Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 21 Sierpnia 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
kurki karłowe znoszące zielone lub brązowe jajka
Autor Wiadomość
BARciak 

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2019-07-20, 22:28   kurki karłowe znoszące zielone lub brązowe jajka

Witam. Przekopałem internet i nie znalazłem takiej informacji /może źle szukałem/ i stąd moje pytanie. Czy jest jakaś rasa kur karłowych lub miniaturowych wielkości cwerga/liliputa znosząca jajka w kolorze zielonym lub brązowym? Kiedyś widziałem zielone jajka wielkości lilipucich dlatego pytam.

BARciak 

Wysłany: 2019-07-27, 14:32   

Po braku odpowiedzi/nic nowego/ wnioskuję, że nie ma takowych kurek :| Pozdrawiam i życzę miłego dnia. Temat do usunięcia.

inspektor 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2019-07-27, 15:01   

Araukany miniaturowe znoszą zielone jajka, ale o maranach miniaturowych nie słyszałem.
Ostatnio zmieniony przez Bawka 2019-07-27, 15:31, w całości zmieniany 1 raz  

BARciak 

Wysłany: 2019-07-27, 16:03   

inspektor, no własnie jakoś araukana jakoś mnie nie kręci i dlatego pytam.
Ostatnio zmieniony przez BARciak 2019-07-27, 16:03, w całości zmieniany 1 raz  

inspektor 

Wysłany: 2019-07-27, 19:36   

Zawsze moźna koguta araucany połączyć z kurami liliputkami a większość młodych kurek, mimo, źe będą wyglądały jak liliputkami, będą znosić zielone jajka.

BARciak 

Wysłany: 2019-07-27, 22:02   

inspektor, właśnie taki miałem pomysł tylko szukałem czegoś małego i nie kogutka tylko kurki. Może coś znajdę.

inspektor 

Wysłany: 2019-07-27, 22:37   

Jeźeli kupisz kurkę, to przy kogucie liliputku raczej nic z tego nie będzie, kurki po takim skojarzeniu będą znosić zwykłe jajka. Gen zielonego jajka przekazuje kogut.

BARciak 

Wysłany: 2019-07-27, 22:41   

To w takim razie odpada... Już mam 2 koguty, które się nie mogą pogodzić, mimo, że od małego na jednym podwórku. Trzeci to samobójstwo, bo mam tylko 2 pomieszczenia i 2 wybiegi.

inspektor 

Wysłany: 2019-07-28, 10:20   

Jaki problem, koguty moźna zlikwidować i zacząć z nowymi, ja koguty wymieniam co rok i nie ma walk, wystarczy je wprowadzić równocześnie. Po co trzymać koguty po których są młode kurki. Kojarzenie w bliskim pokrewieństwa nie jest wskazane.

BARciak 

Wysłany: 2019-07-28, 10:37   

inspektor, sęk w tym, że te koguty wprowadziłem w tym roku i jeszcze nie mam po nich młodych. Trzymam je osobno ze względu na walki, oraz dlatego, że mam 2 różne "rasy".
Ostatnio zmieniony przez BARciak 2019-07-28, 10:40, w całości zmieniany 1 raz  

inspektor 

Wysłany: 2019-07-28, 12:40   

Ja teź mam dwie rasy z kogutami brahmy i maransy, do tego kilka kurek araucany bo lubię zielone jajka. Teraz moje kury przebywają na wspólnym wybiegu, ale na szczęście koguty są spokojne i nie ma walk.

BARciak 

Wysłany: 2019-07-28, 13:52   

No widzisz. U mnie jedne z dwóch to właśnie liliputki. Co prawda nie są to rasowe kury ale lubię je. Duży kogut już byłby mi zaciukał liliputa więc na razie będą osobno puki nie nauczę następnych kogutów żyć w zgodzie.

jozly 

Województwo: dolnosląskie
Wysłany: 2019-07-29, 00:09   

inspektor napisał/a:
Jeźeli kupisz kurkę, to przy kogucie liliputku raczej nic z tego nie będzie, kurki po takim skojarzeniu będą znosić zwykłe jajka. Gen zielonego jajka przekazuje kogut.
Niekoniecznie. U mnie kogut karzełek, kurka araukana mini, a jajka córek są zielone.

Arrow 

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2019-07-29, 02:56   

inspektor napisał/a:
Gen zielonego jajka przekazuje kogut.
Gen zielonego jajka przekazuje każdy ptak, który go posiada. Wszystko zależy od tego, czy ma jeden, czy ma dwa. Bo to cecha dominująca. Przynajmniej z tego co ja wiem.

Na potwierdzenie: w zeszłym roku miałem kurkę legbar cream. Z kogutem marana dała parkę, z czego kura znosi zielone jajka, w nawet fajnym odcieniu. Reszta jej kurczaków /same koguty/ z braku innych opcji musiały być po lilipucie którymś. Takie średniaki. Został z nich jeden, z bardzo ładnym ogonem, i pewnie przekazuje gen w 50%, bo tak mówi prawo dziedziczenia, ale nie sprawdzałem. Jak mi się uda go "złapać" to wstawię fotkę. Zresztą, gania coś z marca, po liliputce, co wygląda na jego dzieło, ale jak jest naprawdę, okaże się jak zacznie znosić jajka ;) Chociaż okazać się nie musi...wiadomo dlaczego. Jest tu gdzieś na forum temat odnośnie dziedziczenia koloru skorupki jaj.

BARciak, może więc tędy droga?
Ostatnio zmieniony przez Arrow 2019-07-29, 02:59, w całości zmieniany 1 raz  

inspektor 

Wysłany: 2019-07-29, 09:53   

Ja nie jestem genetykiem, więc nie jak to jest od strony naukowej. Piszę z własnego doświadczenia. U mnie nigdy ze skojarzenia araucany z innym kogutem nie wykluła się kurka znosząca zielone jajka. Kurki wyglądające na stuprocentowe araucany bezogoniaste z pejsami i piękną brodą znosiły zawsze zwykłe jajka a przez lata miałem różne krzyżówki, z liliputem, maransem, brahmą, towarówką, orpingtonem, kochinem.
Za to dwa razy miałem kurczęta po kogucie araucanie i tu wszystkie kurki znosiły zielone jajka a najciekawsza była kurka wyglądająca jak brahma znosząca piękne zielone jajka.
Jedna różnica jaką zauważyłem to jajka od czystych araucan mają inny smak niż te od krzyżówek.

Odpowiedz do tematu