Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 22 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Kuropatwy polne
Autor Wiadomość
gęsifan 
tylko naturalne lęgi

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2019-03-23, 11:51   Kuropatwy polne

Witam. Być może powtarzam temat, dlatego jeśli tak jest to proszę połączyć z właściwym tematem. Mam pytanie odnośnie zakupu jaj, czy tu na forum są hodowcy czy lepiej w leśnictwach się rozejrzeć? Czy ktoś łączył kuropatwy z innymi grzebiącymi, jeśli tak to jak zachowują się z bażantami czy pawiami?

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 172 razy
Wysłany: 2019-03-23, 18:02   

gęsifan, aby hodowac kuropatwy polne - nasze ptaki krajowe, musisz mieć zezwolenie, nikt nie sprzeda ptaków osobie która go nie posiada

gęsifan 
tylko naturalne lęgi

Wysłany: 2019-03-24, 18:00   

Dzięki. Tak to wiem, ale najpierw chciałem się dowiedzieć jak ze znalezieniem jaj lęgowych. Znając polaków, to na pewno są tacy co sprzedają i bez zezwoleń. Nie mniej ja wolę mieć wszystko na legalu, wcześniej jednak chciałem się dowiedzieć czy to ma jakiś sens. Kuropatwy nie krajowe też wymagają pozwoleń więc to nic dla mnie nowego.

AL 
Admin Alicja Pańka

Wysłany: 2019-03-24, 18:03   

gęsifan, szybciej kupisz młode ptaki, z obraczkami, sprzeda jaj jest nielegalna

gęsifan 
tylko naturalne lęgi

Wysłany: 2019-03-26, 19:17   

a za ta informację dziękuję, bo tego nie wiedziałem, zazwyczaj jak kupowałem ptaki z papierami, to były młode, bądź dorosłe, a nie jaja więc, o tym nie pomyślałem. Cenna wskazówka. W takim razie muszę szukać ptaków obrączkowanych, albo zrezygnować z chęci ich hodowli.

champion1 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2019-03-26, 23:33   

Aby uzyskać zezwolenie na hodowle gatunków rodzimych musisz podać miejsce w którym planujesz dokonać zakupu,czyli sprzedający musi Ci podać dane do wyrobienie zezwolenia .Jednak jeśli chcesz np.dokonać zmiany w stadzie lub je powiększyć to sprzedający nie ma żadnego obowiązku weryfikować czy takowe zezwolenie posiadasz.
Zezwolenia wydawane jest na hodowlę,nie na konkretną sztukę ptaka.
Nie ma żadnego obowiązku obrączkowania tych ptaków.
A obrót jajkami lęgowymi nie jest zakazany.

AL 
Admin Alicja Pańka

Wysłany: 2019-03-27, 16:39   

champion1, jak kupisz jajka, to , jak udowodnisz ze to nie kłusownictwo ? jak nie masz zezwolenia na hodowlę ?

gęsifan 
tylko naturalne lęgi

Wysłany: 2019-03-28, 11:38   

Dziękuję za wiele ciekawych i ważnych informacji, choć czasem trochę sprzecznych. Z tych informacji wnioskuję, że najlepiej zrobię gdy sam pójdę do nadleśnictwa i sam się wszystkiego dowiem.

quaglia 

Województwo: Wielkopolskie
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2019-03-28, 19:31   

Nadleśnictwo nie ma nic wspólnego z hodowlą kuropatw i obawiam się, że tam nie znajdziesz informacji.
W ustawie o prawie łowieckim znajduje się zapis "Art. 16. 1. Zabrania się chowu i hodowli zamkniętej zwierząt łownych, z wyjątkiem bażanta oraz zwierząt uznanych za zwierzęta gospodarskie na podstawie odrębnych przepisów.
2. Minister właściwy do spraw środowiska może wydać zgodę na chów i hodowlę zamkniętą zwierząt łownych niebędących zwierzętami gospodarskimi do celów badań naukowych, dydaktyki, zasiedleń lub eksportu zwierzyny żywej."

champion1 

Wysłany: 2019-03-28, 20:43   

Od tego jest ministerstwo ochrony środowiska

gęsifan 
tylko naturalne lęgi

Wysłany: 2019-03-29, 09:48   

Widzę, że rozpocząłem fajną dyskusję (choć zdaję mi się że nie na temat), jak się niczego nie dowiem w nadleśnictwie to popytam dalej. Nie mniej aż tak mi nie zależy, tak czy owak miałem się rozeznać z przepisami i zdobyć te wszystkie pozwolenia, natomiast w tym temacie pytałem się, czy na forum są hodowcy i jak dogadują się kuropatwy z innymi ptakami, a nie o przepisy. Jeżeli byłby problem z kupnem, czyli nie byłoby osób posiadających hodowlę zwierząt, bez sensu zdobywać uprawnienia. Jak zwykle nie otrzymałem informacji, takiej o jaką pytałem. Te informacje zapewne komuś się przydadzą, ale jako że mi chodziło o coś innego, to dziękuję, za to co napisaliście, nie mniej niech admin zamknie temat, bo możliwe że zaraz znów dojdzie do jakiejś kłótni o przepisy czy coś zupełnie innego, a tego bym nie chciał, za dużo jest kłótni na tym forum.
Są ośrodki doradztwa rolniczego w których są działy ochrony środowiska, więc penie co nieco wiedzą w tym temacie, więc myślę że ministerstwo, nie musi mi udzielać takiej informacji. Pozdrawiam ciepło wszystkich piszących i myślę że nie ma co dalej dyskutować na temat przepisów, prawa.

quaglia 

Województwo: Wielkopolskie
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2019-03-29, 12:02   

Ze względu na procedury raczej nie trzyma się kuropatw hobbystycznie. Ich hodowlą na dużą skalę zajmują się OHZ-ty należące do PZŁ ( czyli Ośrodki Hodowli Zwierzyny) jest też kilka prywatnych hodowli np.http://www.hodowlakuropat...od=5&t=cP&pID=1
Co do dogadywania się z innymi ptakami to już kwestia indywidualna.
Ostatnio zmieniony przez quaglia 2019-03-29, 12:04, w całości zmieniany 1 raz  

champion1 

Wysłany: 2019-03-30, 21:40   

gęsifan napisał/a:
Są ośrodki doradztwa rolniczego w których są działy ochrony środowiska, więc penie co nieco wiedzą w tym temacie, więc myślę że ministerstwo, nie musi mi udzielać takiej informacji.

Od tego jest tylko i wyłącznie ministerstwo ochrony środowiska i nikt inny sie tym nie zajmuje.W internecie bez problemu znajdziesz sobie do nich numer telefonu na infolinię.

nie zaleca sie łączenia różnych gatunków szczególnie ptaków grzebiących

18marcinnn 

Wysłany: 2019-03-31, 14:05   

gęsifan napisał/a:
Witam. Być może powtarzam temat, dlatego jeśli tak jest to proszę połączyć z właściwym tematem. Mam pytanie odnośnie zakupu jaj, czy tu na forum są hodowcy czy lepiej w leśnictwach się rozejrzeć? Czy ktoś łączył kuropatwy z innymi grzebiącymi, jeśli tak to jak zachowują się z bażantami czy pawiami?

Na olx widziałem jakiś czas temu jaja lęgowe kuropatwy na sprzedaż, co do ptaków dorosłych możesz je kupić z legalnych hodowli, ale zdarzają się też ogłoszenia prywatnych hodowców. Pozwolenie od ministra ochrony środowiska musisz posiadać w razie kontroli, natomiast nikogo ze sprzedających nie będzie interesowało czy takie posiadasz. Hobbystycznie większość osób trzyma te ptaki bez zezwolenia, nie chwaląc się tym publicznie.

Odpowiedz do tematu