś chcę szybko napisać :P

columbus53 

Województwo: Europa środkowa
Wysłany: 2018-03-30, 12:56   MEWKA WIEJSKA -

Z wielką przykrością stwierdzam, że projekt mewka wiejska z powodu obojętności hodowców jest poważnie zagrożony. Z treści dyskusji na tym forum, widać wyraźnie, że inwencja twórcza polskich hodowców to iluzja i słomiany zapał. Nie potrafimy się zorganizować i doprowadzić do rejestracji tak popularnej i stosunkowo licznej rasy jaką jest mewka wiejska. Z tego też powodu rasa ta nadal skazana jest na marginalizację a w dalszej perspektywie czasowej na wyginięcie i zapomnienie.
Zachęcam do ponownego przeczytania moich postów oraz ewentualnego rozreklamowania tej akcji na innych portalach społecznościowych. Należy zaprosić hodowców do współpracy i zaznaczyć , że centrum koordynacyjne projektu to forum „wolierki”. Musimy się kierować zasadą: „W jedności siła, w podziałach słabość”.
Przy okazji przypomnę też ,że nasze mewki wiejskie to nie jest polski wynalazek lecz stara rasa pochodzenia orientalnego hodowana u nas co najmniej od 150 lat ( lub dużo więcej).Aby pokazać jak inne nacje dbają o swoje rasy, zamieszczam przykładowe ryciny jednej z odmian mewki tureckiej. W ten właśnie sposób powinniśmy utrwalić i przedstawić wszystkie odmiany naszej mewki wiejskiej. Hodowcy muszą wiedzieć jakie odmiany mają hodować. Dlatego też zachęcam, fotografujcie wszystkie odmiany jakie hodowane są w Waszej okolicy i publikujcie to na tym forum. Szukam też ambitnego i utalentowanego rysownika, który gotów jest zrobić wzorcowe ryciny.
Ps. Mam zgodę tureckiego autora (S.G.),na wykorzystanie wszystkich jego opracowań, w tym też tej ryciny.

Sebastian 17 

Wysłany: 2018-03-30, 21:40   

Niech Pan się nie przejmuje wystarczy przejechać się po giełdach z gołębiami tam jest ich w brud
:) :) :)

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2018-03-30, 22:01   

Sebastian 17 napisał/a:
Niech Pan się nie przejmuje wystarczy przejechać się po giełdach z gołębiami tam jest ich w brud
Owszem - jest. Mnóstwo odmian barwnych, a jeszcze więcej - fenotypowych. Na każdym targowisku spotkać można wiejskie mewki w co najmniej kilku typach, jeśli brać pod uwagę tylko najistotniejszy u mewek detal, jakim jest głowa. Wielkość, budowa i postawa - także w kilku typach. Dodajmy do tego jeszcze liczne miksy z mewką polską, staroniemiecką i nie wiadomo jeszcze czym , a uzyskamy obraz .... nędzy i rozpaczy. Co z tego że są i jest ich dużo, a tak naprawdę - jakby ich nie było. To rzeczywiście ostatni dzwonek, by na poważnie zająć się ustabilizowaniem i uznaniem tej rasy, bo wkrótce nie będzie się czym zajmować, lub zrobi to ktoś inny, jak kiedyś Niemcy, którzy z dawnej, tradycyjnej krymki polskiej zrobili krymką hamburską , a polską zakonniczkę w jej oryginalnym typie zepchnęli do roli mamkującego koka, w jej miejsce promując swoją jej zmodyfikowaną formę - zakonniczkę niemiecką.

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2018-03-30, 23:22   

Sebastian 17 napisał/a:
Tym bardziej należy skupić się na planowej i zorganizowanej hodowli tejże mewki. Bo jak narazie gołąbki te hodują się praktycznie same bez ingerencji człowieka. Z 15 lat temu dostałem kilka osobników od gospodarza który trzymał je na dziko pod okapem dachu .Każdy osobnik z mnóstwem wad.Jak niepełna koronka to cząstkowy, lub całkowity brak żabotu. A pięknie rozwinęty i uformowany żabot osobiście widziałbym w tej rasie jako coś pierwszorzędnego. Nie ma też co wyciągać przedwczesnych wniosków. Mam wrażenie że sam projekt ratowania mewki "pospolitej"* zaskoczył wielu miłośników mewek czy ogólnie gołębi.Stąd tak słaby odzew.Pamiętam temat rysia w typie polskim bo sam w nim uczestniczyłem iż dojrzewał latami. W bodajże 2005 roku tutaj na forum woliery powstała pierwsza nieśmiała dyskusja a dopiero w 2015 zarejestrowano rasę. Oczywiście nie twierdzę że w tym wypadku też ma to trwać tak długo,wręcz przeciwnie.

* za ch..rę nie mogę się przyzwyczaić do tej nazwy😗.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

poluch94 

Wysłany: 2018-03-31, 08:40   

Zdjęcie i gołąb jest moją własnościa

poluch94 

Wysłany: 2018-03-31, 10:30   

merx napisał/a:
Skoro mowa o mewkach bazarowych to oto taki mewek przybłąkał się do mnie na początku grudnia. Mewki tego typu w moich stronach nazywane są potocznie nywkami.

Mi ten mewek wygląda na staroniemieckiego

Sebastian 17 

Wysłany: 2018-03-31, 22:07   

Pod takim kątem nie patrzyłem na sprawę tej mewki ( tak po cichu liczyłem na komentarz Pana Krzysztofa jestem pana fanem wiele się od Pana się nauczyłem ) Tak czy inaczej trzeba się tą mewką zająć :) :) :) :)
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 17 2018-03-31, 22:08, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2018-04-01, 21:46   

Racja, trzeba. Trzeba to też zrobić w sposób planowy i przemyślany, by nie wyszło tak, że każdy hoduje jak chce i zgodnie z własnym, indywidualnym zapatrywaniem, więc w każdym gołębniku jest co innego, a w rezultacie 'groch z kapustą", nie rasa. Teraz ' z innej beczki" - zaintrygowała mnie ta forma łapciata mewki. Przyznam się szczerze, że poza "ogoniakami" , mającymi na nogach delikatne pończoszki, czy też co najwyżej papucie, nie zakrywające całych palców, podobne do struktury opierzenia nóg białogłówki gumbińskiej, nigdy mewki tego typu z opierzonymi nogami nie spotkałem, chociaż widziałem w życiu wiele.

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2018-04-02, 09:59   MEWKA POSPOLITA

Przyglądam się zawsze występującym w dużej mierze mewką zwyczajnym ,pospolitym . Tak po prawdzie one wiele się nie różnią między sobą ,można powiedzieć że są ujednolicone w przynależnym genotypie. Mieszańcami i tym podobnym nie ma co się sugerować, to tak jak występuje przypadku wielu innych ras.

Odpowiedz do tematu