Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki,które nie odleciały na zimę
Autor Wiadomość
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2008-12-31, 14:08   Ptaki,które nie odleciały na zimę

Witam! Od kilku dni obserwuję w moim ogrodzie ptaki,które z niewiadomych przyczyn nie odleciały z kraju.Są to rudzik i kos.Ten pierwszy każdego dnia odwiedza mój ogród,w którym jest mnóstwo owoców dzikiego wina,które porasta ścianę garażu.Kilkakrotnie w ciągu dnia widuję go w tym miejscu.Po posiłku udaje się na świerk,bo tam czuje się bezpieczny.Pamiętam,że trzy lata temu obserwowałem podobną sytuację;wtedy rudzik odwiedzał karmnik i zajadał się różnymi nasionami.
Szpak ma podobne upodobania kulinarne,z tym że częściej widuję go na gałązkach dzikiego wina.Wygląda wtedy bardzo komicznie,gdy uczepia się tych gałązek.Jakże inne jest jego zachowanie zima.Jesteśmy przyzwyczjeni do widoku zuchwałych szpaków,które objadają się czereśniami,gruszkami i innymi owocami.Szpak samotnik prowadzi bardzo skryty tryb życia,po posiłku przesiaduje w lasku sosnowym,bo tam jest prawie niewidoczny-obawia się polującego krogulca.Ten dwa dni temu upolowal samicę kosa,która każdego dnia raczyła się owocami aronii.
Może ktoś z Was obserwuje na co dzień inne ptaki,które postanowiły pozostać u nas na zimę?Pozdrawiam!
Zachęcam do posadzenia winolbluszczu,bo to roślina ,która dostarcza ptakom pożywienia przez całą zimę,latem natomiast wabi swoimi kwiatami pszczoły:)
_________________
Darek
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2008-12-31, 15:01   

darek72 przecież kosy i rudziki nie odlatuja na zimę.A szpaki z racji coraz cieplejszych zim też nie kwapia sie do podróżowania.Lecz pozostaja tylko niektóre osobniki.
_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2008-12-31, 15:20   

Kosy pozostają-wiem,dlatego ten ptak nie jest tematem mojej wypowiedzi.Natomiast rudziki i szpaki coraz częściej pozostają,ale na pewno mniejszość,bo ja widuję tylko te dwa osobniki)
_________________
Darek
 
 
krycha 


Województwo: dolnyśląsk
Wiek: 29
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 28
Skąd: Szewce/wrocław
Wysłany: 2008-12-31, 17:41   

nie dziwmy się, że coraz więcej ptaków zostaje, ponieważ zmienia się klimat i ludzie nadmiernie dokarmiają ptaki zimą, bo gdyby niemiały pożywienia to odlatywały by.
A MONIA ma rację kosy i rudziki zostają w kraju na zimę.
Swoją drogą przedwczoraj widziałem krogulca z odległości dwóch metrów :) był tak zajęty upolowaną zdobyczą, że mnie niezauważył, nie zrobiłem mu zdjęcia, bo kiedy sięgałem po aparat zobaczył mnie i uciekł, a szkoda bo była to pięknie ubarwiona samica :]
_________________
ctrl,alt,delete i życie staje się proste :)
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2008-12-31, 17:58   

darek72 widujesz tylko te dwa osobniki bo akurat przebywaja w poblizu Twojego miejsca zamieszkania.Ale w innych rejonach napewno też są inne osobniki tych gatunków.a przeciez ptaki nie bedą specjalnie się tobie pokazywać,że są.Czesto chodze po lasach polach i uwierz mi,że ciężko jest coś upolowac aparatem bo są dość płochliwe.
Co do krogulca to teraz zimą czesto widuje bo wpada do mnie na podwurko na wróble,mazurki i sierpówki:) Pustułka przesiaduje na słupie nad nieuzytkami dzień w dzień ale też nie da sie za blisko podejsć.
Dokarmianie tu nie ma nic wspólnego bo jak na gospodarstwach maja kury i sypia jedzenie to różne ptaki przylatuja sie posilić.
Z tych ptaków co dokarmiam na wiosne i lato zostaja przy domu tylko wróble i mazurki,które gniezdzą się pod dachami domów.Reszta znika tak samo jak zimą się pojawia.
_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
krycha 


Województwo: dolnyśląsk
Wiek: 29
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 28
Skąd: Szewce/wrocław
Wysłany: 2008-12-31, 18:18   

U mnie koło domu pustułka też na słupie siedzi codziennie, myszołowa widzę i słyszę parę razy dziennie, a krogulca widzę jak mam szczęście, bo często lata w pobliżu, tylko, że lata nisko nad ziemią i trudno go zobaczyć, gołębiarzy jest dużo w okolicy ale też trudno je zobaczyć, bo mają duże tereny łowieckie.
_________________
ctrl,alt,delete i życie staje się proste :)
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2008-12-31, 18:28   

No ,teraz widzę,że popełniłem błąd w pierwszym zdaniu!!!Chodzi mi o szpaka:)Szpaki zawsze odlatywały na zimę,ale teraz są do ostatnich ciepłych dni.Pamiętam,że gdy studiowałem we Wrocławiu,ułyszałem w grudniowy wieczór głosy szpaków.Byłem tym bardzo zaskoczony.Ten szpak,o którym piszę,jest sam.Być może jest osłabiony i nie odleciał?
Pamiętam,że przed kilkoma laty widywałem zimą bociana białego,zima była wtedy bezśnieżna.
Skoro rudziki zimą to nie nowość,może jest ktoś ,kto obserwuje ptaki ,które zawsze odlatują,a teraz im się nie udało?
Pozdrawiam!
_________________
Darek
 
 
krycha 


Województwo: dolnyśląsk
Wiek: 29
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 28
Skąd: Szewce/wrocław
Wysłany: 2008-12-31, 18:39   

Ja widuję łabędzie, kaczki, żurawie, gęsi i pare innych gatunków. :)
_________________
ctrl,alt,delete i życie staje się proste :)
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2008-12-31, 19:26   

krycha łabedzie,kaczki,gesi nie odlatują na zimę tylko na wody płynące,czyli te które nie zamarzają całkowicie w zimie:).Co do żurawii to odlatuja według ksiażki Jonssona do hiszpani.To może to byc ciekawostka.
_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
krycha 


Województwo: dolnyśląsk
Wiek: 29
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 28
Skąd: Szewce/wrocław
Wysłany: 2009-01-01, 15:55   

Dzięki. Nawet nie wiedziałem o tych kaczkach i gęsiach :] Żurawie siedziały u mnie na polu. A wiesz może Monia jak jest z czaplami?
_________________
ctrl,alt,delete i życie staje się proste :)
 
 
Monia 
Monika26


Województwo: opolskie
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 24 Sie 2006
Posty: 291
Skąd: gogolin
Wysłany: 2009-01-01, 16:50   

Czaple zostają.Dzisiaj nawet podczas objazdu akwenów widziałam czaple siwą na zamarznietym zbiorniku.
Teraz jest właśnie okazja obserwowac ptaki,które u nas zimują.Mozna wypatrzyc naprawde ciekawe osobniki.Najlepiej wybrac się na jakąs rzeke i tam gdziej jest skupisko ptaków wypatrywac okazy.
_________________
http://picasaweb.google.p...t/MojaEgzotyka#
 
 
krycha 


Województwo: dolnyśląsk
Wiek: 29
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 28
Skąd: Szewce/wrocław
Wysłany: 2009-01-01, 19:16   

Ostatnio na Kaszubach widziałem czaplę na zamarzniętym jeziorze, a w porcie w Łebie widziałem białą kaczkę w stadzie krzyżówek, ale niestety nie zrobiłem zdjęcia i nie wiem co to za gatunek. :)
_________________
ctrl,alt,delete i życie staje się proste :)
 
 
darek72 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: opolskie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 308
Wysłany: 2009-01-01, 19:47   

Ja również obserwuję czaple siwe,które żerują na polach uprawnych,bo woda w stawach zamarzła.Stoją nieruchomo i czekają na pojawienie sie myszy.Podobnie jak w sierpniu na ścierniskach:)
_________________
Darek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12