Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
POPRAWNA POLSZCZYZNA -NA FORUM
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-12-08, 20:52   

A to niech szanowne koleżanki powiedzą czy moje nazwisko się odmienia, ponieważ niektórzy je odmieniają a niektórzy nie a ja sam już nie wiem. Nazywam się PLUTA
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-08, 21:07   

Mateusz, szczerze mówąc nie mam pojęcia :| Wydaje mi się, że tak ...

Wiem, że np. nazwisko moje i mojego męża - Butryn, się nie odmienia, ale za żadne skarby nie potrafię wyjaśnić tej zasady :ops:
 
 
haaszek 



Województwo: podkarpackie
Pomogła: 12 razy
Wiek: 65
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 311
Wysłany: 2007-12-08, 21:12   

Odmienia się. Juliuszowi Kobędze. Mateuszowi Plucie (sorry...), Pawłowi Butrynowi.

Jak ktos nie odmienia to jest tylko sprawa przyzwyczajenia i obaw, że źle zabrzmi. :) Czasem ktos nie odmienia, bo nie wie jak i woli nie odmieniać.

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629611

Ale dotyczy to meżczyzn. Kobietom odmienia się nazwiska tylko zakończone na -a.
_________________
Forum Papużki Falistej oraz
Ostatnio zmieniony przez haaszek 2007-12-08, 21:18, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-08, 21:15   

haaszek napisał/a:
Odmienia się. Juliuszowi Kobędze. Mateuszowi Plucie (sorry...), Pawłowi Butrynowi.

Jak ktos nie odmienia to jest tylko sprawa przyzwyczajenia i obaw, że źle zabrzmi. :) Czasem ktos nie odmienia, bo nie wie jak i woli nie odmieniać.

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629611


Haaszek, jesteś nieoceniona :skok: :]
 
 
dadzio 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 605
Skąd: paterek
Wysłany: 2007-12-09, 15:34   

,,Dadziu, takiego polonistę rozstrzelać" . Zrobiłbym to z przyjemnością. Nie przepadam za ta panią. Ale wiesz Luśka, że to co napisałaś tpo podżeganie do zbrodni zabójstwa? :D To poważna sprawa i chyba będę musiał powiadomić policję i prokuraturę a może nawet antyterorystów. Oczywiście żartuje.
Dla wszystkich, którzy maja problem z językiem polskim mam taką radę :
nauczcie się odmianów i końcówków a będziecie mieć piątków jak mrówków i wszysto zrozumieta. :D
Luśka napisał/a:

Haaszek, jesteś nieoceniona
Podpisuję się pod tym. Jesteś poloniską? Czy może wykładasz na jaimś uniwersytecie?
_________________
Zapraszam wszystkich na moje forum www.ptakiozdobne.pun.pl
 
 
 
haaszek 



Województwo: podkarpackie
Pomogła: 12 razy
Wiek: 65
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 311
Wysłany: 2007-12-09, 15:56   

Jestem prostym plastykiem po liceum. Tyle tylko, że staram się mówić i pisać poprawnie, bo nie mogę pojąć jak można kaleczyć swój własny język ojczysty.
Na hasło na forum "ale ja jestem dyslektykiem" gula mi wyskakuje. I kończy się moja wrodzona tolerancja i nieziemska łagodność. Bo znam dyslektyków - tyle, że akurat oni się bardzo starają i do pisania postów używają edytora poprawiajacego błędy - z szacunku dla czytających. A dysleksją tłumaczy się często lenistwo i niechęć do czytania.
Co do polonistów - czasem dostajemy do opracowania różne teksty. Czasem piszą je poloniści. I z kolegą, który ma podobne zboczenie jak ja :P tłumaczymy je na polski. :diabel::
_________________
Forum Papużki Falistej oraz
Ostatnio zmieniony przez haaszek 2007-12-09, 15:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-09, 16:59   

Dadzio :hahaha: rada wspaniała :lol:

Haaszek, widzę, że mamy podobne "zboczenie" językowe :d

Na marginesie ... mój syn jest dysgrafikiem, autentycznym :) Bazgrze jak kura pazurem, ale zeszyty prowadzi czyściutko :) Jest jednym z najlepszych uczniów w szkole, choć nie ma zaświadczenia o dysgrafii :)
Będziemy o nie występować w tym roku ze względu na egzamin gimnazjalny, za radą pani psycholog. Po prostu dlatego, że komisja z zewnątrz odjęłaby punkty za "niestaranne" pismo :)
Do tej pory Kacper bronił się rękami i nogami przed tą "łatką", a nawet teraz jest blisko zbrodni matkobójstwa ;) :D

Nie piszę tego po to, żeby się chwalić, ale po to, żeby części młodych ludzi uświadomić, że można, trzeba tylko chcieć :)
 
 
dadzio 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 605
Skąd: paterek
Wysłany: 2007-12-10, 14:42   

Luśka, gratuluje tak zdolnego suna. Piszesz, że będzie pisał test gimnazjalny. Znaczy to, że jest w klasie 6? Jeśli tak to tak jak ja. Ja też się dosyć dobrze uczę, ale piszę jak kura pazurem. Jak mam pisać ładnie to musiałbym spędzać nad, zadaniem kilka razy więcej czasu.
_________________
Zapraszam wszystkich na moje forum www.ptakiozdobne.pun.pl
 
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-10, 14:50   

dadzio napisał/a:
Luśka, gratuluje tak zdolnego suna. Piszesz, że będzie pisał test gimnazjalny. Znaczy to, że jest w klasie 6? Jeśli tak to tak jak ja. Ja też się dosyć dobrze uczę, ale piszę jak kura pazurem. Jak mam pisać ładnie to musiałbym spędzać nad, zadaniem kilka razy więcej czasu.


Dadziu, w tym rzecz, że Kacper pisze tak, że trudno przeczytać co nabazgrał :) Jednak nauczyciele przymykają na to oko, bo zeszyty prowadzi, poza charakterem pisma, bardzo starannie i czysto :)

Napisałam Wam to, żeby pokazać, że przy odrobinie samodyscypliny nawet pewien defekt może nie przeszkadzać w osiągnięciu celu :) Tzreba wierzyć w siebie i pracować ;)

NIestety, jak pisała haaszek, wiele osób zwykłe lenistwo usprawiedliwia dysleksją i dysgrafią ....

Kacper jest w II klasie gimnazjum ;) Do VI chodzi jego siostra, Zuzka :)
 
 
Edward123 



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 25
Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 234
Wysłany: 2008-01-07, 16:21   

Chciałbym sie spytać kogoś jak pisze się na pewno bo wydaję mi sie że oddzielnie a na forum nie raz czytałam posty z napewno :) :)
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 22 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2008-01-07, 16:24   

pisze się "na pewno" czyli odzienie, ale nie ukrywam, ze i mi się zdarza pisać razem bo czasem sie po prostu o tym zapomina... :P (podobnie jest z wcześniejszym słowem "po prostu")
 
 
Edward123 



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 25
Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 234
Wysłany: 2008-01-07, 18:53   

Dziękuje za odpowiedz :d :d
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 11