Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Wtorek 22 Sierpnia 2017 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-15, 01:02
NASZE GĘSI
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonychWojewództwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 759
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
  Wysłany: 2006-11-03, 21:45   NASZE GĘSI

Nasze Gęsi


Wielu z hodowców ptaków ozdobnych posiada w swoich kurnikach bardzo piękne i egzotyczne ptaki, które nie rzadko kosztują majątek. Przykładem tu mogą być Gęsi Magellana lub Kaskaroby. Które naprawdę stanowią prawdziwą ozdobę dobrze utrzymanego ogrodu. Lecz jak już wspominałem wyżej ptaki te są stosunkowo drogie w zakupie, oraz mogą powodować niedoświadczonym hodowcą spore problemy.

Początkujący hodowcy po wybraniu już upragnionego gatunku ptaków, który chcieliby posiadać, popełniają podstawowe błędy, ponieważ kupują drogie gatunki bez uprzedniego przygotowania się do ich hodowli. W takich przypadkach scenariusz jest najczęściej następujący: w wyniku popełnionych w trakcie pielęgnacji zaniedbań, ptaki chorują, a nawet padają, czego skutkiem jest zniechęcenie początkującego hodowcy do pielęgnowania swojego hobby. Najczęściej w takim przypadku osoba, której nie powiodła się hodowla jednego gatunku zwraca swój wzrok w stronę innego. Podobno człowiek uczy się na błędach, – lecz powinien to robić nie kosztem zdrowia i życia swoich podopiecznych.

Tak wiec osoba planująca założenie jakiejkolwiek hodowli powinny na samym początku uzbroić się w cierpliwość i wiedze merytoryczną, oraz zaczynać od prostych gatunków, przy których nabywać będzie pierwszą praktykę. Mianowicie w odniesieniu do tematu tego tekstu, chciałbym poruszyć sprawę gęsi, które występują w naszym kraju. Są to ptaki przystosowane do naszych warunków nie powinny stawiać żadnych problemów ani wielkich wymagań, co do utrzymania i pokarmu. Nadają się idealnie dla początkujących, lecz niewiele osób podejmuje się ich hodowli ze względu na przeważnie szarą szatę upierzenia, która nie może konkurować z kolorowym ubarwieniem piór tropikalnych krewniaczek. Specjalnie dla osób, które zwrócą uwagę w stronę tych niepozornych, skromnie ubarwionych ptaków poniżej zamieszczam ich charakterystykę.

W naszym kraju na stałe bądź okresowo występują 4 gatunki gęsi szarych, są to: Gęś gęgawa (A. anser anser), Gęś zbożowa (A. fabalis fabalis), Gęś mała (Anser erythropus), Gęś białoczelna (A. albifrons albifrons).

Gęś gęgawa – gatunek ten jest przodkiem naszych gęsi domowych. Charakteryzuje się pomarańczowo-różowym dziobem i łapami. Są to ptaki znacznych rozmiarów o spokojnym szarym upierzeniu z delikatnymi białymi obwódkami piór. Taki rysunek daje wrażenie jak by ptak był pokryty delikatną łuską. Spód ptaka jest jaśniejszy natomiast prążki w tej części ciała są ciemniejsze. Brzuch jest prawie biały. Masa ptaków waha się od 2,60 do ponad 6kg. Gęgawy zamieszkują teren niemal całej Europy, zimowisko spędzają w basenie morza Śródziemnego. Śródziemnego obrębie tego gatunku występują 3 podgatunki nieznacznie różniące się ubarwieniem. Są to: A. anser anser (podgatunek nominalny), A. anser rubirostris, A. anser sylvestris. Ptaki te osiedlają się w pobliżu jezior, na bagnach w gęstych czcinowiskach, preferują tereny trudno dostępne dla ludzi i drapieżników. Gęgawy są dobrymi rodzicami, gniazdo ich wygląda jak kopiec kompostu. W którym samica składa od 2-20jaj. Czas inkubacji wynosi 27-28 dni. Małe gąski są typowymi zagniazdownikami, najpóźniej po upływie doby prowadzone są przez rodziców na wodę. Gęsięta szybko rosną i w wieku 8-9 tygodni umieją już latać. W naturze ptaki te żywią się przeważnie zielonymi częściami roślin. W trakcie przelotów żerują na polach uprawnych. Natomiast gęgawy utrzymywane w niewoli nie pogardzą zbożem i owocami. Powinny tak jak inne gęsi mieć stały dostęp dobrze utrzymanego trawnika.

Gęś zbożowa – jest to gatunek, który przylatuje do nas na zimowisko. Występuje w 5 podgatunkach: A. fabalis fabalis, A. fabalis johanseni, A. fabalis middendorffii, A. fabalis rossicus, A. fabalis serrirostris. Występują na terenie północnej części Europy i Azji. Gęsi tego gatunku ubarwione są w tonacji brunatno szarej z białymi, delikatnymi prążkami na grzbiecie. Ogon natomiast jest biały. Dziób jest czarny z pomarańczowymi plamami. Wiosła mają barwę czysto pomarańczową. Dorosłe ptaki ważą od 1,5 – 3,5kg w zależności od podgatunku. Ptaki te zamieszkują tundrę i tajgę. Gdzie gnieżdżą się na ziemi w pobliżu wody. Ptaki te wyprowadzają jeden leg do roku. Jaja maja kolor delikatnej oliwki, jest ich przeważnie w granicach 10. Ich inkubacja trwa około 30 dni, pisklęta szybko rosną i w wieku 50 dni od wyklucia usamodzielniają się. Ptaki te odżywiają się roślinnością znaleziona na lądzie. Z ostatnich obserwacji wynika, że liczba zbożówek przybywających na zimowisko do naszego kraju sukcesywnie wzrasta. Wynika to z ochrony tych ptaków na lęgowiskach. Obecnie liczba tych gęsi przebywająca nas na zimowisku przewyższa liczbę naszych rodzimych gęgaw.

Gęś mała – (Anser erythropus) zamieszkuje Eurazje od Północnej Skandynawi po rzekę Anadyr. Jest ptakiem wędrownym, zimę spędza u wybrzeży Morza Czarnego, na Bałkanach i w Środkowej Azji. Upierzeniem przypomina Gęś białoczelną, z którą jest często mylona. Ubarwienie jest kontrastowe, ponieważ na popielatym tle grzbietu są symetryczne białe prążki, natomiast na piersi zamiast białych prążków są czarne pręgi, ogon jest biały. Gatunek ten ma ładny pomarańczowy dziób, od kutego nasady rozpoczyna się biała plama. Dorosłe ptaki maksymalnie wazą do 2,5kg. Gęsi tego gatunku zamieszkują najczęściej lesiste tereny północnych części kontynentu. Gęsi małe wyprowadzają jeden lęg w roku. Gniazdo ma kształt dołka, do którego samica składa ok.6 jaj, okres inkubacji trwa 28dni. Młode Gęsi małe tak jak Gęsi zbożowe szybko dojrzewają i w wieku 40 dni są już samodzielne. Pożywienie Gąsek maluchów stanowi przeważnie roślinność znaleziona na lądzie.

Gęś bialoczelna – występuje w kilku podgatunkach A. albifrons albifrons, A. albifrons flavirostris, A. albifrons frontalis, A. albifrons gambelli, A. albifrons elgasi. Jest dużym gatunkiem, zamieszkującym Europę, Azje i Amerykę Północną. W Polsce pojawia się dość licznie w trakcie przelotów na zimowiska na południu. W naszym kraju występują dwa podgatunki. Gatunek ten jak wszystkie opisane wyżej gatunki nie posiada dymorfizmu płciowego. Gęsi te są upierzone podobnie jak Gęś Mała. Z tym wyjątkiem, że czarne pasy na piersi są szersze, mogą tworzyć jednolitą plamę. Tak jak Gęś Mała Bialoczułka ma białą obwódkę wokół dzioba, która jest trochę większa i bardziej cofnięta w stronę ciemienia. Młode ptaki można odróżnić od dorosłych po tym, że nie posiadają białej obwódki wokół dzioba oraz nie posiadają ciemnych pasów na piersi. Dorosłe ptaki osiągają masę do 3kg.
Gniazdo usytuowane jest na ziemi w pobliżu wody nierzadko w koloni w skład zniesienia wchodzi około 7jaj inkubacja trwa tak samo długo jak u Gęsi Malej, czyli 28 dni. Młode Gęsi Bialoczelnej tak jak wszystkie gatunki Północne szybko dojrzewają i w wieku 2 miesięcy są już w pełni samodzielne. W ich dietę wchodzi przeważnie zielenina znaleziona na ladzie.

W hodowli zamkniętej ptaki wszystkich wyżej wymienionych gatunków nie sprawiają większych problemów. Łatwo się oswajają i przywiązują do opiekunów. Utrzymując te ptaki można im podawać wszelkiego rodzaju zieleninę, warzywa, owoce oraz zboża. Ptaki powinny mieć dostęp do dużego zielonego wybiegu, na którym będą się z chęcią pasły. Ptaki powinny też mieć zapewniony dostęp do niewielkiego zbiornika z wodą, w którym w razie potrzeby będą się kąpać. Zimowanie ich tez nie powinno stawiać żadnych przeszkód, do tego celu wystarczy suche, jasne nie ogrzewane pomieszczenie.

Tak wiec każdy początkujący hodowca, zanim rozpocznie swoją przygodę z drogimi, egzotycznymi gatunkami ptaków powinien się zastanowić nad zdobyciem praktyki w hodowli. Zdobywając ją przy naszych rodzimych gatunkach, które na pewno bardzo się odwdzięczą dobrym zdrowiem i licznymi lęgami wyprowadzanymi samodzielnie. Nie ma chyba na świecie piękniejszego widoku jak rodzinne stadko wychowujące samodzielnie młode. A jednocześnie będące dumą początkującego hodowcy, któremu udało się osiągnąć sukces.

mateusz20


MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.
Ostatnio zmieniony przez Tomek83 2011-08-11, 19:11, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
marcingęś1 Województwo: Podkarpackie
Wiek: 17
Dołączył: 23 Kwi 2012
Posty: 284
Skąd: Powiat jasielski
Wysłany: 2012-07-09, 12:03   

Czy zdarzyło się komuś że samotny gęsior bez stada zaadoptował małe tygodniowe gęsi? Bo u mnie się tak wydarzyło. Mój dwuletni gęsior był samotny od czterech miesięcy. Kupiłem na targu dwie małe gąski. Gdy je zauważył zakrzyczał. Następnego dnia wodził i bronił je.
_________________
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=23423
 
 
kaczak 


Województwo: .....
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Sie 2012
Posty: 197
Wysłany: 2012-08-28, 14:22   

Jakie gęsi wybrać aby rosły jak największe, najcięższe i niosły dużo jaj. Chodzi o konkretną rasę. :?:
_________________
Mam: Kochiny olbrzymie, Maransy, Leghorny, Zielononóżki, Brahmy, Kury Mieszańce, liliputki, Perliczki, Piżmowa kaczka, Gęsi kubańskie.
 
 
marcingęś1 Województwo: Podkarpackie
Wiek: 17
Dołączył: 23 Kwi 2012
Posty: 284
Skąd: Powiat jasielski
Wysłany: 2012-10-05, 19:10   

Landes
_________________
http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=23423
 
 
fazka267 


Województwo: zachodniopomorskie
Wiek: 33
Dołączył: 06 Sie 2014
Posty: 53
Wysłany: 2014-08-07, 09:17   
   Nr Tel.: 508617416


czy można uznać że gąski landesa są odpowiednikiem kaczek piżmowych?
tzn nadają się najlepiej do domowego odchowu posiadając instynkt wodzenia , czy też wybrać inną rasę poradżcie
 
 
Roman0 
Roman


Województwo: dolnośląskie
Wiek: 59
Dołączył: 14 Paź 2013
Posty: 35
Skąd: Mała wieś
Wysłany: 2014-12-21, 13:44   

Tylko chełmogorskie gęsi same wysiadują i wodzą młode, bardzo pięknie z resztą.

PS. Mam do sprzedania 3 gąski SZTAINBACH ;) ;)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 1,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14