Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Indyki-Wydalanie
Autor Wiadomość
KASJA 



Województwo: DOLNOŚLĄSKIE
Dołączyła: 01 Sty 2010
Posty: 5
Wysłany: 2010-01-05, 20:19   Indyki-Wydalanie

Moje następne pytanie dotyczy biegunek u indyków,są one częste ,żółte i piankowate ,dlaczego tak się dzieje :?:
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-01-08, 20:47   
   Skype: hubert.szymanksi.


Biegunka u młodych indyków najczęściej sa wywoływane przez rotawirusy i koronawirusy. Które staja sie aktywne w sprzyjających warunkach albo gdy chodowaca cos zrobi nie tak.
Z reguły biegunkę przechodzą pisklęta miedzy 1 a 8 tygodniem życia, postacie łagodne do ciężkiej. Ważne tez czym je karmisz unikaj pasz podejzanych, z fumonizyna która dla indyków zwłaszcza młodych bywa zabujacza. Powoduje nie tylko krzywice ale tez biegunkę opóźnienie w rozwoju itp.

Możesz sobie nie zdawac sprawy ale z pozoru dobrze wyglądająca pasza możne być złej jakości. Zastanawiałem sie np co w tym roku stało sie z jęczmieniem porażonym grzybami (wilgotny rok) przciez skupowali go choć wytypował w nim tak wysoka toksyczność ze nawet teoretycznie nie nadawał sie na paszkówke. Jakiej jakości pasa je karmisz której klasy.

Zle przechowywane pasza tez możne byc skażona przez zarodniki grzybów.

Najważniejsze pod względem ekonomicznym i toksykologicznym w skali europejskiej i światowej jest pięć mikotoksyn: aflatoksyna B1, ochratoksyna A, deoksyniwalenol, zearalenon i fumonizyna B1. Mikotoksyny te tworzone są przez grzyby toksynotwórcze, będące często obecne jako składnik mikroflory gleby, płodów rolniczych i ogrodniczych oraz pasz. Z uwagi na częste występowanie wymienione mikotoksyny uznane zostały za najczęściej zanieczyszczające płody rolne, pasze i żywność metabolity grzybów. Ochratoksyna A jest metabolitem wytwarzanym w ziarnie zbóż po żniwach przez grzyby saprofityczne rodzajów Aspergillus i Penicillium w warunkach nieprawidłowego przechowywania ziarna. Aflatoksyna B1 i jej pochodne zanieczyszczają importowane arachidy, śruty arachidowe i śruty innych roślin oleistych. Występowanie tych metabolitów stwierdzono w ziarnie kukurydzy na kontynencie amerykańskim a ostatnio w krajach Europy Południowej. Deoksyniwalenol i zearalenon i ich pochodne wytwarzają patogeniczne gatunki Fusarium, porażające kłosy i ziarniaki zbóż drobnoziarnistych i kolby kukurydzy we wszystkich strefach klimatycznych. Fumonizyna B1 jest bardzo częstym zanieczyszczeniem ziarna kukurydzy w klimacie subtropikalnym, a wytwarzana jest przez gatunki Fusarium verticillioides (F.moniliforme) i F.proliferatum.

Zawartość liczby zarodników grzybów w gramie surowca (CFU – colonies forming units) lub produktu również jest wymiernym wskaźnikiem jakości – szczególnie ziarna zbóż i mieszanek paszowych sypkich i granulowanych.
Ostatnio zmieniony przez foxhubert 2010-01-08, 20:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13