Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Niedziela 24 Czerwca 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Iro_mak
2011-09-10, 20:47
GĘŚ KUBAŃSKA
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonychWojewództwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 31
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 759
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-09-27, 18:30   GĘŚ KUBAŃSKA

Gęsi Kubańskie

Moja przygoda z tymi ptakami rozpoczęła się jakieś 5 lat temu, kiedy to u babci jednego z moich kolegów, usłyszałem specyficzny głos przypominający klakson samochodowy, bardzo zainteresowany postanowiłem sprawdzić, co za zwierze wydaje taki dźwięk. Zanim wyruszyłem na poszukiwania Dawid ostrzegł mnie abym uważał. Jakoś nie chciało mi się go słuchać. Wyszedłem na podwórko, zacząłem nasłuchiwać, ale nic nie usłyszałem i nic nie zobaczyłem. Więc postanowiłem wyjść na pastwisko, może to cos tam jest. Śmiało przeszedłem przez gospodarstwo. Skręciłem za stodołą i nagle przede mną wyrósł wielki ptak i zaczął syczeć. Nagle ruszył do ataku, no wiec, co się będę zastanawiał nogi za pas i w długą do domku. Jak się później dowiedziałem od gospodyni była to gęś garbonosa która właśnie prowadziła swoje młode znad wody. Kiedy ochłonąłem z wrażeń zafundowanych mi przez nadopiekuńczą mamuśkę, przyjrzałem się uważnie z odpowiedniej odległości spacerującemu po podwórku stadku. Zauważyłem, że te gęsi są zupełnie inne niż te zwykle białe, które można nabyć w wylęgarniach. Po krótkim czasie stwierdziłem, że musze je mieć w swojej hodowli. Po długich negocjacjach udało mi się odkupić od pani Marii jedną gąskę. Zapłaciłem za nią wtedy 200zł i do tego jeszcze dorzuciłem parkę kaczek piżmowych. Tak wiec zadowolony wróciłem do domu z moim nowym nabytkiem. Byście musieli widzieć jak było zdziwienie moich domowników i obecnego na podwórku inwentarza, kiedy z worka wypuściłem szarego łabędzia. Tak, więc w kurniku od momentu przybycia mojej nowej ptaszyny zrobiło się strasznie głośno. Gęś przez około 2 tygodnie non stop nawoływała pozostałych członków swojego starego stada, lecz w tym samym czasie zaczęła się oswajać z nowym otoczeniem i z nowym opiekunem. Po około miesiącu zaczęła znosić jajka, więc powstał problem trzeba jej znaleźć nowego przystojnego partnera. W tym okresie poszukiwań wykonałem setki telefonów do hodowców tych ptaków. Wszystko skończyło się fiaskiem gdyż albo nikt nie miał obecnie na sprzedaż tych ptaków albo wyśrubował taką cenę, że głowa boli. Lecz ku mojemu zdziwieniu jakiś tydzień po nieudanej akcji poszukiwawczej zadzwonił telefon. Pewien hodowca ze Strzałkowa pod Słupcą odpowiedział na mój telefon (był w szpitalu i po powrocie do domu odsłuchał sekretarkę, na którą mu się wcześniej nagrałem). Pan ten powiedział, że jak chce to mogę przyjechać, bo maj jednego gąsiora na zbyciu. No to w domciu już wiadomo było, że następnego dnia szykuje się eskapada po kochasia, dla ptaszyny. I tak nabyłem moją drugą gęś kubańską. Od hodowcy dowiedziałem się, że jest to ptak czysto rasowy, zdrowy i oswojony. No to od tego momentu po moim podwórku chadzała parka kochanków, tylko powstał kolejny problem, gęś koniecznie chciała siedzieć, ale zrobiła się już poważna jesień, więc nie było mowy o maluchach w tym roku.
Kiedy nadeszła zima, wielkie było moje zdziwienie kiedy gąski codziennie urządzały sobie kąpiel w beczce z zimną wodą. Wtedy uświadomiłem sobie, że nic o nich, nie wiem (popełniłem podstawowy błąd początkującego hodowcy kupiłem ptaki nie posiadając żadnych informacji na ich temat). Więc rozpocząłem kolejne poszukiwania tym razem informacji na temat pochodzenia i zwyczajów moich ulubieńców. W literaturze znalazłem tylko szczątkowe informacje zawierające opis ich wyglądu. Ale, po co mi to jak ja miałem te gąski już kilka ładnych tygodni i wiem jak wyglądają. Ptaszęta moje są dosyć potężnej postawy, ważą od 5,5 – 8kg. Ich cechami charakterystycznymi są szyja wygięta w kształt litery „S”, garb na czole, fałda skóry pod dziobem i specyficzne ubarwienie. Gęsi te maja na głowie ciągnący się aż po kark brązowy klin, który wraz z pomarańczowymi łapami doskonale kontrastuje z szarym biało łuskowatym upierzeniem;
Tak wiec po przeszukaniu kilku bibliotek i księgarń stwierdziłem, że tak, jak wczesniej nic na temat pochodzenia moich podopiecznych nie wiem. Pewnego razu na Poznańskiej sielance usłyszałem, że garbonosy pochodzą z Kuby. Ale zachowanie gęsi zimą było zupełnie inne niż zachowanie innych tropikalnych gatunków (mróz aż trzeszczy a one biorą kąpiel w zimnej wodzie). Tak z małym zasobem informacji i dwoma ptakami szykującymi się do lęgów doczekałem wiosennych targów w Arenie. Pojechałem na nie z wycieczką szkolną i ku mojemu zdziwieniu po przekroczeniu progu, pierwsze, co wpadło mi w oczy było stoisko firmy ZADROB, która chcąc przyciągnąć ewentualnych nabywców na swoim stanowisku umieściła zagrodę z kurczaczkami kaczuszkami i małymi gąskami. Jak się później okazało były to małe Kubanki. Po długiej i milej rozmowie z pracownikami tejże firmy dowiedziałem się że moje gęsi nie pochodzą z Kuby a z miasta Kubań (nizina Kubańska) gdzieś w dalekiej Rosji. Przodkiem ich jest natomiast dzika gęś garbonosa inaczej zwana sucho nosem lub gęsią chińską. Dowiedziałem się też, że ptaki te łatwo się przywiązują do nowego opiekuna, albo do rzeczy, jaką zobaczą pierwszą po wyjściu z jajka. Gęsi te mają też jedna specyficzną cechę mogą pracować jako ptaki stróżujące gdyż na swój teren nie wpuszczą żadnej obcej osoby.
Tak, więc pełen wiedzy wróciłem do domu. Po tygodniu od powrotu z targów moja gąska miała już zbudowane gniazdo i 3 jajka. Do momentu, kiedy usiadła na nich zniosła jeszcze 20, więc postanowiłem jej wybrać 8 i podłożyć pod kaczkę piżmową. Gęś siedziała na jajkach wytrwale. Po 30 dniach inkubacji szczęśliwa mamuśka wodziła 9 maluszków, a kaczka wysiedziała, 4 które traktowała jak swoje. Małe różniły się znacznie od piskląt zwykłych gęsi domowych ubarwieniem puchu, który miał kolor szaro żółty, lecz z oddali gęsięta wyglądały jak by były całe zielone. Zapomniałbym dodać, że ptaki te są strasznie łatwe w hodowli, nie stawiają żadnych poważnych wymagań, co do żywienia, wystarczy im zwykła mieszanka wieloziarnista. Gęsi te strasznie lubią trawę i uwielbiają się kąpać (wystarczy im do tego małe oczko wodne). Szczerze zachęcam do ich hodowli, ponieważ są to ptaki łatwe w chowie, ładnym upierzeniu i o ciekawym glosie. Ptaki te potrafią wprowadzić sporo życia w każdej choćby najmniejszej hodowli.

mateusz20


MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2011-09-10, 20:49, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonychWojewództwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 31
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 759
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-10-03, 17:12   Gęsi Kubańskie ciąg dalszy

Troszkę rozwinę ten temat. Gęsi te są bardzo łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają oddzielnych pomieszczeń, ponieważ są tolerancyjne w stosunku do innych gatunków ptaków i można je utrzymywać w ogólnym kurniku (czasami się zdarzają drobne zgrzyty, lecz są to sytuacje naprawdę wyjątkowe). Gęsi Kubańskie strasznie lubią trawę, dlatego powinny być utrzymywane na wybiegach z dobrze utrzymaną darnią, w której skład powinny wchodzić różne gatunki trawi i motylkowych, wzbogacone wsiewką z ziół. Ptaki te powinny mieć do dyspozycji durzy wybieg, lub najlepiej teren całej posesji. Gęsi te, kiepsko latają z powodu swoich rozmiarów, ale czasami zdarza się wyjątek od reguły. Gęsi Kubańskie dobrze pływają, najlepiej jak by na ich wybiegu był usytuowany niewielki staw lub oczko wodne, w którym mogłyby szaleć do woli. Jeżeli jednak warunki na to nie pozwalają gęsi te zadowolą się dużą miską z wodą. Ptaki potrafią brać regularnie kąpiele w zimnej wodzie przez cały okres zimy, i nie wpływa to niekorzystnie na ich samopoczucie nawet, kiedy woda na nich zamarznie. Zimowanie gęsi tego gatunku nie sprawia żadnego problemu, wystarcza do tego celu nieogrzewane pomieszczenie. Ptaki te potrafią znosić jajka nawet wtedy, kiedy na dworze temperatura spada poniżej 0, zaprzestają się nieść dopiero wtedy, kiedy temperatura spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Żywienie również nie sprawia żadnych kłopotów, ponieważ ptaki te zjadają wszystkie rodzaje ziaren i zbóż oraz wszelkiego rodzaju warzywa i owoce (moje gęsi strasznie przepadają za moczonym chlebem, dla którego zrobiłyby wszystko). Tak wiec jeszcze raz szczerze polecam ten gatunek, ponieważ jest on odporny i wytrzymały na nasze warunki środowiska.

Z wyrazami szacunku mateusz20

MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.


Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2011-08-28, 18:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
000 


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1413
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-10-03, 20:34   

Ja nie polecał bym zbytnio tych gęsi karmić, a w każdym razie zbyt dużą ilością i zbyt często chlebem. Zawiera on kwasy które szkodzą ptakom, jeśli są podawane w zbyt dużych ilościach lub za często.
Co do ich zachowania w ogólnym kurniku, pomieszczeniu, to i potrafią nie które osobniki być agresywne względem innych ptaków podczas okresu lęgowego lub przygotowań do niego.
Na ogół są to tak tolerancyjne ptaki, że akceptują wszystko i przyzwyczajają się strasznie do opiekuna, jak pies.
Miałem kiedyś te ptaki i ze swojego doświadczenia mogę stwierdzić że płeć tych ptaków można już odróżnić w pierwszym dniu ich życia po dziobie. Metoda sprawdzona i zgodność jest 99.9%
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2011-08-28, 18:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
000 


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1413
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-10-03, 20:36   

W ptakach tej rasy występują gęsi o kolorzę szarym (dziki), szary rozjaśniony, białe i szeki. ;-)
Może ktoś słyszał lub widział jeszcze jakiś inny kolor ?
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonychWojewództwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 31
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 759
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-10-03, 21:51   

Wandet moje ptaszyska chleb dostają nie więcej niż raz w miesiącu, albo rzadziej.
A jeśli chodzi o odmiany barwne to ja jak widzieliście na zdjęciach mam formę nominalną tylko obecnie się pierzą i wyglądają jaśniej. A jeśli chodzi o białe to są uważane za oddzielna rasę w naszym kraju. Osobniki łaciate zdążają się w obu formach w białej maja ciemne plamy, najczęściej na skrzydłach, a osobniki szare najczęściej mają biały pas na piersi i jasne lotki.
 
 
000 


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1413
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-01-03, 18:38   

Mam swoją opcję co do tych gęsi, a dokładnie co do obwódki wokół dzioba i samego dzioba. Obwódka powinna być biała, a dziób czarny bez odbarwień u typowych czysto gatunkowych gęsi, a jak to naprawdę wygląda?
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2011-08-14, 17:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonychWojewództwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 31
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 759
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-11-03, 21:28   

Określenie gęś garbonosa, to nazwa omylna dla wszystkich ras gęsi pochodzących od suchonosa, czyli dzikiej gęsi garbonosej występującej w Azji.
Natomiast Gęś kubańska, chińska, afrykanska, bądź cholmogorska to są rasy hodowlane.
 
 
Paweł2304-1990 Województwo: podlaskie
Wiek: 28
Dołączył: 24 Paź 2007
Posty: 131
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2008-01-11, 20:25   
   Skype: pawelek2304


W programie o zachowaniu lokalnych ras zwierząt jest wpisana gęś garbonosa. Więc już nic nie rozumiem!
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2011-08-28, 18:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonychWojewództwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 31
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 759
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2008-01-11, 20:27   

Akurat w tym programie chodzi o gęsi garbonose utrzymywane, na terenie kraju, jedyne niepowtarzalne polskie.
 
 
minizoo Województwo: śląskie
Pomógł: 19 razy
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 560
Skąd: sląskie
Wysłany: 2008-01-12, 19:02   

Lata 50- 70 gęsi kubańskie były bardzo popularne i hodowane na wsiach i fermach jako ubojowe, wylęgarnie kluły je masowo wówczas występowały tylko w kolorze dzikim i były nazwane przez farmerów garbonosy nazwa wzięła się od garbu na nosie, gęsi później straciły swoją popularność. Ostatnie trzy lata gęsi znowu nabrały populacji i są hodowane na fermach i wylęgarnie znowu masowo je klują jest duży popyt na pisklęta gęsi te rosną bardzo szybko osiągają wagę około 6 kl znoszą około 120 smacznych jaj o wadze 150g ,często są hodowane tylko jako kosiarki :diabel:: albowiem koszą trawę identycznie jak kosiarka trawa to ich przysmak. Gęsi z sztucznych lęgów nie wysiadują jaj tylko je noszą natomiast z lęgu naturalnego bardzo ładnie wysiadują jaja i są bardzo troskliwe jako rodzice,
pochodzą od gęsi chińskiej do Polski sprowadzone z Niziny Kubańskiej (Rosja) występują w odmianie barwnej białej ,dzikiej, pstre, żółto rdzawa
_________________
www.minizooherud.npx.pl
Ostatnio zmieniony przez minizoo 2011-10-26, 22:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Łukasz23.


Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 1028
Wysłany: 2013-10-27, 11:41   

mhmmm... pultaśne te gęsi u Nich :d
znalazłem też foto jakiejś gęsi z odmiany Kubańskiej
takie potworne głowy mają http://www.taihuzhu.cn/Ar...72209123315.jpg to chyba gąsiory ?! te narośla takie duże klapnięte i pomarszczone
te ich głowy takie ciężkie zdają się być
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 1,01 sekundy. Zapytań do SQL: 17