Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 22 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
MEWKA POSPOLITA
Autor Wiadomość
Sebastian 17 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2018-04-02, 10:09   

Zdjęcie ptaka Poluch94 powinien moim zdaniem być wzorcem do jakiego mamy dojść :)

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2018-04-02, 15:30   

poluch94 napisał/a:
merx napisał/a:
Skoro mowa o mewkach bazarowych to oto taki mewek przybłąkał się do mnie na początku grudnia. Mewki tego typu w moich stronach nazywane są potocznie nywkami.

Mi ten mewek wygląda na staroniemieckiego
Tak dziwnie wyszedł na zdjęciu.W rzeczywistości ma okrągłą głowe.
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

columbus53 

Województwo: Europa środkowa
Wysłany: 2018-04-02, 19:18   MEWKA WIEJSKA

Witam
Na terenie Macedonii, hodowane są mewki z łapciami, w związku z tym , w naszym programie zajmiemy się tylko odmianami bosonogimi . Niech hodowcy z Macedonii doskonalą swoje
łapciate odmiany.
( zdjęcia pochodzą ze stron macedońskich i pobrane zostały tylko w celach poglądowych).

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2018-04-02, 21:36   
   Nr Tel.: 660803277

Jestem zdania, że mewka pospolita w swoim pierwotnym, średniodziobym typie, powinna mieć nogi bose. Co prawda na Mazowszu hodowane są tzw. dryjery łapciate, ale to zupełnie inne gołębie, od typowych pospolitych mewek znacznie różniące się budową. Moim zdaniem nie powinno się ich ze sobą utożsamiać.

adon 

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2018-04-02, 22:16   Mewka wiejska.
   Nr Tel.: 512-921-557

Szanowny Panie columbus53 - myślę, że błędem będzie odsuwanie mewki łapciastej barwnogoniastej od prac hodowlanych tylko dlatego, że w Macedonii istnieje taka odmiana. Co w takim razie zrobimy z tą odmianą, która jest licznie w naszym kraju hodowana? Zarejestrujemy je jako mewki macedońskie?? W EE jest na nie wzorzec, który wystarczy przetłumaczyć na język polski? Ptaki z Polski powstały na skutek krzyżówek mewek wiejskich barwnogoniastych bosych z bijami północnokaukaskimi barwnogoniastymi i to za sprawą mazowieckich hodowców. U nas jest takie powiedzenie, że "warszawiacy wszystkim rasom potrafią dorobić łapcie i koronki". W związku z tym, jestem niemal pewien, że mewki macedonośkie łapciaste są w znikomym stopniu spokrewnione z ptakami hodowanymi w Polsce. Nasze mewki mają często dwukrotnie większe łapcie, a dodatkowym argumentem wskazującym na to, że jest to odmiana mewki wiejskiej wyhodowanej w Polsce jest fakt z mnogością różnić w jakich występują: czerwonobrewe gładkoszyje, czerwonobrewe z żabotami, białobrewe gładkoszyje i białobrewe z żabotami. :)

kgrzelinski czy ma Pan w takim razie pomysł, co zrobimy z odmianą łapciastą barwnogoniastą? ;)
(Zdjęcia niestety mam tylko takie, ale widziałem okazy z jeszcze większymi łapciami)

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2018-04-02, 22:41   

Moim zdaniem jest to odrębna rasa, o wiele bardziej spokrewniona z mewką mazowiecką niż z pospolitą i powinno się nad nią pracować jako nad odrębną rasą, z odrębnym wzorcem. Istotnie - występują w różnych typach, z tym że najbardziej cenione są osobniki z białą brwią, z dobrze rozwiniętym żabotem i jak największymi łapciami. Inne to po prostu odpady hodowlane, które powinny być w drodze selekcji eliminowane, nie rozmnażane. Zdjęcia same wskazują wyraźnie, że od mewki pospolitej ogromnie się różnią, więc jest to odrębna rasa.

momo1351 

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2018-04-02, 23:06   

Jeżeli mogę się wtrącić to chciałem zauważyć ze jednak macedońskie mewki a nasz wynalazek się różni . I niemozemy swojego wynalazła zarejestrować bo Macedonia ma coś podobnego ? Ile to jest ras podobnych do siebie w różnych krajach .a po drugie to zacznijmy od tego co tam na prawdę jest ta mewka barwoogoniasta łapciate ..dla mnie to śmiech ma sali .kolejna warszawskie dzięki bez sensu . nie trzeba dorabiać łapci każdej napotkanej rasie i psuć jej fenotyp dla łapci

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2018-04-03, 08:00   

Mewka zwyczajna to nie żaden wynalazek. Rasa z bardzo długą tradycją.I ...zawsze bez łapci!
Potrafi wrócić do domu z odległości dwóch tysięcy kilometrów.Jeśli warunki mu sprzyjają mknie jak pocisk,osiągając nawet 100 kilometrów na godzinę. Stworzenie,które fascynuje wielu ludzi...gołąb pocztowy.

momo1351 

Wysłany: 2018-04-03, 08:44   

Nie mówię o zwyczajnej a o wersji "dyrjera z lapciami "

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2018-04-03, 09:09   MEWKA POSPOLITA

merx ,jak odróżnić mewkę zwyczajną od mewki staroniemieckiej ,których to zawsze bywa na targowiskach sporo, myślę że obecnie jest wielki dylemat.

momo1351 

Wysłany: 2018-04-03, 10:09   

Oj jednak Wdek trochę się różnią .jezeli mamy brać pod uwagę wzorcowe . Problem jest jeżeli chodzi o miksy ale wystarczy obrać jakiś kierunek i wybierać ptaki fenotypowo pod przyszły wrzozec niezależnie czy to miksy czy nasze targowe mewki

ManiekP 
MODERATOR
specjalista-gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2018-04-03, 10:19   

Edek, to co jest na targowisku to zwykłe nasze staropolskie mewki średniodziobe, w lepszym lub słabszym wydaniu. Mewka staroniemiecka to dość rzadki gość w polskich gołębnikach. Różnice tkwią w budowie głowy i są bardzo widoczne. Ich głowy są większe i szersze, z wysokim czołem i okazałą koroną. Nasze staropolskie mewki mają głowy smuklejsze, łagodnie łukowate i mniej okazałe korony. Ogólnie sprawiają wrażenie mniejszego gołębia w porównaniu do mewki staroniemieckiej.

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2018-04-03, 10:43   MEWKA POSPOLITA

Zrozumiałem .Dziękuję

Sebastian 17 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2018-04-03, 21:12   

Mi kolega za darmo ma jutro przynieść 3 pary już się boje ;) ;) ;)
w końcu jest jakieś zainteresowanie tym tematem

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2018-04-03, 21:41   

ManiekP napisał/a:
Edek, to co jest na targowisku to zwykłe nasze staropolskie mewki średniodziobe, w lepszym lub słabszym wydaniu. Mewka staroniemiecka to dość rzadki gość w polskich gołębnikach. Różnice tkwią w budowie głowy i są bardzo widoczne. Ich głowy są większe i szersze, z wysokim czołem i okazałą koroną. Nasze staropolskie mewki mają głowy smuklejsze, łagodnie łukowate i mniej okazałe korony. Ogólnie sprawiają wrażenie mniejszego gołębia w porównaniu do mewki staroniemieckiej.
Dodam tylko, że nasza mewka średniodzioba jest delikatnej budowy i raczej mała, natomiast staroniemiecka jest sporo większa i bardziej masywnie zbudowana. Porównując z innymi rasami, wypadają tak, jak koroniarz sercaty przy komarneńskim.
Ostatnio zmieniony przez kgrzelinski 2018-04-03, 21:43, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu