Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Piątek 24 Października 2014 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-14, 23:08
Cemani (ayam cemani)
Autor Wiadomość
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Województwo: mazowieckie
Wysłany: 2006-12-01, 18:19   Cemani (ayam cemani)

Ayam Cemani w bezpośrednim tłumaczeniu znaczy "kogut czarny"(Huhn schwarz z niem.). Jest to niezwykle interesująca i rzadka rasa kur pochodząca z Sumatry. Kilkanaście lat temu zainteresował się nią Holender Jan Steverink, który z racji swoich obowiązków zawodowych (był kimś w rodzaju doradców produkcyjnych od ferm zarodowych kur) wielokrotnie odwiedzał Indonezję. Kiedyś dowiedział się przypadkiem, że w najbliższej okolicy, w których przebywał są dwie rodziny, które od pokoleń trzymają dziwne, całkowicie czarne kury.

Co jest takiego niezwykłego w tych kurach z Sumatry? Nie tylko mają czarne pióra, grzebień, co często zdarza się i u innych kurzych ras, choćby chabo, ale charakteryzują się też całkowicie czarnymi kośćmi, mięsem, wnętrzniościami... nawet krew mają czarną...

Za pierwszym razem przywiózł do Europy kilkadziesiąt jajek, z których wykluły się cztery pisklaki. Niestety 3 z nich zdechły. Warto przy okazji zaznaczyć, że transport zalężonych jaj samolotem to bardzo trudne zadanie. Zarodek poddawany jest zmiennemu ciśnieniu, wstrząsom oraz zmiennej temperaturze.

Dziewięć lat temu przywiózł do Holandii 20 kolejnych jajek. Wykluło się z nich tym razem siedem pisklaków, a przeżyły cztery - trzy kurki plus kogut. I to był już zaczątek hodowli. Obecnie jedynie kilku hodowców w Europie Zachodniej hoduje tę rasę kur. Osiągają one bardzo wysokie ceny. Obowiązuje "ciche" porozumienie które "nakazuje" im nie sprzedawać ayam cemani poniżej 100Euro/sztuka. Wszystko wskazuje na to, że ta cena utrzyma swój poziom. Po ostatniej tragedii w Indonezji 13 metrowe tsunami zmiotło z powierzchni ziemi dziesiątki tysięcy istnień ludzkich. Ta sama fala bezpowrotnie unicestwiła naturalne siedlisko ayam cemani, występujące na tych terenach od co najmniej 700 lat. Wiele wskazuje na to, że Jan Steverink dokonał wiekopomnego dzieła tworząc zupełnie nowe "gniazdo" tych czarnych kur w Europie. Z cała pewnością są one "dotknięte" pracą hodowlaną i z biegiem czasu będą zmieniać swoje charakterystyczne cechy.

Ale sama atrakcja związana z czarnym kolorem tej rasy to nie wszytko. Ayam cemani to w Indonezji kura mityczna. Tamtejsze wierzenia religijne każą składać ofiary ze zwierząt. Dobrze jeżeli kogoś stać na ofiarowanie bóstwu wołu. Ale co może ofiarować zwykły wieśniak? Otoż może! Właśnie czarnego koguta ayam cemani. Poza tym tubylcy święcie wierzą w to, że zjedzenie czarnego mięsa i wypicie czarnej krwi dodaje mężczyznom witalności i wigoru. A jak wiadomo wiara czyni cuda. Będąc w Japonii zastanawiałem się dlaczego tamtejsi bardzo światli, przodujący w tworzeniu nowych fantastycznych technologii Japończycy płacą znacznie wyższą cenę za jajka kur jedwabistych zwanych przez, nich ukokkey niż za jaja innych kur? Objawienia dostałem na samym końcu wizyty. Z tego samego względu co na Sumatrze. Japończycy święcie bowiem wierzą w to, że spożycie jaj kur jedwabistych pozwoli mężczyznom na wniesienie wiaderka wody przy pomocy... na schody.

W Polsce na razie co prawda nie mamy jeszcze ayam cemani ale jest sporo kurek jedwabistych... Drogie Panie! Nie zabraniajcie więc swoim partnerom hodowli tej rasy pięknych kurek. Same też się weźcie ochoczo do pomocy.

A co to się będzie działo, gdy pojawią się w Polsce czarne kury, ayam cemani...?

Gdyby jakaś z Pań chciała sprawić swojemu mężczyźnie niespodziankę na gwiazdkę to mogę pomóc. Dysponuję stosownymi kontaktami wśród zachodnich hodowców.

000 

Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-12-01, 19:11   

Panie Stanisławie, jeśli mieli byśmy zapoczątkować hodowlę tych kur w naszym kraju- ja z miłą chęcią mogę się pisać. Jednakże nie wcześniej niż w 2007 roku i dopiero po wakacjach. Chciał bym też troszkę więcej zgromadzić informacji na temat tych kur.
Pieniądze są nie straszne a zapewne warto stworzyć kolejne gniazdo zarodowe tych kur, a póżniej rozprzestrzenić je po kraju.

A co do Pań, :mrgreen: -powinny chyba dopingować swoich męrzczyzn i zakupić im te kurki :lol: :evil: :mrgreen:

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Wysłany: 2006-12-01, 19:53   

Moi niemieccy koledzy obiecali mi przygotować wiecej materiałów na temat tych kur. Pewnie w którymś z wiosennych numerów Woliery zajmę się dogłębniej tematem. Ten materiał powyżej na forum to jedynie zwiastun. Fascynuje mnie zwłaszcza podłoże genetyczne.

000 

Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2006-12-01, 21:59   

A mnie fascynują same ptaki. Są piękne, zwłaszcza że całe czarne. Mają także ciekawy wygląd.

[ Dodano: 2006-12-01, 22:04 ]
Stronki internetowe na temat tych ptaków.
http://home.planet.nl/~stev7596/
http://www.feathersite.co.../BRKCemani.html
http://www.sinarharapan.c...03/3/hob01.html
http://balitnak.litbang.d...=600&page_id=15
http://www.raskippen.be/a...n/A/ayam-cemani

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Wysłany: 2006-12-02, 10:16   

Ale jest to moim zdaniem naturalne. W stadku trafiają się różne egzemplarze. I te mające bujne upierzenie i bardziej "surowe". Z całą pewnością hodowca holenderski i niemiecki wybierze to co ładniej wyglada. Nie wiem natomiast jak jest z kurkami szwedzkimi, do których link zamieścił spificer. Na zdjęciu nie widać aby miały czarne nogi. Moj niemiecki rozmówca, który przekazał mi wiadomości o ayam cemani twierdzi, że jest to jedyna rasa kur na świecie, która ma wszystko czarne. Jak jest w rzeczywistości? Nie wiem. Tak naprawdę, my tutaj w Polsce, dopiero zaczynamy swoją kurzą przygodę.

maciej 

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2006-12-04, 14:35   
   Nr Tel.: 666077818

ja porazmawiałem z Tatą i mostanowiliśmi że w 2007 po wakacjach też weźmiemy

[ Dodano: 2006-12-04, 22:58 ]
przepraszam nawet przed wakacjami

Peter Ferjenčík 

Wysłany: 2007-01-14, 21:07   Ayam Cemani

Podarilo sa mi kupit na burze v nemeckom Straubingu 1.4 chovné hejno tejto rasy kur. Zatial zbieram vajcia od nich a 19.1. nalozim prvy inubator. Uvidime, ci sa podari ich aj vyliahnut
Peter Ferjencik

[ Added: 2007-01-14, 21:12 ]
Prikladam aj fotku hejna mojich kuriek AC

[ Added: 2007-01-14, 21:15 ]
Tu je kohut mojich AC

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Wysłany: 2007-01-14, 21:38   

Wklejam kilka zdjęć koguta ayam cemani, który był prezentowany na wystawie w Lipsku. Rozmawiałem z hodowcą niemieckim, który je hoduje. To bardzo sympatyczny człowiek. Jest burmistrzem jednego z niewielkich niemieckich miasteczek pod granicą holenderską. Doskonale jest także znany z osiągnięć w hodowli kurek jedwabistych. Od niego to przywiozłem dla członków Kubu Czubatki Polskiej - Antoniego Popko i Staszka Olbrysia - miniaturowe kurki perłowe i czarne.

Peter Ferjenčík 

Wysłany: 2007-01-14, 21:41   Dakujem

Stanislaw,

velka vdaka. Ak sa mi podari vyliahnut kurcziaki a odchovat ich, na jesen budem potrebovat nepribuzneho kohuta. Potom Ta poprosim o kontakt na tohoto nemeckeho chovatela.
Peter Ferjencik

sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!

Wysłany: 2007-01-14, 22:09   

Peter, bardzo chętnie Ci pomogę. Jestem razem z tym hodowcą w jednym niemieckim Klubie Hodowców Miniaturowych Kur Paduaner i Jedwabistych. Przecięż wybiera się na jesieni do Słowacj i Bratysławy na wystawę.

Peter Ferjenčík 

Wysłany: 2007-02-03, 11:50   Vajcia Ayam Cemani

Včera som som presvecoval po 12 dňoch vajcia z inkubatora. Z 10 vajec Ayam Cemani je 6 oplodnených. Tak dúfam, že sa vyliahnu aj kuriatka budúci vikend.

Dnes som naložil aj ďalšiu rundu vajec do inkubatora. Za 14 dní som od 4 sliepok Ayam Cemani nazbieral 20 vajec. Bol som prekvapený ich váhou. 10 vajec vážilo spolu 510 gr, t.j. 51 gr jedno vajce. To je na také malé a ľahké kurky veľmi dobré. Prikladám aj fotku 10 vajec na váhe.

mirass 
Egzotyk

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2007-02-03, 12:00   

A mógłby ktos przetłumaczyc :?: :-o

000 

Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-02-03, 16:57   

mirass, to proste. Wystarczy się wczytać.
Peter pisze że sam prześwietlał po 12 dniach jajka kur z których 6 szt z 10 jest zapłodniona i powinny się wykluć w kolejny weekend.

Następnie Peter pisze że nałożył kolejne jajka, 20 sztuk od 4 kur.
Kolejnie, Peter ważył te jajka i 1 jajko waży ok.51gr, a ważył 10 sztuk. Waga taka jajek jak na takie małe i lekkie kury jest spora.
Załącza też foto z 10 jajkami na wadze.

Proste jak barszcz. :evil: :evil: :evil:

Peter Ferjenčík 

Wysłany: 2007-02-09, 21:26   Ayam Cemani na SLovensku

Dzisiaj sa mi vyliahli 4 kuriatka Ayam Cemani . Sú to prvé kuriatka tejto rasy na SLovensku. Možno ešte zajtra pribudnú k nim 2 ďalšie. Budem rád, keď nájdem v Poľsku hodowca na výmenu kohúta do hodowle.

000 

Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-02-09, 22:40   

Peter Ferjenčík, w tym roku też mam zamiar kupić te kurki, więc wszystko jest możliwe za kilka miesięcy.

Odpowiedz do tematu