Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 27 Maja 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziedziczenie koloru skorupki jajek
Autor Wiadomość
BIANKA1 
MODERATOR

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 43 razy
Wysłany: 2010-01-06, 11:13   Dziedziczenie koloru skorupki jajek

Witam.
Szukałam, ale nie znalazłam takiego tematu .
Mam na wolnym wybiegu kurki i koguty różne , mieszane. Sa tez maransy i kogucik araukany. Widzę, że towarzystwo jest mocno rozrywkowe i samo nie dba o czystośc rasy :diabel::

Włożyłam do inkubatora 6 jajek maransa. Nie wiem, czy cos z tego będzie. Ciekawi mnie, czy jeśli wykluje się kurka, to będzie znosic jajka białe, czy brązowe ?
Ostatnio zmieniony przez M.K 2010-03-07, 13:40, w całości zmieniany 1 raz  

foxhubert 

Województwo: dolnyslask
Wysłany: 2010-01-08, 10:00   

Kolor jajka związany jest z działaniem 2 głównych genów.Faktycznie jest ich więcej, około 12 wpływających na tylko brązowy kolor, plus ich modyfikacje.
brązowy barwnik nazywamy ooporphryn, porphiryn (H2TPyP), Związek chemiczny powstający w wyniku przemiany hemoglobiny i osadza się na powierzchni skorupki jajka. N białym jajku pojawia się brązowy.

Potem napisze o niebieskim i zielonym jak znajdę czas.
Ostatnio zmieniony przez M.K 2010-03-07, 13:40, w całości zmieniany 1 raz  

foxhubert 

Wysłany: 2010-01-08, 14:30   

Niebieski barwnik skorupki nazywany oocyanin ( cyanin ), jest produktem ubocznym żółci przy tworzeniu sie powłok jajka. Może pojawić się w różnych odcieniach niebieskiego i zmierzać w kierunku zielonego. Niebieski gen (O) dominuje nad białymi, kiedy niebieski, brązowy geny są obecne skorupka wydaje się być zielone. Zarówno brązowy i niebieski kolor powłoki może zmieniać swoja intensywność w sezonie nieśności kury.

Grzebień groszkowy jest uważany za silnie związany z genem O. Leghorny posiadają biała modyfikacje genów , które powodują bielszy kolor powłoki. Niektórzy hodowcy z wykorzystują krzyżówki Livorno lub Araukany do uzyskania do powłoki bardziej błękitnej. Niebieski kolor jaj Araucana jest gen dominujący - więc gdy Araucana jest skrzyżowana z inna rasa płci żeńskiej potomstwo zawsze będzie miało niebieski lub barwione jaja.

Niebieski X Niebieski = Niebieski
NiebieskiX Biały (Leghorn) = Niebieski
Niebieski X Brązowy (RIR) = Zielony
Niebieski X Ciemno Brązowy ( Maran) = Oliwkowo Brązowy
Ostatnio zmieniony przez foxhubert 2010-01-08, 14:56, w całości zmieniany 3 razy  

BIANKA1 
MODERATOR

Województwo: dolnośląskie
Pomogła: 43 razy
Wysłany: 2010-01-08, 15:48   

Foxhubert , dziękuję za wyjaśnienie . :d
Zrozumiałam z tego , że gen niebieskiego jajka jest dominujący , i córki mojego kogutka araukany będzie zawsze ? znosić jajka w różnych odcieniach niebieskiego .

Natomiast gen brazowego jajka nie jest dominujący , i córki kogutka maransa będa znosiły białe jajka . Tak ?

A kurki z brązowych jajek zniesionych przez kurkę maransa , w przypadku gdy tatusiem nie był marans będą jakie znosiły jajka ?
Przepraszam , że tak się dopytuję , ale jakoś średnio chcę mieć wyłacznie kolorowe jajka , a kogutek araukany jest nadzwyczaj pomysłowy w zdobywaniu kurek :ops:
Mam 8 , a właściwie 9 kogutków( jeden dorósł )od wszystkich ras swoich kurek , tylko średnio panuję nad ich potencjałem rozrodczym . Widze , jak prowadzają sie po podwórku we własnym gronie w swoich rewirach , i nagle myk , i któryś kogutek dopada nie swoją kurkę .
Kogut maransa ma małe pole do popisu , bo jest cieżki i leniwy . Ale kogucik araukany ................................. :sciana:
Ostatnio zmieniony przez BIANKA1 2010-01-08, 15:51, w całości zmieniany 1 raz  

foxhubert 

Wysłany: 2010-01-08, 16:22   

To co napisałem przeczytałem kiedyś gdzieś na włoskim albo bułgarskim forum i zanotowałem.

Sam tego nie wymisliłem.

a w odpowiedzi na Twoje pytania.

BIANKA1,
Zrozumiałam z tego , że gen niebieskiego jajka jest dominujący , i córki mojego kogutka araukany będzie zawsze ? znosić jajka w różnych odcieniach niebieskiego .
foxhubert,
Z tekstu wynika ze w lini przede wszystkim po ojcu TAK

BIANKA1,
Natomiast gen brazowego jajka nie jest dominujący , i córki kogutka maransa będa znosiły białe jajka . Tak ?
foxhubert,
Jakim genem jest gen brązowy nigdzie nie znalazłem ale stawił bym na córki po matkach o białych jakach mieszane. Natomiast po matkach o niebieskich jakach na 99% oliwkowo-brązowe

BIANKA1,
A kurki z brązowych jajek zniesionych przez kurkę maransa , w przypadku gdy tatusiem nie był marans będą jakie znosiły jajka ?
foxhubert,
Raczej różne odcienie brązowego.
Ostatnio zmieniony przez foxhubert 2010-01-08, 16:24, w całości zmieniany 1 raz  

ShowGirl 

Województwo: łódzkie
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2010-06-24, 14:00   

Te oliwkowe jajka piękne są, chętnie bym takie kurki miała. Ciemno brązowe zresztą też. Może jak się podszkolę w inkubacji to uda mi się takie do wyklucia kupic:)

izetta 

Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2012-01-17, 21:43   

Czy jak mamusią jest kurka maransa a tatusiem araukanek, to kurki które się wyklują bedą znosić oliwkowe jajka? No mój Marco Polo jest na 90% araukaną (ale ma łapcie i kilka odstających piórek w ogonie)i mam maranskę, która znosi dość ciemne jajka. Kogut nie strzela ślepakami, sprawdziłam na jajkach mojej Tośki, która jest mixem towarówki. Była ciemna plamka po rozbiciu jajka. Jest szansa na oliwkowe jajeczka?

ShowGirl 

Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2012-01-18, 14:39   

Jest. Mogą wyjść też szare, albo w różnych odcieniach zieleni albo brązu, pytanie co to jest te pozostałe 10%;)
mój wątek : http://www.forum.woliera....p?p=83910#83910
córeczka znajomych potrzebuje pomocy : http://www.forum.woliera....p=134601#134601

izetta 

Województwo: wielkopolskie
Pomogła: 12 razy
Wysłany: 2012-01-18, 15:32   

ShowGirl, no to będziemy przeprowadzać eksperymenty :) Jak tylko jakaś kwoka u mnie się znajdzie :P , bo na razie to "cienko to widzę".

maci88 

Wysłany: 2012-01-26, 00:50   

Wystarczy, że w swoim małym kurniczku masz liliputki te na wiosnę prawie każda siada... :) i to często po kilka razy w sezonie.
Zniesie ok 10-15 jajek i siada i od nowa...

emitt 
Michał

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2012-01-26, 16:55   

posiadam liliputkę, która nie jest do końca rasowa, ale znosi 60 jajek w serii i dopiero siada. bardzo dobra nioska, a ma z 5 lat juz

martin06 

Województwo: Oploskie
Wysłany: 2012-04-24, 21:13   Czy jajka będą zielone

Witam
Kiedyś miałem kurę araucana. Później dałem wujkowi miksa po niej który niósł zielone jajka, a teraz kiedy padła mi moja kura dostałem od niego kilka jaj z których kilka dni temu wykluły mi się kurczaki. Chciał bym się dowiedzieć czy te młode będą nieść zielone jajka :?:
Ostatnio zmieniony przez martin06 2012-04-24, 21:14, w całości zmieniany 2 razy  

inspektor 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2012-04-25, 09:59   

To zależy po jakim są kogucie, jeżeli po araucanie, to jajka będą znosić na pewno zielone, jeżeli po innym to raczej nie. Chociaż mogą być wyjątki.

martin06 

Województwo: Oploskie
Wysłany: 2012-04-25, 10:05   

Ojcem jest prawdopodobnie brahma

inspektor 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2012-04-25, 11:33   

Mam jedną kurkę krzyżówkę araucany z kogutem brahmą. Wygląda jak araucana,. tylko jest dwukrotnie większa, ale jajka znosi białe.

Odpowiedz do tematu