Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Czwartek 13 Sierpnia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Kury się duszą - ogromna prośba o pomoc
Autor Wiadomość
Czapinson 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2019-10-23, 22:41   Kury się duszą - ogromna prośba o pomoc

Witam po dłuższej przerwie,
mam ogromny problem z kurkami. światło w kurniku mam od godziny 5 do 19 i jak już przychodzi około godzina 18 to kurki zaczynają się skupiać w kupki, jedna wchodzi na drugą i na powierzchni około 1 metra kwadratowego potrafi ich leżeć około 30-40 przez co te u dołu się przyduszają, już kilka kurek mi tak zdechło - udusiło się.
Co m am zrobić? pozamykać okienka żeby był mniejszy przepływ powietrza? Dodam, że kurki mają 18 tygodni i może 5% z nich siada na grzędy. mam kilka grzęd i są prawie puste, siadają za to obficie na karmiki do paszy oraz na gniazda, a nawet na linie wodne. strasznie zbijają mi się do ścian, wokół kurnika przy ścianach i w rogach, w jednym rogu siedzi ich kilkadziesiąt, jedna na drugiej, a obok kilka metrów kwadratowych pustej przestrzeni.

Co mam zrobić? Strasznie się przy nich napracuje od rana do 21. Dodam, że moja wentylacja to 6 okienek uchylnych z potrójną regulacją uchylania, a także 8 rur wentylacyjnych sufitowych, zauważyłem, że gromadzą się również pod tymi rurami. Zaznaczam, że problem jest tylko wieczorem, jak przygotowywują się do snu. normalnie w dzień od 5 rano do jakiejś 17 czyli przez 12 godzin jest na pawdę fajnie. Co zrobić by zaczlęły siadać na grzedy i się nie wzbijały w kupki? by się nie dusiły?

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 151 razy
Wysłany: 2019-10-24, 16:24   
   Nr Tel.: 601 654 364

Prawdopodobnie to jakiś błąd zoohigieniczny. Gdyby to były kurczęta, można by zasugerować, że mają za zimno i zbijają się w grupy, ale nie w przypadku opierzonych, prawie dojrzałych ptaków. Może jednak wentylacja nie daje rady. Ewidentnie mają jakiś problem z grzędami. Tu - jedynym rozwiązaniem byłoby codzienne usadzanie ptaków na grzędach, ręczne, ale rozumiem, że to kłopot przy ich większej liczbie.
Może jest coś nie tak z grzędami: złe miejsce, niewygodne wejście, pasożyty. Sprawdzaliście, czy nie ma ptaszyńca? Może dlatego nie chcą siedzieć na grzędach? A może szczury niepokoją ptaki i te uciekając zbijają się w gromady? Trzeba wykluczyć wszelkie możliwości, nawet te z pozoru niemożliwe czy nieistotne. Można też ograniczyć dostęp do miejsc, gdzie się gromadzą, ale raczej wyjaśnić przyczynę tego.
Ptaki są zdrowe? Nie mają objawów chorobowych?

Czapinson 

Wysłany: 2019-10-24, 23:39   

Dziękuję bardzo za odpowiedź. :uscisk: Kurki wyglądają na zdrowe, mają apetyt, nie zdychają, wszelkie szczury mogę wykluczyć, temperatura około 22-23 stopni w kurniku, wilgotność wysoka 85% ale o tej porze roku to normalne, więc całkiem ok. dziś było znów to samo, światło gdy zgasło kurki poszły spać i miałem czas by je porozdzielać.

adrian_lasek 

Województwo: warmińsko- mazurskie
Wysłany: 2019-10-25, 12:03   

O której godzinie gaśnie światło w kurniku? Może zbyt późno i nie mają czasu żeby przygotować się na znalezienie miejsca do nocowania na grzędzie.
Czy są to nioski niedawno kupione?

zbigniewha 

Województwo: opolskie
Ostrzeżeń:
 6/6/9
Wysłany: 2019-10-25, 12:28   

Czapinson napisał/a:
Dziękuję bardzo za odpowiedź. :uscisk: Kurki wyglądają na zdrowe, mają apetyt, nie zdychają, wszelkie szczury mogę wykluczyć, temperatura około 22-23 stopni w kurniku, wilgotność wysoka 85% ale o tej porze roku to normalne, więc całkiem ok. dziś było znów to samo, światło gdy zgasło kurki poszły spać i miałem czas by je porozdzielać.

Spróbuj naprzemiennie na jedną noc zostawiać światło, na drugą zaś, tak jak zasugerowała Bawka, umieść te kurki na grzędach przy zgaszonym świetle. :)

Czapinson 

Wysłany: 2019-10-26, 16:37   

Dziękuję za odpowiedzi. Dziś wieczorem dodam kilka zdjęć z kurnika.

grzesiek13 

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2019-10-26, 18:17   

obstawiał bym tu teze Adriana jasne światło gaśnie nagle jest ciemno kury nic nie widzą pchają się w kąt.

inspektor 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2019-10-26, 20:20   

Jeźeli światło gwałtownie zgaśnie to kury mogą się wystraszyć i zbijać w grupy. Wystarczy podłączyć symulator świtu i zmierzchu a wtedy światło będzie powoli się wygaszać, tworząc prawie naturalny zmierzch i wtedy kury będą miały czas na wybór miejsca do spania. Taki sprzęt moźna kupić na allegro lub w sklepie w Krakowie.

Czapinson 

Wysłany: 2019-10-27, 22:04   

W załączniku daję zdjęcia

Czapinson 

Wysłany: 2019-10-27, 22:05   

Kolejne zdjęcie

Czapinson 

Wysłany: 2019-10-27, 22:06   

Kolejne

Czapinson 

Wysłany: 2019-10-27, 22:06   

a tu na gnieździe

Czapinson 

Wysłany: 2019-10-27, 22:07   

na całym kurniku na GRZĘDACH zasiada TYLKO około 50 sztuk

Czapinson 

Wysłany: 2019-10-27, 22:10   

adrian_lasek napisał/a:
O której godzinie gaśnie światło w kurniku? Może zbyt późno i nie mają czasu żeby przygotować się na znalezienie miejsca do nocowania na grzędzie.
Czy są to nioski niedawno kupione?

Światło jest od 5 do 20
włączane i wyłączane automatycznie

Czapinson 

Wysłany: 2019-10-27, 22:14   

Szanowni Państwo

Światło mam od 5 do 20, a kurki już na 2-3 godziny przed zgaszeniem światła pchają się w kąt, oczywiście nie wszystkie, około 50% zostaje na ściółce ewentualnie na gniazdach, ale niestety około 200-300 kur pcha się na ścianę, może nawet ponad 300 kur, strasznie to ciężkie, bo nawet po przerzuceniu ich na środek wracają. Inna sprawa, że gdy światło zgaśnie, to po około 15-20 minutach zasypiają i mogę je wtedy spokojnie przetransportować na środek kurnika. Jest szansa by nauczyć je siadać na grzędach?

Odpowiedz do tematu