Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 23 Lipca 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-13, 23:34
Araukana - Pogaduchy
Autor Wiadomość
anna czarnota 
Loża zasłużonych

Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2006-11-05, 11:28   Araukana - Pogaduchy

Jedna z charakterystycznych ras kur gdyż nie posiada kości ogonowej. Rasa pochodzi z Ameryki Południowej z Chile. Kury te były hodowane przez miejscowych Indian z plemienia Mapuche od wielu setek lat i zwane przez miejscowych collonca. Pierwsza wzmianka o tych kurach pochodzi z 1519 roku a powstała przez podróżnika Federica de Magellana, który zainteresował się nimi nie tylko ze wzglądu na wygląd kury, ale na ich turkusowe jajka. Dzięki innym jajkom kura została w Europie nazwana „kurą wielkanocną” i szybko rozpoczęto jej hodowle, aby pozyskiwać od nich jajka na pisanki wielkanocne.
Obecnie rasa przeżywa nowy wzrost zainteresowania ich hodowlą, prowadzone są prace nad doskonaleniem tej rasy.

Miniatura powstała całkiem niedawno, bo w latach siedemdziesiątych zeszłego wieku. Jest ona identyczną kopią dużych kur. Waga koguta to 850g a kury 750g, znosi około 120 jaj rocznie o wadze 32g i oczywiście turkusowej barwie. Nosi obrączki kogut 13 a kura 11.

Tułów posiadają dobrze zaokrąglony, lekko podniesiony do tyłu, szeroką pierś, skrzydła mocno przylegające. Głowa dość szeroka, grzebień nieregularny, groszkowy wąski. Silne uda, skoki barwy zielonkawo-niebieskiej. W hodowlach jest przyjętych kilka kierunków selekcjonowania kur na kury z brodę, bokobrodami i wąsami (gdzie mocno rozwinięte są bokobrody i wąsy) oraz na taki, w którym najmocniej rozwinięta jest broda. Występują w kolorach: dzikiej, niebiesko-dzikiej, złocistoszyje, niebiesko-złocistoszyje, złocisto-pszeniczne, niebiesko-pszeniczne, czarno-czerwone, niebiesko-czerwone, czarne, białe, niebieskie, niebieskie łuskowane, jastrzębiatej. Miniatury występują w tych samych odmianach oprócz dzikiej i kuropatwianej. Obecnie są prowadzone prace nad kolorem łososiowym (jest on już wystawiany na wystawach, ale bez opracowanego wzorca) oraz nad araucaną z czubkiem.
Błędem w hodowli jest uzyskanie osobników znoszących inne jajka niż turkusowe, mających luźne opierzenie, nie są również wystawiane na wystawach osobniki bez brody lub bokobrodów, jednak są używane do dalszego rozrodu.

Masa ciała koguta 2 do 2,5 kg a kury 1,6 do 2kg, rozmiar obrączki kogut 18 a kura 16. Kury znoszą około 180 jaj w roku o wadze 50g, o barwie turkusowej (niebiesko-zielonkawej).

Ten tekst napisałam samodzielnie i nie jest on kopią polskich jak i obcojęzycznych książek, magazynów, czasopism, stron WWW oraz innych tekstów podobnego lub tego samego typu. Tekst napisany na podstawia własnych doświadczeń i obcojęzycznych stron WWW oraz książki „Amatorska hodowla kur” F. Schone i F. Peschke.
Ostatnio zmieniony przez Ulvhedin 2015-05-06, 16:33, w całości zmieniany 5 razy  

Peter Ferjenčík 

Wysłany: 2007-01-14, 21:21   Aeaucany niebieskie

Prikladam foto mojich modrych (niebieskych Araucan) - kupene na burze v nemeckom STraubingu.

[ Added: 2007-01-14, 21:21 ]
Foto

Peter Ferjenčík 

Wysłany: 2007-03-01, 19:34   

Prikladam foto kuriatok niebieskych Araucan, ktore sa vyliahli v sobotu 24.2.

KIT
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-14, 22:04   

po katastrofie mam parkę , będę próbował rozmnożyć, kurka zaczęła nieść zielone jajka.

filip 
młody

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2007-03-27, 22:08   

Znam pewnego człowieka który ma kurki które niosą zielone jajka ale nie przypominaja wogule araukan,ale wiem że jakieś pare lat wstecz miał orginały widocznie mu się wymieszały,i ciekawi mnie od czego zalezy to że kura znosi zielone jajka.

skinhead 

Województwo: śląsk
Wysłany: 2009-04-17, 18:06   

zielony kolor jaj jest chyba cechą dominującą . Wystarczy że Twoje kurki będą miały w prostej linii przodków z rasy ARACANA , to jajeczka będą zielone ;-)

domiw91
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-29, 19:17   mam problem

Kupiłam 2 małe arucany. Aktualnie mają 3 tygodnie. Mam problem ponieważ jedna z nich jest bardzo osłabiona, chyba ma biegunke... co zrobić?

Karol Chmielewski 

Województwo: warmińsko - mazurskie
Wysłany: 2009-05-29, 23:01   

domiw91 opisz to bardziej szczegółowo. Pod słowem "biegunka" może kryć się wiele chorób, dlatego proszę Cię o więcej szczegółów. Najlepiej zrobisz pobierając wymaz i udając się do weterynarza, który nawet jak nie będzie mógł pomóc to może będzie wiedział gdzie możesz się udać, aby zbadali kał, który pobierzesz.

P.S. Opisz to w odpowiednim temacie na temat chorób, bo tutaj to nie miejsce na dalszą rozmowę o tym. ;)

Bruno 
Lubię to co piękne.

Województwo: Podlaskie
Wysłany: 2009-06-04, 12:48   

Witajcie, czy ktoś z Was zna/ma kontakt z osobą która hoduje Araucany miniaturowe?
KP Liliput, KP Wisienka, Cochin miniaturowy, Araukana.

Marek87
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-25, 00:52   WYLĘG ARAUCANY

Witam serdecznie. Szukam namiarów na kogoś kto zajmuje się wylęgiem ARAUCANY. Mam zamiar rozpocząć hodowlę tej rasy. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. :) :)

andrzej-1948 

Województwo: kujawsko - pomorskie
Wysłany: 2009-10-25, 17:57   Araukuany

Jak rozróżnić płeć u 6 tygodniowych araukuanów.

Markus Kurspiot
[Usunięty]

Wysłany: 2009-10-25, 18:03   

Dobre Araukany ma Stanisław Olbryś. Na naszym forum pod nazwą Tedek.

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 172 razy
Wysłany: 2009-10-27, 17:29   

Marek87, zobacz http://aukcja.onet.pl/sho...php?uid=3841087 kury od dobrego hodowcy polecam :D

Kajka 

Województwo: mazowieckie
Pomogła: 5 razy
Wysłany: 2009-10-27, 20:58   

Dziękuję ALza Twoją opinię o sprzedającym na tej aukcji.Kilka dni temu kupiłam dwie parki Araucan od tego hodowcy,faktycznie ptaki są bardzo ładne i zadbane,a teraz kiedy jeszcze czytam,że polecasz tego człowieka,będę spokojna o czystość rasy.Pozdrawiam :d
http://www.forum.woliera....p=100918#100918

Matysanno 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2010-01-20, 17:05   

mam problem z rozmnożeniem tej rasy mam stadko 8 kurek i kogutka i jajka mam czyste, przycialem kogutowi i kurka piora wokół kuprow , ale moze za malo i nie pomoglo , podzieli sie ktos doswiadczeniem ?

Odpowiedz do tematu