Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Niedziela 26 Października 2014 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Gubi pióra, które później jej nie odrastają...
Autor Wiadomość
manta 

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2009-06-11, 11:56   Gubi pióra, które później jej nie odrastają...

Witam. Mam dwie papużki faliste. Nie było z nimi żadnych problemów, aż do czasu pierwszego pierzenia. U jednej wszystko przebiegło jak należy, natomiast u drugiej coś poszło nie tak. Kiedy zaczęła gubić lotki i sterówki, pióra, które po nich wyrastały, po krótkim czasie wypadały znowu. W ten sposób dno klatki ciągle zapełnione było lotkami i sterówkami. Teraz doszło do tego, że papużka nie ma wcale lotek ani sterówek, co uniemożliwia jej latanie. Nie wydaje mi się, żeby to miały być jakieś pasożyty, ponieważ pióra okrywowe wyglądają zdrowo. Nie sądzę również, żeby miał to być brak witamin, bo obie papużki karmię tak samo, a ta druga już dawno się wypierzyła. Co w takim razie może jej dolegać? Jak temu zaradzić?

AL 
Admin Alicja Pańka

Województwo: Śląskie
Pomogła: 139 razy
Wysłany: 2009-06-11, 13:23   

manta, Na francuskie pierzenie to nie wygląda bo jak piszesz do pierwszego pierzenia wszystko było dobrze.Do nadmiernego gubienia piór dochodzi najcześciej z powodu - niewłaściwego żywienia, niedoboru białka,wit.lub mikroelementów.Przebiałczenie również może powodować niesustanne pierzenie / nadmiar w pożywieniu jajek, bialego sera/.
Podaj więcej owocow, warzyw ,sepi, można podać preparaty wapniowe.

manta 

Wysłany: 2009-06-11, 15:14   

Niewłaściwe żywienie może skutkować gubieniem tylko lotek i sterówek? Niedobór wapnia raczej nie wchodzi w grę, papugi mają stały dostęp do sepii i często widzę, jak ją skubią. Przebiałczenie też to na pewno nie jest, do tej pory nie dawałam im jajek ani sera. Spróbuję z tym jajkiem, ale powinnam dać surowe, czy ugotowane?

AL 
Admin Alicja Pańka

Wysłany: 2009-06-11, 16:08   

manta, Gotowane na twardo ale może to być też wada genetyczna, ja co prawda nie mialam takiego przypadku ale znajomy miał rozellę z podobnym problemem - ciągle gubił dł. piórka i nie był zdolny do lotu. Niestety wet. nic nie pomógł i żadne leczenie nie dało rezultatu

manta 

Wysłany: 2009-06-11, 19:08   

Tak czy inaczej, spróbuję go trochę lepiej podkarmić, może jednak to coś da. Dziękuję za pomoc :)

Raffy 

Województwo: Pomorskie
Wysłany: 2009-06-12, 10:04   

Obawiam się, że to francuskie pierzenie.

AL 
Admin Alicja Pańka

Wysłany: 2009-06-12, 10:26   

Raffy, Francuskie pierzenie pojawia się zazwyczaj już w momencie gdy młode jest w budce. Możę papuga jest nośicielem wirusa. Ale w wypadku francuskiego pierzenia objawami są nie tylko ubytki piór ale i nienormalny ich wzrost.

manta 

Wysłany: 2009-07-08, 13:30   

Chyba już wiem, w czym problem. Otóż zauważyłam, że pióra, które wypadają tej papudze mają bardzo krótkie dutki. Czy może to być spowodowane wadą genetyczną?

Odpowiedz do tematu