Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 19 Sierpnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z weterynarią
Autor Wiadomość
Czapinson 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2019-01-17, 17:21   Problem z weterynarią

Dzień dobry :) :)

Mam mały problem z weterynarią, to znaczy jeszcze nie mam, ale panie, które kontrolują moje gospodarstwo są tak miłe, że lepiej będzie jak doradzę się fachowców. :)

Otóż, mam pozwolenia na 350 kurek, rocznie minimum jedna kontrola i pozwolenie na sprzedaż jaj w tzw. rolniczym handlu detalicznym, pytanie moje jest następujące, co muszę zrobić?

Chcę dokupić do tych 350 kur około 400-500 kolejnych, wpuścić je do siebie, wiem, wiem, że zaraz powiecie" tak nie wypada z czysto hodowlanego punktu widzenia", ale te kury będą od znajomego hodowcy, ta sama rasa kur, ten sam wiek, ogólnie praktycznie te same kury.

Wiem również, że przekraczając 500 kur stanę się "fermiarzem", w związku z tym mam pytanie, wtedy przechodzę już w inną produkcję czyli stemplowanie jaj, badanie kału co 15 tygodni na zawartość salmonelli itd. Tylko pytanie, czy mogę zgodnie z prawem dokupić kury i wpuścić je do moich do jednego kurnika?
Czytałem już w rozporządzeniu odnośnie hodowli, że muszą być spełnione wymagania, czyli ilość gniazd na 1 kurę, ilość metrów kwadratowych wybiegu (tak, tak, bo to będzie wolny wybieg, a nie klatka czy ściółka), na metr kwadratowy kurnika musi być nie więcej niż 9 kur itd itd. :)

Nie ukrywam, że tu na tym forum są bardziej przyjemni ludzie niż Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, ale zależy mi na zdobyciu pozwolenia na te około 800 kur, budynek czyli kurnik ma powierzchnie 215 metrów kwadratowych czyli w sumie mogłoby być tam więcej kur 215*9=1935 kur, ale nie chcę żeby miały ciasno.

Tak czy inaczej, nie wiem co zrobić, bo jedyne co mogę usłyszeć od pani "urzędnik" to "proszę przeczytać w rozporządzeniu". Mogę dokupić tych kur i wpuścić je do moich, da radę to jakoś zgodnie z prawem zrobić? :)

Z góry dziękuję za pomoc. ;) :uscisk:

Czapinson 

Wysłany: 2019-01-21, 21:21   

Nikt mi nie pomoże? :(

Zjak1 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2019-01-21, 23:15   

Nie widzę problemu. Kupujesz kury i wpuszczasz do swoich po kwarantannie i koniec. Kto Ci zabroni powiększyć stado? Nie prowadzisz hodowli, tylko chów kur na jaja konsumpcyjne dla ludzi i musisz spełnić wymagania przepisów sanitarno-weterynaryjnych dla środków spożywczych przeznaczonych dla ludzi i koniec, kropka!
Nie rób sobie problemów sztucznych.

CHI 

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2019-01-22, 11:49   

A o podatku czytałeś?
Tu jest w miarę :D przystępnie...

https://helpdesk.cdr.gov.pl/index.php/kierowanie-i-zarzdzanie-gospodarstwem-rolnym/1001-hodowla-kur-nienych
https://www.prawo.pl/akty...0,16787277.html
Ostatnio zmieniony przez CHI 2019-01-22, 11:51, w całości zmieniany 1 raz  

Zjak1 

Województwo: lubelskie
Wysłany: 2019-01-23, 17:39   

Słyszałem wypowiedzi min. Ardanowskiego, że będą złagodzone niektóre przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej. Trzeba więc popytać urzędników od tych spraw. :d

Czapinson 

Wysłany: 2019-01-29, 22:43   

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. :)
Jutro będę w powiatowej weterynarii, zadam kilka pytań tym paniom. Postaram sie jutro wieczorem napisać co i jak, czego się dowiedziałem. :)

Czapinson 

Wysłany: 2019-02-02, 15:49   

Pani z weterynarii odpowiedziała mi, że skoro to budynek po oboro-stodole to trzeba iść do starostwa do wydziału budownictwa, żeby zmienić przeznaczenie tego budynku na kurnik. :|

Odpowiedz do tematu