Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 15 Października 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-17, 20:23
Kaczka staropolska (krajowa).
Autor Wiadomość
dzaffa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-18, 14:42   Re: kaczki staropolskie

Witam. Ja mam podobne kaczki, maja 3 m-ce.

michalpk 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2008-10-20, 00:40   

Witam!
Kilka słów o kaczkach staropolskich. Kaczki te charakteryzują się tym, iż posiadają lusterko, tulów mają szeroki, nisko osadzony prostopadle do nóżek. Kaczki tego gatunki nie przybierają postawy przypominającej pionową. U kaczorów na szyji występuje biała obrączka. Gatunek posiada kolor dominujący szary, nie ma kaczek staropolskich białych, są to już kaczki pekin. Zaletą kaczek staropolskich jest to, że bardzo szybko przybierają na wadze. Młoda kaczka w wieku 3 miesięcy ma wygład dorosłej kaczki. Niestety jest to gatunek u nas rzadki. Często widuje na ogłoszeniach zdjęcia kaczek "staropolskich", lecz najczęściej są to kaczki mieszańce. W swojej hodowli posiadam kaczki staropolskie i zachęcam do ich hodowli. Ptaki spośród wszystkich gatunków kaczek moim zdaniem są najpiękniejsze. Zdobycie kilku sztuk tego gatunku zajęło mi rok czasu. Dziś mogę pochwalić się już własnym stadem. Przedstawiam klika zdjęć.
Ostatnio zmieniony przez michalpk 2008-10-20, 00:42, w całości zmieniany 1 raz  

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2008-10-28, 21:53   

Bardzo bym prosił, jako przewodniczący Komisji Standaryzacyjnej przy Polskim Związku HGRiDI, czy nie znalazłby się jakiś hodowca lub grupa hodowców, którzy podjęliby się przedstawienia wzorca kaczki staropolskiej. Od tego trzeba zacząć chcąc odtworzyć lub stworzyć nową rasę. Można ten wzorzec z biegiem czasu modyfikować ale coś na początek być musi, aby było wiadomo czego się trzymać w pracy hodowlanej.
Obecnie wspólnie z kolegami ze Stowarzyszenia Hodowców Drobiu Rasowego - Czubatka Polska, wykorzystując swoje zagraniczne kontakty, poruszamy europejskie niebo i ziemię, aby zainteresować Europę naszymi polskimi rasami. O efekcie tych naszych starań wkrótce usłyszycie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i kaczkę staropolską, po przejściu całej procedury rejestracyjnej wpisać do katalogu ras europejskich. Jest naprawdę bardzo sprzyjająca atmosfera aby nadgonić wieloletnie zaniedbania.

mateusz20 
Loża zasłużonych

Województwo: Wielkopolskie
Wysłany: 2008-10-28, 22:06   

Panie Stanisławie widzę, że się Pan już zniecierpliwił. A mówią, że cierpliwość to cecha świętych. Chcę Pana poinformować, że już nikt nie musi pisać wzorca dla kaczki krajowej, ponieważ właśnie takowy otrzymałem. Jest on wspólna pracą kilku hodowców. Jeszcze tylko kosmetyczne poprawki i w najbliższy weekend będzie on przedstawiony dla szerszego grona.

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Wysłany: 2008-10-28, 22:21   

Bardzo się cieszę.
A niecierpliwie się dlatego bo pomysł napisania wzorca urodził się już kilka miesięcy temu i myślałem, że sprawa została zaniechana.
Jeżeli byłoby to możliwe to przygotujcie ten wzorzec podając konkretne ilustrowane przykłady wad i zalet poszczególnych części ciała, aby hodowcy i sędziowie czarno na biały wiedzieli co jest dobre a co złe. Tak jak to zrobił Jurek Wysocki w przypadku liliputów. Pomysł ten został zapożyczony z tajlandzkiego wzorca chabo, który zostanie opublikowany w listopadowym numerze Woliery. Tak zresztą będą wyglądać wszystkie wzorce polskich ras drobiu. Takie rozwiązanie to swoiste novum w Europie. Kilku holenderskim i niemieckim sędziom zaprezentowałem nasz pomysł i wszyscy uznali, że to prekursorskie i dobre rozwiązanie.

mateusz20 
Loża zasłużonych

Wysłany: 2008-10-29, 19:42   

Pomysł wzorca narodził się z momentem, kiedy zamówiłem jajka nawet jeszcze wcześniej. Trochę musiał poczekać aż kaczki zostaną odchowane żeby można było pisać w oparciu o materiał a nie o fikcje. Do wzorca będziemy starali się dotłoczyć zdjęcia wzorcowych kaczek. Ponieważ wszystkie odstępstwa od niego są uważane za wady lub błędy nie trzeba takich przedstawiać. A druga sprawa jest to, że kaczki krajowe nie lubią fotografii, żeby zrobić im dobre zjecie trzeba się naprawdę nabiegać za nimi.

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Wysłany: 2008-10-29, 20:29   

Pamiętajcie też o tym, że każdy kto stara się zarejestrować nową rasę powinien spełnić kilka warunków. Ptaki powinny być pokazane na trzech kolejnych wystawach autoryzowanych przez PZHGRiDI. W tym roku proponuję wystawę w Poznaniu na początku lutego. Ostatnią wystawą powinna być wystawa tzw. "krajowa", gdzie powinny się znaleźć zarówno rodzice jak i ich potomstwo. Ważną sprawą jest powtarzalność prezentowanych egzemplarzy. Oczywiście projekt standardu przygotowywany jest za darmo i z chwilą jego przyjęcia na PZ przechodzą prawa autorskie.
Są to zasady obowiązujące (z pewnymi wariantowymi rozwiązaniami) w całej Europie. W najbliższym czasie Komisja Standaryzacyjna d/s Drobiu opracuje jednak specjalny regulamin, swoistą mapę drogową pokazującą krok po kroku co należy zrobić, aby dana rasa została uznana. Cierpliwości. Nie wszystko od razu. Dotychczas w Polskim Związku zdominowanym przez gołębiarzy pies z kulawą nogą nie myślał i jakichś tam nowych rasach drobiu. Ale to się definitywnie zmienia.
Na całym świecie jest też tak, że 100% wzorców jest rekomendowanych lub opiniowanych przez kluby tematyczne. W Polsce zbyt dużego wyboru nie ma. Taki wzorzec nie może istnieć w próżni. Musi za nim stać pewna "siła polityczna".

octavia
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-28, 16:40   

Moje kaczuchy proszę o opinię.

Jolek 
STARSZY REDAKTOR

Województwo: śląskie
Pomogła: 39 razy
Wysłany: 2008-12-02, 22:12   kaczusie staropolskie

Witam-Bardzo załuję, że prędzej nie trafiłam na tę stronę kiedy 8 lat temu kupowałam kaczki z wylęgarni z Raciborza.Miałam ich 20 przemieszanych z piżmowymi i bardzo szukałam jakiś informacji co to za gatunek.Były one 2 x większe od dzikich i upierzenie miały do nich podobne.Nogi w stosunku do ciała wydawały mi się że miały krótkie a brzuchy z tyłu bardzo blisko ziemi(raczej nie stały pionowo).Dzioby były w kolorze żółto-oliwkowe łaciate.Pare z nich było gadatliwe i tylko 1 podchodziła blisko.Na jajach siedziały 4 tyg.i bardzo nie lubiły jak za czesto zaglądało się do nich w czasie wysiadywania.Były nawet w stanie opóścić gniazdo i założyć w innym zasłoniętym miejscu. Na 16 jaj wylęgało się średnio 10 - 12.Do lęgu przystąpiły w wieku 3 lat i tylko 1 raz w roku.Miałam 3 kaczki +kaczora do tego roku ale pech chciał że zaatakował je lis(no cóż wiek) natomiast piżmowych nie ruszył.Jak podacie dokładnie opis na co szczególne zwrócić uwagę to postaram rozejżeć się w okolicy bo bardzo mi się podobały.
Pozdrawiam wszystkich miłośników kaczek.

Zając 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2008-12-16, 14:29   
   Nr Tel.: 511-264-514

Witam, jestem nowy na tym forum. Od dłuższego czasu szukam informacji o kaczkach staropolskich, a tu proszę tylu hodowców. Projekt bardzo mi się podoba, mam nadzieje, że już wkrótce będzie można się zapoznać z wzorcem tej rasy, żeby było wiadomo czego się trzymać. Chciałbym się również przyłączyć do hodowli, od wiosny. Gdyby ktoś miał do odsprzedania kilka kaczek byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam

Hodowca drobiu
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-04, 21:19   

U mnie na targu można kupić kaczki staropolskie jak są małe bo dorosłych nie sprzedadzą,moja ciocia ma kaczora staropolskiego,a na marginesie to co to za brzozowa kura,chodzi mi jaka rasa?Niestety handlarze nie wiedzą,że to staropolskie i uważają,że to zwykłe kaczki,dlatego mogę pisklaki tanio kupić :D
Ostatnio zmieniony przez Hodowca drobiu 2009-01-04, 21:20, w całości zmieniany 1 raz  

mateusz20 
Loża zasłużonych

Wysłany: 2009-01-04, 22:06   

Hodowco ty mnie po prostu rozbrajasz, te kaczki z targu to są mieszance towarowe, a kaczorek twojej cioci ładny ale za mały.
Co do targu to podam wam przykłady dwa. Pierwszy to taki będąc na sielance w Poznaniu widzę rząd klatek w których są kaczki. Dosłownie każda z innej parafii a ich właścicielka zachwalała że są to najlepsze kaczki staropolskie na świecie i żeby od niej kupić bo inni maja mieszance.
Drugi przykład to taki, a zarazem pytanie do was, jak jesteście na targu to widząc kaczki zadajecie pytanie, Czy są to kaczki staropolskie?? Wtedy sprzedawca natychmiast przytaknie bo będzie chciał sprzedać swój towar. Dlatego jak jestem na targowisku to jeśli cos mnie zainteresuje to udaje naiwniaka i się pytam Jakiej rasy jest ten ptak, i wtedy chciał niechciał zmuszam sprzedawcę do odpowiedzi na moje pytanie jeśli się miga to nie warto robić z takim interesu. Po za tym na targu to się kupuje ptaki na rosół a nie do hodowli

Bartek89 

Wysłany: 2009-01-04, 22:34   

Miałem w jednym roku takie kaczki jak ciocia hodowcy i w sumie tez sie zastanawiałem czy to nie staropolskie ale one sa o połowe mniejsze niż te prawdziwe staropolskie i później przez 2 lata widziałem na targu mase tych kaczek sprzedawanych niestety jako staropolskie..;/

adrian_lasek 

Województwo: warmińsko- mazurskie
Wysłany: 2009-01-04, 22:46   

Na targach i bazarach jest tak:
Klient: Czy są np. kaczki?
Sprzedawca: A jakie Pan/Pani chce?
Klient: Staropolskie.
Sprzedawca: A właśnie akurat takie mamy.

jakub 
HODOWCA PTAKÓW

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2009-01-05, 16:15   

Na targach patrzą żeby tylko jakiemuś jeleniowi bylo co wcisnąć. Jeśli sie nie jest 100 procent przekonanym lub widać coś podejrzanego to lepiej być ostrożnym. Laikowi nawet kaczke jako gęś mogą sprzedać :d :d :d

Odpowiedz do tematu