Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 23 Października 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-17, 20:23
Kaczka staropolska (krajowa).
Autor Wiadomość
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2006-10-20, 08:20   

Bardzo cię proszę, przemas, o odchowanie jak największej ilości młodych. Postaramy się, choćby za pośrednictwem tego forum, a na pewno też i samej "Woliery" rozreklamować kaczki krajowe, abyś nie musiał mawtwić się o zbyt. Ja sam w następnym roku kupiłbym takie stadko dla siebie. Idealnie byłoby gdyby w Polsce powstało co najmniej kilka podobnych hodowli (ośrodków) tej pięknej polskiej kaczuszki. Coś tam wspomniała Ania Czarnota o mały stadku, może znajdą też się inni?
A więc powtórzmy, tak jak w przypadku czubatki staropolskiej...ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... Trzeba ruszyć na bazary, targi, rozglądać się bacznie przejażdżając przez jakieś wsie, poszukać u znajomych itd.
Jest zrozumiałe, że koordynatorem naszego przedsięwzięcia pod względem merytorycznym powinien być spicifer, bo to on jest ojcem pomysłu, a poza tym fo fachowiec. Moje wydawnictwo wesprze Was pod względem organizacyjnym.
Postaraj się zrobić, przemas, trochę dobrych zdjęć póki jest jeszcze dobra pora roku do fotografowania (zieleń) i bacznie obserwuj swoje kaczuszki, bo przydałoby się opisać Twoje z nimi doświadczenia. Spicifer mógłby pokusić się o bardziej przekrojowy materiał.

000 

Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-10-20, 09:09   

Przemas oraz inni-kto chciał by nabyć te kaczki lub pomieszać krew to podam wam gdzie można je zdobyć.
W Hażlachu koło Cieszyna pod tym nr.602-333-187 znojomy mój posiada te ptaki. Ogłasza się nawet w F&F i Wolierze chyba też. W ogłoszeniach pisze że posiada kaczki czubate.Ma także i inne. :mrgreen:

spicifer 

Województwo: Podkarpackie
Wysłany: 2006-10-20, 14:59   

Do przemasa: czub u kaczek dziedziczy się jako cecha jakościowa i za ujawnienie sie tej cechy odpowiada jeden gen i pewnie tak jest, bo dziedziczy sie w czysto mendlowski sposób. Z tym, że część kaczek genetycznie czubatych może mieć czub bardzo mały albo nie mieć go fizycznie wcale. Tak mogło sie zdarzyć w Twojej hodowli, kiedy pojawiła się kaczka czubata od rodziców rzekomo nie czubatych (teorię o spontanicznej mutacji cofam), podobnie jest z kaczką o mniejszym czubku, którą posiadasz, ona będzie matką kacząt o czubach normalnie rozwiniętych nawet jeśli jej partner będzie zupełnie nieczubaty (oczywiście zawsze się może wśród potomstwa zdarzyć osobnik o małym, lub nie widocznnym czubku).

wanted: Kaczki czubate są popularne w Czechach, są tam hodowane kaczki Niemieckie krajowe z czubami (Landenten mit Haube), czy te spod Cieszyna nie są właśnie tej rasy?

Ja jak wcześniej pisałem mam na przykład krajowe kaczki o nogach opierzonych puchem po zewnętrznej stronie. Z powodu braku możliwości utrzymywania większej ilości kaczek zachęciłem innego hodowcę, który utrzymuje inną, większą odmianę (sam mu je znalazłem - wszystko, żeby odmiana nie wyginęła :-) )
Załatwiłem jeszcze później dla niego kaczkę odmiany zbliżonej nieco barwą do kaczek saksońskich (Sachsenenten), której upierzenie na prawdę robi wrażenie.

W naszym kraju istniały także małe białe (tzw. łabędziówki) i czarne kaczki rodzime, ale nie ma raczej nadziei, żeby te pierwsze dotrwały do naszych czasów (podobne były do belgijskich Semois).

Podzielam zdanie p Roszkowskiego, że naszym kaczkom należy się także artykuł.
Dziękuje w tym miejscu Wam wszystkim za tak duże zaangażowanie w sprawę.

jaras 

Województwo: KUJAWSKO-POMORSKIE
Wysłany: 2006-10-21, 19:09   kaczki staropolskie
   Nr Tel.: 663 449 801

Moje "staropolskie kaczki".Piszę to w cudzysłowiu bo jaja,które nabyłem,miały być - według słów hodowcy- od tych właśnie kaczek.Ale czy tak jest faktycznie?Na trzecim zdjęciu są także dwa biegusyPozdrawiam.Wszystkich.Jaras

mateusz20 
Loża zasłużonych

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2006-10-22, 15:05   

Dzisiaj wywlekłem moją rodzinkę do Poznania na „sielankę” specjalnie po to, aby się rozejrzeć za Kaczkami Staropolskimi i Liliputami. Liliputów nie było w ogóle tylko kilka egzemplarzy jakiś dziwnych hybryd z silką i kochinem, kilka sztuk Jokoham, para bojowcy malajskich i kilka, po paprańców, które trudno by podczepić pod jakąś rasę. Natomiast było ok. 15 kaczek nazywanych przez ich właścicielkę mianem „staropolskie”, – nad czym bym się grubo zastanowił. Ponieważ część to był nieudany efekt kojarzenia Pekinów i Krzyżówek. Co do pozostałych kaczek to można by coś z nich wybrać ale były w tak złej kondycji że postanowiłem sobie odpuścić.

spicifer 

Wysłany: 2006-10-23, 16:18   

Jaras, Twoje kaczki wyglądają na krajowe, są może nieco za pionowe, takie "pekingowate" ale nie wszystkie.
Niestety jak w przypadku całego "staropolskiego" drobiu, także u kaczek krajowych mamy do czynienia z fałszowaniem. Otóż firmy zajmujące się produkcją i rozprowadzaniem ptaków dla gospodarstw rolnych produkują mieszańce pekina z różnymi rasami, czego efektem są dziczo-upierzone pisklęta, aby nie kojarzyły się z brojlerami a przywodziły na myśl gospodyń starodawne kaczki krajowe.
Dzięki tym "usługom" utraciliśmy prawie doszczętnie nasze kaczki, których jeszcze 20 lat temu było mnóstwo, zdolne do samodzielnego wysiadywania jaj oraz kury zastąpione przez chorowite krzyżówki, które często nie są w stanie dożyć do drugiej wiosny a z wyglądu bynajmniej nie stanowią ozdoby podwórka.

Na szczęście dla nas, te rozprowadzane kaczki są nieco innej barwy niż nasze, są jaśniejsze, głównie na brzuchu, skrzydłach albo zbyt ciemne, czasem prawie czarne.
Jeszcze jedna ważna cecha, to czy Twoje kaczki są ciche czy gadatliwe jak pekiny? Na to też powinniśmy zwracać uwagę przy kupnie kaczek krajowych, które powinny zachowywać się dużo ciszej od mieszańców pekina.

Dla ułatwienia wyboru kaczek załączam zdjęcie jeszcze jednej pary oryginalnych kaczek krajowych. Kaczka i kaczor nie sa ze sobą spokrewnione, są to ptaki lżejszego typu, najlżejsze jakie udało mi sie znaleźć.
Ostatnio zmieniony przez 2014-08-26, 09:03, w całości zmieniany 1 raz  

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2006-10-23, 19:29   

Buszując na lubelszczyźnie odkryłem takiego kaczorka. Jeszcze rok temu miał żonę, która niestety odeszła. Jest to okazały egzemplarz, prawie jak mała gęś. Czy to jest kaczka krajowa, której szukamy?

spicifer 

Wysłany: 2006-10-23, 21:21   

Hm... Kaczor ten nie ma błyszczącego niebieskiego lusterka i białej obroży na szyi i widziałem podobne kaczki, np. w powiecie leżajskim (podkarpackie) przy granicy z woj. lubelskim, zapewniano mnie, że są swojskie.

Zamieszczam tu zdjęcie rozprowadzanych często wyrośniętych kaczek towarowych, mieszańców tworzonych na potrzeby gospodarstw wiejskich. Niestety łudząco przypominają kaczki "staropolskie".

anna czarnota 
Loża zasłużonych

Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2007-04-01, 21:53   

W sobotę jak jeździliśmy sobie końmi zobaczyłam kaczki, pierwsze co mi się w oczy rzuciło to jedna była z czubkiem. No i zatrzymałam się i wypytałam właścicieli o kaczki, jest para z czubkiem i kilka bez czubka. Kaczki mają od zawsze są w różnym ubarwieniu, mniejsze od kaczki piżmowej (samicy). Jak będę znowu tam jechać to wezmę aparat i porobię zdjęcia, mam obiecane jajka.

spicifer 

Wysłany: 2007-04-01, 22:44   

Fajnie
A ja dziś przez przypadek odkryłem stadko (1,2) kaczek staropolskich, ale też nie miałem aparatu.
Ładniejszych chyba nie widziałem, barwy jasno-dzikiej.

kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-10, 13:32   

Ja jakiś czas temu widzałem kaczuszki bardzo podobne do tych których zdjecia wstawił jaras. Był one nieco szcuplesze.

Munio
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-10, 19:44   

Witam,

Jakiś czas temu kupiłem kilka małych kaczek,teraz już się przepierzyły dlatego zainteresowałem się cóż nabyłem. Przeglądając forum trafiłem do tego działu i się miło zaskoczyłem. Mój kaczor może być kaczką staropolską? Dlatego zamieszczam zdjęcia dla oceny przez fachowców.

Pozdrawiam.

studzianek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-13, 08:40   

Witam,
zapraszam do obejrzenia moich kaczek - zrobilem im ostatnio kilka fotek. Kaczki są tegoroczne. Chętnie wymieniłbym jedną kaczkę - co by odświerzyc krew w swoim stadku.
Cieszę sie też, że powstaje inicjatywa ochrony kaczek staropolskich. Naprawdę warto. Warto równiez zajmowac się promocja chowu przyzagrodowego stadek mieszanych: kury [czubatki albo zielononóżki albo inna rodzima rasa kur], kilka kaczek [staroposlkich oczywiście] i kilka gąsek - to jest chyba najpiekniesze wspomnienie z mojego dzieciństwa - i sam chce mieć takie stadko ale nie tylko dla ozdoby ale też dla ratowania tych ras.
Fotki moich kur, gołębi, kaczek są do obejrzenia na www.foto.pignet.pl. zapraszam do obejrzenia.

michalpk 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2007-08-13, 00:08   Re: Kaczki staropolskie

Witam. Przedstawiam zdjęcia z mojej hodowli kaczek staropolskich, piżmowyh i pekińskich

[ Dodano: 2007-11-25, 02:38 ]
Przedstawiam kolejne zdjęcia moich kaczek staropolskich
Ostatnio zmieniony przez michalpk 2007-10-10, 11:47, w całości zmieniany 2 razy  

minizoo 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2008-01-15, 01:08   

to moje kaczuchy tylko w czapkach bo jest zimno :P
Ostatnio zmieniony przez minizoo 2008-01-15, 01:10, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu