Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pokarmy Dla Młodych kurczaków/pisklaków.
Autor Wiadomość
Adrian14 
MŁODSZY REDAKTOR



Województwo: Kuj-Pom
Pomógł: 4 razy
Wiek: 32
Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 230
Skąd: Żołędowo/Bydgoszczy
  Wysłany: 2006-07-04, 20:26   Pokarmy Dla Młodych kurczaków/pisklaków.

witam,
Chciałbym się zapytać,poradzić co jest najlepsze dla małych kurczaków zaraz po wykluciu?Ja podaje mieszanke dkm-1 i płatki owsiane i oczywiśćie wode,lecz może ktoś z Państwa daje jakieś inny pokarm?
Co Państwo dają po wykluciu i później?
 
 
 
woliera 
Redakcja



Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 46
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-04, 20:26   

Ten problem był już wielokrotnie poruszany w naszych wolierowych publikacjach jak i, na przykład, na forum www.czubatkapolska.pl
Widzę jednak, że jest ciągle aktualny.
Jest wiele zagrożeń chorobowych dla młodych wylęgniętych kurczaków. Bardzo ważne jest to, aby karma nie była pożywką dla różnych dronoustrojów, a taką doskonałą okazją jest tzw. jajeczko oraz inne "domowe" specyfiki typu resztki ze stołu, twarożek itp. Przez kilka lat bardzo boleśnie odczułem na własnej skórze lekceważnie podstawowych zasad higieny. Obecnie dzięki "programowi, który stosuję z żelazną konsekwencją, mam wylęgowość na poziomie 95% (nie licząc oczywiście jaj niezapłodninych), moje zarodki nie zamierają tuż przed wykluciem, nie muszę też "wydłubywać" kurczaków ze skorupki, ponieważ same sobie z tym doskonale radzą.
Oto kilka żelaznych zasad.
1. Jaja należy dezynfekować przed włożeniem do inkubatora - virkon, promienie UV, dawniej opary formaliny.
2. Dwudniowe jaja "dezynfekuję" do środka mocno stężonym roztworem tylbianu i pulmotilu - gorące jajka wkładam na kilka minut do zimnego (4-8 stopni) wspomnianego wyżej roztworu.
3. Do 6 dnia życia stosuję wyłącznie suchą karmę renomowanego producenta - są powszechnie dostępne. No i oczywiście wodę do picia z ewentualnym dodatkiem vibowitu.
4. Dopiero od drugiego tygodnia życia stosuję bardzo ostrożnie dodatek chudego twarogu oraz gotowanego siekanego jajka. Ale i w tym przypadku mieszam go z suchą paszą.
5. Począwszy od 10 dnia wprowadzam tarte na wiórki warzywne (marchew, pietruszka, buraki ćwikłowe) oraz krojone zielonki (mlecz, krwawnik, gwiazdnica itp).
6. Bezwzględnie stosuję program szczepień. Na IB i ND szczepię aż 4-krotnie dwoma różnymi serotypami. Ponadto - mareka, gumboro. W roku ubiegłym zaszczepiłem całe stado przeciwko mykoplaźmie.
7. Bezwzględnie w przypadku wychowu inkubarotorowego izoluję młodzież od starego stada podstawowego, aby przerwać ewentualny łańcych chorobowy.
8. Staram się bazować wyłącznie na własnym przychówku. Obecnie rzadko uzupełniam stado osobnikami z zewnatrz, a jeżeli już to wyłącznie od renomowanych hodowców.
9. Higiena, higiena, higiena... czystość, czystość, czystość...
pozdrawiam
Stanisław Roszkowski
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11