Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: SERAMA
2011-08-10, 07:42
Border Collie i Shepherds Green
Autor Wiadomość
majawn 
Loża zasłużonych



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 7 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 22 Cze 2006
Posty: 836
Skąd: Gm. Jastrząb
Wysłany: 2006-11-15, 20:56   Border Collie i Shepherds Green

W tym temacie bedę informowac o postępach pasterskich mojej suczki border collie. Kelly będzie szkolona w pasieniu owiec i kaczek biegusów.


Psy rasy Border Collie od wieków są hodowane w kierunku predyspozycji pasterskich. Dlatego tez wiele hodowców uważa, ze ocenienie ich pod względem piękności tak jak to się dzieje na wystawach psów jest sprzeczne w ogóle z idea bordera.

Psy te są średniej wielkości, niesamowicie wytrzymałe i chętne do pracy. Bordery to psy niezwykle inteligentne o ogromnej ilości energii, co nie znaczy, ze są łatwe w wychowaniu. Tę pozorną sprzeczność zrozumie każda osoba, która kiedykolwiek miała do czynienia z super bystrym uczniem :-) .

Bordery to psy zaganiające, co znaczy, z instynktownie starają się utrzymywać stado w grupie. Robią to przez zabieganie stada półkolami, albo w ogóle w kółko. Bordery maja tez tzw. 'oko' czyli spojrzenie, którym zmuszają owce do wycofania się. Można tez wykorzystywać je do zaganiania kaczek biegusów, czy jakichkolwiek ptaków stadnych. Kury raczej powodują u nich zdziwienie swoim zachowaniem, bo zamiast się zbijać w gromadkę, to się rozpierzchają. Mimo to, można wraz z borderem pospieszyć spóźnialskie kurki, żeby nie ociągały się z wejściem do kurnika.

Priorytetową sprawą u borderów jest szkolenie. jest to bardzo ważne, żeby mieć psa zrównoważonego i posłusznego, bo inaczej to można łatwo się dorobić nieokiełznanego wariata. Szkolenie trzeba przeprowadzać konsekwentnie, ale łagodnie, gdyż te psy łatwo zniechęcić i zrazić psychicznie zbyt szorstkim traktowaniem. Bordery kochają pracować z ludźmi i karanie ich to marnowanie skarbu w postaci entuzjastycznego pomocnika.
Ostatnio zmieniony przez majawn 2007-12-17, 08:47, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2006-11-15, 21:01   

Piękna jest, i te owieczki :mrgreen:
 
 
majawn 
Loża zasłużonych



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 7 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 22 Cze 2006
Posty: 836
Skąd: Gm. Jastrząb
Wysłany: 2006-11-16, 10:08   

Cytat:
te owieczki

Tak troche sie boje, ze mi tę brazowa ktos ustrzeli w sezonie polowań.
Maja
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-11-17, 19:07   

Maju czy twój baranek, aby nie ma w sobie krwi wrzosówek, jak na jego wiek ma za duże rogi i zbyt odstające od ciał, Kameruny dorosłe tryki kilu letnie mają ślimy takiej długości.
 
 
Rocki 
Robert



Województwo: Mazowieckie
Pomógł: 25 razy
Wiek: 34
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1290
Wysłany: 2006-11-17, 20:21   

ja w ogóle nigdy nie słyszałem o czarnych kamerunach, również białe znaczenia owcy są podejrzane. Może warto się zastanowić czy to na pewno owieczka kameruńska? ;-) Ale i tak są śliczne :mrgreen:
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-11-17, 20:26   

Kameruny maja białe plamy i wystepuja w czarnym kolorku, ale te rogi mi nie pasuja do taj rasy
 
 
majawn 
Loża zasłużonych



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 7 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 22 Cze 2006
Posty: 836
Skąd: Gm. Jastrząb
Wysłany: 2006-11-17, 21:37   

To miały być dwa czyste kameruny. Tak jak Mateusz mówi, istnieją odmiany czarne, a owieczka ma bardzo typowe umaszczenie łącznie z białym.

Ale Mateusz moze miec racje co to tego barana. Pan Góral miał u siebie też wrzosówki, ale przysiegał, ze te dwa to czyste kameruny :-x . Jak sie kupuje maluchy to troche trudno powiedzieć. Baranek nie jest wełnisty, ma bardzo ładna sierść, i dobrze linieje. Ale jak dorosnie to zaprosze kolezankę, która studiuje weterynarię i ma własną hodowlę kamerunów, które sporwadziła z niemiec. Więć jesli nie będzie czysty rasowo to nie będziemy go dalej rozmnażać. Będzie trzeba pojechac do Wrocławia po nowega amanta.

Maja
 
 
majawn 
Loża zasłużonych



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 7 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 22 Cze 2006
Posty: 836
Skąd: Gm. Jastrząb
Wysłany: 2006-12-13, 19:20   Trochę o przywołaniu

Trochę o przywołaniu.
Kelly nadal czeka na kaczki biegusy, wiec w międzyczasie chciałam się podzielić kilkoma radami związanymi z przywołaniem psa. mam nadzieje, ze trochę to pomoże niektórym osobom.

Chyba większość właścicieli naszych kochanych czworonogów przeżyła taka sytuacje z psem:


- Burczuś! –wołamy. Burczuś patrzy na nas i nic dalej biega.
- Burczuś :-x ! –wołamy znowu. Burczuś udaje, że nas nie widzi.
- Burczuś, ty wstręciuchu :-x :-x !!!!-krzyczymy. Burczuś odbiega od nas.
To wstręciuch, nie słucha nas—myślimy--już ja mu pokażę!
- Burczuś :-x ! Ty paskudo, niech no ja cię dorwę, to popamiętasz :-x !!!!
Rzucamy się w pogoń za Burczusiem, w końcu go dopadamy, klapa w tyłek, na smycz i do domu marsz! ty nieusłuchanie stworzenie, przemyśl to sobie siedząc w domu, to drugim razem może się nauczysz!!!!


No a teraz ta sama sytuacja z punktu widzenia Burczusia:

- Burczuś!
Ojej, woła mnie, ale ostatnim razem, jak przybiegłem, to mnie od razu wziął na smycz i po spacerze, może jeszcze uda mi się trochę pobiegać.
- Burczuś :-x !
Patrz, już nawet smycz dynda i pan wygląda na zdenerwowanego, może nie będę na niego patrzeć to się uspokoi.
- Burczuś :-x , blablabla :-x !!!!
Hej, jeszcze bardzo się rozeźlił, ej lepiej może czmychnąć gdzieś.
- Burczuś! blablabla :-x blablabla :-x blablabla :-x blablabla blablabla blablabla :-x !!!!
O kurka wodna, musze zwiewać, naprawdę się wściekł :-( . Kryć się, goni mnie :-( !!! Ratunku!!!! Ałć!!!! Klapa dostałem, krzyczy na mnie, no i smycz, wracamy do domu. Ech, drugim razem to od razu dam dyla :-( .


Tak to może mniej więcej wyglądać z punktu widzenia psa. Ludziom bardzo trudno oduczyć się karcenia psa za to, ze nie przyszedł albo przyszedł później, bo pośród ludzi takie „karcenie’ z opóźnieniem działa. Jak się spóźnisz do pracy, to wiadomo jak szef Cię potraktuje i na drugi raz będziesz bardziej uważać. Ale pies nie rozumie co się do niego mówi. Rozumie pewne sygnały, ale jego zrozumienie jest ograniczone do tu i teraz i nigdy nie pojmie, ze teraz przyszedł i dostał klapa po to, że jak przyjdzie następnym szybciej razem to go pochwalimy. Dla niego to zachowanie nie ma sensu.

Co więc można zrobić?
1. Trzeba ćwiczyć wołanie psa, w warunkach dla niego nudnych i dawać za przyjście nagrodę. Tą nagroda może być smakołyk, zabawka, albo zabawa z psem. Nie wolno pokazywać nagrody psu przed jego przyjściem żeby go zwabić. Nagrodę pies może zobaczyć dopiero jak podejdzie.
2. Zawsze psa chwalimy za przyjście do nas. ZAWSZE. Nawet jak nam w międzyczasie ogródek zaorał, albo załatwił się na dywanie perskim. Po fakcie i tak nic nie zrozumie z kary. Pamiętajmy: zawsze chwalimy psa za przyjście, żeby nie wiem jak nas korciło ‘dać mu popalić’.
3. Na spacerze jak wołamy psa, to zapinamy mu smycz i puszczamy luzem razem ze smyczą, żeby wiedział, że smycz nie oznacza koniecznie końca spaceru. Możemy go zawołać, pochwalić i nagrodzić i znowu dać komendę ‘biegaj’ kilka razy w ciągu spaceru.
4. Możemy wymyślać zabawy, które możemy robić jak pies jest na smyczy. Np. jakieś sztuczki, które pies lubi robić. Jeśli będzie za nie dostawał nagrodę i będzie je tez bardzo lubił.
5. Na początku możemy zabierać psa w nowe miejsca , bo wtedy jest większa szansa, ze będzie się trzymał bliżej nas na nieznanym terenie.

Na koniec jeszcze jedna uwaga: nauczenie psa przychodzenia jest bardzo trudne, szczególnie jeśli podważyliśmy jego zaufanie karcąc go. Dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo cudownych środków działających w mig, to nie ma.

To na razie tyle wskazówek. Mam nadzieję, ze niektórym się przydadzą i pomogą w relacji z czworonogiem. Będę informować o postępach Kelly z biegusami jak je wreszcie kupie.
Ostatnio zmieniony przez majawn 2006-12-13, 19:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia Patriotka



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2006-12-13, 19:30   

Nie mam pieska ale to wszystko brzmi bardzo logicznie. Mam nadzieję, że kiedyś we własnym domu będe mogła pozwolić sobie na takiego psa. Na razie cieszę się z każdego zmiaeszczonego przez Ciebie zdjęcia. To moja ulubiona rasa!
_________________
Kasia

[Ptasi Azyl] [STOP] [Galeria zdjęć] [Galeria rysunków] [Niecodziennik] [Forum Przyroda] [www] [GAPcio]
 
 
majawn 
Loża zasłużonych



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 7 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 22 Cze 2006
Posty: 836
Skąd: Gm. Jastrząb
Wysłany: 2006-12-13, 19:59   

Kamikazi, to speacjalnie dla ciebie Kelly jeszcze jako szczeniorek.:-D :
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia Patriotka



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2006-12-14, 14:09   

majawn, Kelly jest fantastyczna! Dziękuję!
_________________
Kasia

[Ptasi Azyl] [STOP] [Galeria zdjęć] [Galeria rysunków] [Niecodziennik] [Forum Przyroda] [www] [GAPcio]
 
 
majawn 
Loża zasłużonych



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 7 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 22 Cze 2006
Posty: 836
Skąd: Gm. Jastrząb
Wysłany: 2007-02-05, 15:06   

Na Krajowej Wystawie Psów Rasowych w Rzeszowie, 04.02. 2007 Kelly dostała ocene doskonałą. Poniżej załączam zdjęcie całej uszczęśliwionej trójki (za zgodą autorki).

17714a-mały.JPG
Plik ściągnięto 14737 raz(y) 36,67 KB

Ostatnio zmieniony przez majawn 2007-02-05, 15:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kamikazi 
REDAKTOR
Ptasia Patriotka



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 21 Cze 2006
Posty: 573
Wysłany: 2007-02-05, 18:12   

majawn, gratulacje dla całej Trójki! :)
Co było brane pod uwagę w trakcie oceny?
_________________
Kasia

[Ptasi Azyl] [STOP] [Galeria zdjęć] [Galeria rysunków] [Niecodziennik] [Forum Przyroda] [www] [GAPcio]
 
 
majawn 
Loża zasłużonych



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 7 razy
Wiek: 55
Dołączyła: 22 Cze 2006
Posty: 836
Skąd: Gm. Jastrząb
Wysłany: 2007-02-05, 18:39   

Nie wiem jak się orientujesz w polskich przepisach. Jesli chce sie miec suke hodowlaną, to trzeba uzyskac co najmniej 3 oceny doskonałe lub bardzo dobre na wystawach w tym jednej klubowej lub miedzynarodowej. Ale takie wystawy liczą się (do celów uzyskania statutu suki hodwlanej) dopiero od ukonczenia 15 miesiecy, a Kelly ma 9.

Na wystawie ocenia sie w zasadzie tylko wyglad zewnetrzny, czyli zgodnośc ze standardem danej rasy. Czyli proporcje, jak chodzi, kształt głowy, itp.

Ale częścia pokazywania psa jest tez nauczenie go, zeby pokazał zęby i nie wyrywał sie przy tym, zeby stał nieruchomo, przez kilkanaście sekund. Agresywne psy mogabyc dyskwalifikowane. Zbyt lękliwe, które nie dadza sie 'obamacac' moga dostac "nie do oceny'. No i sam tzw. handler tez musi sie nauczc psa wystawiac.

Taka wystawa, to duzy stres dla psa, bo jest straszny halas, duzo innych psów. To prawdziwy test na psychike. Śmiesznie wyglądało jak np ogromny malamut stoi z podkulonym ogonem.

Więc byłam pod wrażeniem spokoju naszego "burka wiejskiego", bo u nas to miejsce
gdzie ino kogut z rana zapieje, abo ptaszyna mała zaspiewa o zachodzie słonca,
tu na niwie naszej cisza i spokój bez konca :mrgreen:

Maja

[ Komentarz dodany przez: Kamikazi: 2007-02-05, 19:41 ]
Tym bardziej gratuluję! Niech Kelly rośnie zdrowa :) Dziękuję za wyjaśnienie.
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-02-05, 22:14   

Maju gratulacje ;-) A swoją drogą to niezła laseczka z tej Twojej Kelly :evil:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15