Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Klucie piskląt - kiedy pomagać?
Autor Wiadomość
BIANKA1 
MODERATOR



Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1509
Wysłany: 2010-05-12, 18:27   

korpus80 , gratuluję :d U mnie dziś wyszły ostatnie 3 indyki . Było ich 11 i kluły się 4 dni .
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2010-05-18, 20:05   

Ponieważ jestem właściwie po ostatnim w tym roku wylęgu w inkubatorze i mam trzy jajka "po terminie" przynajmniej dwa a może i już trzy dni spóźnione to trochę o tym napiszę.
Potrafię pomóc naklutemu pisklakowi. To nie jest tak, że wystarczy obskubywać skorupkę. Nie można wywołać krwawienia, a to już nie jest takie proste.
To prawdopodobnie z tego bierze się słabszy wzrost pisklaków którym pomogliśmy, bądź też ich śmierć mimo, że "pomogliśmy".
Lepiej uzbroić się w cierpliwość, bo inkubator to nie takie same warunki dla wszystkich jajek.
Jedno jajo z tych trzech traf chciał, że ma nietypowy kształt (piłka do rugby) i pamiętałem, że leżało nad otworkiem nawiewowym w inkubatorze (od tego roku podczas przeglądania jajek układałem je w tym samym miejscu w inkubatorze, w którym leżały już wcześniej). Wczoraj spławiłem niewylęgnięte jajka i ta trójka "ruszała się" w wodzie. Świerzbiły mnie palce, żeby pomóc, bowiem niektóre pisklaki z podwyższoną kością czaszki źle się układają w jajku i dziób znajduje się w "pachwinie" a tym samym nie mogą się wykluć i zamierają. Powstrzymałem się jednak i co mam? Pisklaki z dwóch jajek już się nakluły, a trzecie skrobie w skorupkę. Zwyczajnie wolniej się rozwijały bo znajdowały się nad otworkami nawiewowymi.
Ostatnio zmieniony przez wj1964 2010-05-18, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bażant 


Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 49
Wysłany: 2010-05-31, 08:25   

Ja osobiście nie pomagam w wydostaniu się ze skorupki. Bo jak piskle jest słabe to potem nie da sobie rady z innymi osobnikami w stadzie i często kończy się tak że te właśnie pisklaki którym się pomagało nastręczają największych problemów.
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2010-05-31, 21:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
szym0n30 


Województwo: Lubuskie
Dołączył: 11 Maj 2010
Posty: 24
Wysłany: 2010-06-01, 08:56   

Czy w procesie klucia ma znaczenie gdzie kurczak rozpocznie naddziobywanie jajka tzn. czy jeżeli dziubie od strony na której jajko leży to obrócić je do góry czy nie?
Proszę o pilną odpowiedź
 
 
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2010-06-02, 12:50   

Jeżeli lęgi w inkubatorze to ja odwracam do góry, z racji tego, że ułatwia mi to kontrolę wylęgu (lepiej widać sytuację). W lęgach naturalnych to bez znaczenia.
 
 
Kilerek 


Województwo: łódzkie
Wiek: 45
Dołączył: 18 Maj 2010
Posty: 8
Skąd: okilice Łodzi
  Wysłany: 2011-04-12, 06:50   klucie perliczek

Może trochę obok głównego wątku tematu ale nie chciałem zakładać nowego.

Jak długo trwa klucie u perlic.

Mam w inkubatorze 12 jaj, wczoraj rano pierwsze pisklę zrobiło dziurkę w korupce i wystawiło dziubek, po południu kolejne.

Dziś rano zaglądam do inkubatora z zamiarem wyjęcia perlicząt a tu sytuacja bez zmian nadal wystaja tylko dziubki a żadne się nie wykluło, wszystkie żyją.
Czy to normalne ?? Ile trwa klucie ??

Inkubator z lodówki, sterownik RT-2CIWRH, temperatura 37,6 stopni C, wilgotność 70%


Pozdrawiam
Przemek
 
 
Kilerek 


Województwo: łódzkie
Wiek: 45
Dołączył: 18 Maj 2010
Posty: 8
Skąd: okilice Łodzi
Wysłany: 2011-04-13, 09:00   klucie perliczek

Już nieaktualne ;)

o 14 jak wróciłem z pracy było już wyklutych 5 sztuk, dziś rano kolejne 4

Od momentu "wystawienie dzióbka" do wyklucia minęło ponad 24 godziny, nie wiem czy to norma ale z małymi wszystko OK
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12