Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Niedziela 12 Lipca 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AL
2011-08-08, 15:48
Ara błękitna
Autor Wiadomość
000 


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1413
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-11-04, 17:15   Ara błękitna

ARA BŁĘKITNA-Ara ararauna

Ojczyzną tej pięknej i bardzo dużej papugi jest większa północna część Ameryki Południowej. Jej obszar występowania rozciąga się, aż do północnych granic Argentyny. Ptak ten zasiedla tropikalne lasy Panamy, Kolumbii, Ekwadoru, Boliwii, Wenezueli, Paragwaju i północną część Argentyny. Lubi zasiedlać okolice nizinne gajów palmowych, gdzie klimat jest wilgotniejszy i występują sezonowe powodzie.
Obszar występowania tych ptaków zmniejsza się każdego roku przez wyrąb lasów deszczowych, co powoduje zmniejszanie się populacji tych ptaków. Występują one licznie tylko w odległych, niezbyt dostępnych obszarach.
Papugi te jak najbardziej nie nadają się dla osób początkujących, ich opieka wymaga trochę poświęcenia, jeśli mamy zamiar utrzymywać te ptaki pojedynczo w domu, a i chów wolierowy wymaga też obeznanego hodowcy.
Ptaki te osiągają mniej więcej 86-90 cm długości, z czego prawie połowa to ogon. Ptaki te są bardzo lubiane z powodu ich doskonałej inteligencji, łatwego przystosowania się do otoczenia, łatwości oswajania się oraz ubarwienia-które u tych papug jest żółto-niebieskie z małymi dodatkami bieli i czerni. Młode ary, bardzo łatwo się oswajają i uczą wymawiania słów, wymaga to jednak poświęcenia i czasu. Nie każde ptaki są tak samo kontaktowe i jednym to przychodzi wcześniej, na drugie musimy poświęcić więcej naszego czasu i cierpliwości, a i to nie daje gwarancji, że ptak będzie wyśmienitym mówcą.
Papugi te są dość odporne i możemy je większą część roku utrzymywać w wolierze zewnętrznej, która jednakże musi być sporządzona z solidnego materiału, by ptaki go nie zniszczyły i nie uciekły. Ary z łatwością przegryzają cienkie druty i niszczą części drewniane. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie jej z rurek, kątowników i pokrycie siatka o oczkach 2-3 cm, uniemożliwiających przedostawanie się wróblom i grubości drutu, co najmniej 2.5 mm. Do woliery powinien być dostawiony schron, w którym mogłyby ptaki się schować podczas niesprzyjającej pogody. Musi być on tez wykonany z solidnego materiału- cegła, pustaki. Podłoże woliery powinno być dobrze przepuszczalne. Ptaki powinniśmy odrobaczać co najmniej dwa razy w roku, gdyż są wrażliwe na wszelkiego rodzaju nicienie, którymi mogły by się zarazić w żle utrzymywanej wolierze.
Utrzymując te ptaki powinniśmy im zapewnić jak najbardziej urozmaiconą karmę składającą się z różnych nasion dla dużych papug, orzechy, warzywa, owoce, zielenina, gotowany ryż, biały ser i odrobinę białego mięsa z piersi kurczaka. Ptakom podajemy też gałązki do okorowywania, by miały możliwość ścierania dziobów. Możemy podawać im też jarzębinę, głóg, czarny bez. Powinny też otrzymywać muszle mątwy, potłuczone skorupki jaj
, oraz inne odpowiednie źródła wapnia-potrzebne im do prawidłowego utrzymania budowy szkielety i budowy jaj. Ptakom podajemy codziennie świeżą wodę do picia.
Odróżnienie płci tych papug jest trudne. Samczyk może mieć większy dziób i mocniej zakrzywiony. Jest też czasem większy i ma potężniejszą głowę, a policzki u zdenerwowanego samca przybierają intensywnie różową barwę. Najlepszą metodą na odróżnienie płci jest jednak badanie laboratoryjne.
Jeśli chcemy doprowadzić ptaki do lęgów, a co nie jest łatwe-powinniśmy posiadać parę tych papug w wieku, co najmniej 4-5 lat.
Ptaki te do gniazdowania w pomieszczeniach zamkniętych, mogą przystąpić o każdej porze roku, w wolierach zaś między kwietniem a czerwcem.
Przeznaczona dla nich budka lęgowa powinna być wykonana z solidnych grubych desek o wymiarach, co najmniej 50x60x100 cm z wejściowym otworem o średnicy 20-25cm. Najlepsze są jednak pnie drzew. Samica składa w gnieździe od 2-4 jaj, które wysiaduje 25-28 dni.
Młode ary przebywają w gnieździe przez ok.13 tygodni i dopiero wtedy je opuszczają, a prawidłową zdolność lotu-uzyskują dopiero po tygodniu od wyjścia z gniazda. Młode ubarwieniem przypominają swoich rodziców, są jednak mniejsze, dziób ich jest jaśniejszy, tęczówka oka jest brązowa i nie posiadają opierzonych policzków.
Gniazdujące pary ar, w tym okresie mogą być bardzo agresywne, broniąc swojego gniazda i jaj, oraz młodych.
Ptaki te zazwyczaj dobierają się w pary na całe życie. Lubią przebywać prawie cały czas obok siebie, wzajemnie muskając się i przeczesując sobie piórka. Sama kopulacja ptaków wygląda ekwilibrystycznie, ptaki przybierają różne dziwne pozy. W ty czasie, samiec często karmi swoją partnerkę.
Hodując te ptaki, powinniśmy wziąć pod uwagę, że są one bardzo głośne i mogą czasem stwarzać problemy naszym sąsiadom.
Jest to jedna z najczęściej oferowanych ar w sprzedaży, w ostatnich latach w hodowlach pojawiły się ary o kolorze żółtym i szarawym.
W naszym kraju jest już pokaźną ilość osób posiadających w swojej kolekcji te ptaki. Jednym z nich jest mój kolega z Lęborka. Nieliczni je jednak rozmnażają.
Jest to bardzo piękny ptak i bardziej obeznanych hodowców, mogących sobie na nią pozwolić- zapraszam do przygody z tą papugą.Jacek "wanted" Zaborowski.

MÓJ ARTYKUŁ NIE JEST KOPIĄ POLSKICH JAK I OBCOJĘZYCZNYCH KSIĄŻEK, MAGAZYNÓW, CZASOPISM, STRON WWW ORAZ INNYCH TEKSTÓW PODOBNEGO LUB TEGO SAMEGO TYPU JAK W/W ORAZ ICH TŁUMACZEŃ. JEST TO WYŁĄCZNIE MOJA PRACA INTELEKTUALNA.
Ostatnio zmieniony przez 2011-05-16, 19:49, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
m.aga989
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-04, 12:30   

Ohhh...Jak ja choruję na Are... narazie mam parkę rozelli białolicych i królewskich, może kiedyś dołączy do mojego domu Ara:) pozdrawiam
 
 
ŁukaszStyrylski
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-06, 09:39   Re: ARA BŁĘKITNA

wanted napisał/a:
ARA BŁĘKITNA-Ara ararauna

Ojczyzną tej pięknej i bardzo dużej papugi jest większa północna część Ameryki Południowej. Jej obszar występowania rozciąga się, aż do północnych granic Argentyny. Ptak ten zasiedla tropikalne lasy Panamy, Kolumbii, Ekwadoru, Boliwii, Wenezueli, Paragwaju i północną część Argentyny. Lubi zasiedlać okolice nizinne gajów palmowych, gdzie klimat jest wilgotniejszy i występują sezonowe powodzie.
Obszar występowania tych ptaków zmniejsza się każdego roku przez wyrąb lasów deszczowych, co powoduje zmniejszanie się populacji tych ptaków. Występują one licznie tylko w odległych, niezbyt dostępnych obszarach.

Poniżej twojego tekstu jest oświadczenie że nie został on skopiowany , że to tylko twoja twórcza praca... może wypadałoby podać bibliografię, skąd zaczerpnąłeś informację, chyba że pojechałeś i osobiście zbadałeś zasięg występowania tych papug....
 
 
000 


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1413
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2009-03-06, 18:53   

ŁukaszStyrylski, cięzko nie jest gdzie kolwiek znależc miejsce występowania tych jak i innych ptaków. Co myślisz, że jeśli ktoś inny w tym kraju pisze tekst o jakimś gatunku ptaków to osobiście jedzie np. do Australii by zobaczyć gdzie dokładniej występuje rozella białolica :?:
Miejsce występowania oraz budowa ptaków, pokarm i kilka podobnych rzeczy nie zmienia się niestety i skądkolwiek byś to nie wziął wszędzie będzie z reguły to samo. Nie wiem więc po co nabijanie postu i głupie pytanie.
Tekst jest mój i to powinno wystarczyć a miejsce występowania tego gatunku mogłem zaczerpnąć skąd kolwiek i mogę już nie pamiętać.
Przy okazji, miałem styczność z tymi ptakami już dawno i troszkę już o nich wiem gdyż obcowałem z nimi prawie na co dzień kilka lat wstecz.
Odnośnie Twojego zapytania, to czy np. A.Kruszewicz opisując kapodzioba czy np. Rocki w tekście http://www.forum.woliera.com/viewtopic.php?t=153 o nimfie, też musieli jechać do Australii w celu poznania miejsca zasiedlania gatunku ?

Wybacz, ale czepiasz się i szukasz dziury w całym.
Ostatnio zmieniony przez 000 2009-03-06, 18:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ŁukaszStyrylski
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-06, 19:15   

Napisałeś że wszystko jest twoją pracą twórczą, nic nie zostało skopiowane czy tez napisane na podstawie innego dzieła, dlatego pytam, czy to zbadałeś osobiście skoro takie oświadczenie widnieje pod TWOIM tekstem.
Akuratnie miejsce występowania ptaków zmienia się i to szybciej niż Ci się wydaje. Pozdrawiam
Owszem post troszkę prowokacyjny, ale nie po to żeby nabijać bezsensownie sobie postów - jak widzisz mam obecnie dwa i w zupełności mogę na tym poprzestać :D
 
 
000 


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1413
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2009-03-07, 07:17   

ŁukaszStyrylski napisał/a:
Akuratnie miejsce występowania ptaków zmienia się i to szybciej niż Ci się wydaje.

No to może tu coś dodasz :!:
Chyba że masz na myśli prywatne hodowle czy niektóre tereny położone w W.Brytani gdzie widuje się te ptaki latające luzem ale zapewniam ze pochodza od prywatnych hodowców i loty ich są kontrolowane. Nie to samo co alexy które juz w stanie dzikim zasiedlają tereny Londynu i kilku innych miast w Europie.
 
 
Wojo
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-21, 21:36   

ŁukaszStyrylski, czego ty wymagasz? Zastanów się chwilę. Może wanted będzie pisał odbyłem podróż do Ameryki stąd wiadomości o zamieszkaniu, a resztę opowiadał mi kiedyś dziadek. Weź pomyśl chwilę...
 
 
000 


Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1413
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2009-11-22, 10:49   

ŁukaszStyrylski, zwróć też uwage na datę pisania postu mojego a zanim został tu zamieszczony, to wcześniej był zupełnie gdzie indziej. Na forum Woliery trafił o wiele później.
Nie o tym jednak powinniśmy pisać i rozmydlać temat tylko o hodowli tych pięknych ptaków, o utrzymywaniu ich i wszystkim z tym związanym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,86 sekundy. Zapytań do SQL: 14