Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Środa 26 Listopada 2014 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-01-09, 17:16
Ryś polski
Autor Wiadomość
minizoo 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2011-02-24, 14:29   

Nasz ryś jest mały, na wyższych nogach i o mniejszej wadze i ciemniejszym ubarwieniu .
Rysie polskie to typ gołębia polnego, i bardzo dobrze lata. Ryś czeski albo niemiecki, to typ wystawowy, duży o większej wadze, na niskich nogach i jasnym ubarwieniu, rysie te nie latają i nadają się tylko do hodowli w wolierze. Większość rysi jest właśnie pomieszanych, wzorzec czeski z polskim i wychodzą właśnie takie jak przedstawiony na mojej foto.

merx na twoich fotkach to polskie rysie. ;)
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2011-02-25, 07:53, w całości zmieniany 3 razy  

ManiekP 
Specjalista - gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2011-02-24, 16:50   

Józek, idealnie, dokładnie to samo wcześniej napisałem. Te (czeskie,niemieckie) mają domieszkę krwi gołębi mięsnych. Kiedyś rozmawiając z czeskim hodowcą, zapytałem czemu ich rysie są tak duże, on rzekł na to, że u nich krzyżują przeważnie rysia polskiego z modeną, kingiem lub karno. W ten sposób uzyskują gołębie potężne, użytkowe i wystawowe. Śmiałem się, że wyglądają jak kury, on odrzekł że w ten sposób obejmą więcej jaj i mogą wysiedzieć i wykarmić np. 3 młode.
merx mi chodziło, że barwę ma taką jak czeski, nie z budowy, choć na zdjęciu wydaje się większy od polskiego rysia.

Pozdrawiam,
Mariusz
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2011-02-25, 07:56, w całości zmieniany 3 razy  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Województwo: wielkopolskie
Wysłany: 2011-02-24, 17:09   
   Nr Tel.: 660803277

Hodowcy niemieccy wyhodowali swoje rysie z krzyżówki z mondainem, który jest jedną z największych i najcięższych ras gołębi. To po mondainach ich rysie zyskały sylwetkę, budowę i nadmiernie krótkie nogi oraz kształt głowy. Powoli ich rysie stają się rysiami tylko z nazwy. To już są mondainy o rysunku rysia.

ManiekP 
Specjalista - gołębie

Województwo: łódzkie
Wysłany: 2011-02-24, 17:10   

kgrzelinski, otóż to czyli dobrze mówiłem.Krzyżówka z mięsnymi.Czech tez sie nie mylił i mnie nie okłamał. ;)

Pozdrawiam,
Mariusz

king 

Województwo: pomorskie
Wysłany: 2011-02-24, 19:12   

Mariusz14 napisał/a:
Śmiałem się, że wyglądają jak kury, on odrzekł że w ten sposób obejmą więcej jaj i mogą wysiedzieć i wykarmić np. 3 młode.

Myślę że to nie jest prawda, ponieważ gołębie ciężkie mają duże problemy z wychowaniem jednego młodego, a co dopiero trzech. Stary typ rysia polskiego to owszem mógłby to zrobić.
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2011-02-25, 07:57, w całości zmieniany 1 raz  

merx 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2011-02-24, 19:57   
   Nr Tel.: 783167892

Napisze czego wymagał polski wzorzec od Polskiego rysia :d .
Jest to gołąb masywny o szerokim i krótkim tułowiu. Głowa dość duża, wydłużona o wysokim czole, gładka. Orientacyjne jej wymiary: długość od końca dzioba do karku 6 - 6,3 cm, szerokość nad oczami 2,7, 2,8 cm. Oczy nieduże, tęczówka czerwonopomarańczowa lub pomarańczowa zależnie od koloru upierzenia. Obwódki oczne wąskie, pojedyncze, mało widoczne, szaroniebieskie. Dziób średnio gruby, długości 2,7, 2,8 cm, ciemny lub jasny, zależny od barwy upierzenia, woskówka drobna biało przypudrowana. Szyja krótka i szeroka zwłaszcza u nasady z dobrze zaokrąglonym podgardlem. Pierś pożądana jak najszersza i doskonale umięśniona (orientacyjny obwód 30 - 33 cm.) długość całkowita (od końca dzioba do końca ogona) gołębia z taką piersią powinna wynosić 38 cm. Grzbiet krótki, w barkach szeroki odpowiednio zwężający się w kierunku ogona. Skrzydła krótkie, szerokie i ściśle przylegające do tułowia o ramionach zakrytych piórami piersi końcami mocnych zwartych lotek zwrócone ku sobie i sięgające niemal końca ogona który powinien być zwarty i umiarkowanie krótki. Nogi krótkie, mocne, dość szeroko rozstawione o udach schowanych w piórach podbrzusza, stopy nie upierzone, karminowoczerwone, pazury jasne lub ciemnorogowe (zależnie od barwy upierzenia).
Odmiany barwne: niebieska, czarna, czerwona, żółta bywają one jednobarwne lub z rysunkiem centkowania na pokrywach skrzydeł. Jednobarwne lub tarczowe mogą być biało- lub ciemnolote. Wspólną cechą umaszczenia wszystkich odmian rysia są dwa białe pasy na skrzydłach.
U rysi niebieskich wymaga się możliwie najjaśniejszego, czystego jednolitego odcienia z wyjątkiem szyi i piersi gdzie pióra są ciemniejsze i mają zielonkawy metaliczny połysk na końcu ogona ciemna wstęga. U odmian białolotych po 7-8 białych lotek w skrzydłach. Za duże wady uważa się m.in. dysproporcje w budowie głowy, szyi i tułowia smukłość i wydłużenie sylwetki, słabe umięśnienie, małą wagę ciała (poniżej 500 g) zbyt długi ogon, obecność piór na śródstopiu i palcach.

Wymiary; długość całkowita 38-42 cm, długość dzioba 20-21 mm, długość skrzydła 24-25 cm, rozpiętość skrzydeł 75-76 cm, obwód tułowia 31-33 cm, długość ogona 13-14 cm, wysokość nogi 9,5-11 cm. Ptak waży 540-700 gram.

To wszystko przepisałem z książki Peterfiego jest to przedruk z HDI nr 3 z 1971 roku autorstwa J.Stocha. Na stronie 81 jest też czarno biała fotografia rysia z tamtych czasów można sobie porównać.
Ostatnio zmieniony przez Iro_mak 2011-02-25, 08:03, w całości zmieniany 1 raz  

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Wysłany: 2011-02-24, 20:26   

Właśnie taki powinien być polski ryś.

merx 

Wysłany: 2011-02-24, 20:44   

Mówisz o zdjęciu czy o wzorcu?

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Wysłany: 2011-02-25, 10:14   

Oczywiście o wzorcu.Ryś na fotce Józka wygląda na pasującego właśnie do tego wzorca.

merx 

Wysłany: 2011-03-25, 20:35   

Witam ponownie.Dzisiaj przeglądałem miesięcznik Woliera z listopada 2005 był tam artykuł o rysiach.Troche historii ,mnóstwo zdjęć pokazujących odmiany barwne tych ptaków, i troche o tym czyj to gołąb nasz czy Niemców. Moje zdanie jest takie oddajmy Niemcom co niemieckie ,przecież to nie jest nasz gołąb.Sam autor wspomina że gdyby nie Niemcy to ryś nie byłby tak popularny i kto wie czy nie podzielił by losu olbrzyma lub kaliny ,tutaj troche pan Wenger pofantazjował bo nasz ryś przetrwał do dziś w starym typie bez pomocy Niemców.Nasz ryś "staropolski" był bazą dla rysi hodowanych przez Niemców i na bazie naszego rysia powstał typ Niemiecki. Nasi zachodni sąsiedzi wykupywali masowo nasze rysie tuż przed 1900 rokiem i uszlachetnili je na swój sposób ,założyli kluby,stworzyli swój wzorzec teraz my kupujemy u nich ,hodujemy wg. ich wzorca i chcemy by nazywał się "Polski" ,daliśmy się Niemcom legalnie rozebrać* :sciana: .Powinniśmy stworzyć swój typ ,swój wzorzec na pewno już Niemców nie przegonimy bo przespaliśmy szmat czasu.Ale możemy iść w ślad Czechów i ich strasera morawskiego lub innych ras ,które różnią się zależnie od regionu.Rysie Czechów różnią się od rysi Niemców.

rozebrać -miałem na myśli rozbiór Polski takiej gołębiarskiej .

Jeszcze kilka fotek.Na wiosnę przenosze rysie do budek gdzie się rozmnażają aż do jesieni,zimuje je w obszernym gołębniku bo nie chce dokarmiać jastrzębi.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Wysłany: 2011-03-26, 10:26   

Co do jednego się mylisz. Czescy i słowaccy hodowcy też hodują rysie typu niemieckiego. W czołowych hodowlach czeskich i niemieckich znajdują się obecnie najlepsze fenotypowo osobniki tego typu. Różnice między ptakami w populacjach ;czeskiej i niemieckiej są niewielkie. Bierze się to z różnic w upodobaniach jednych i drugich hodowców. Jednak Czesi też uznają niemiecki wzorzec. My powinniśmy trzymać się polskiego typu i dla naszych ptaków opracować nasz wzorzec. Ryś stworzony przez Niemców na bazie krzyżówki z mondainem to nie jest ryś polski. Z polskim rysiem łączy go jedynie rysunek i wspólne pochodzenie.

merx 

Wysłany: 2011-03-27, 17:28   

Jasne z tym nie mogę się nie zgodzić jest jeden obowiązujący wzorzec . Lecz kiedyś przeglądałem strony czeskich hodowców i tamten ryś był nieco inny,nie taki przysadzisty i szeroki jak te po mondainach co zaraz rzuca się w oczy a ogony nosiły poziomo. Sam kiedyś takiego miałem na czeskiej obrączce,jednak trzymając pare w wolnym oblocie za cały rok nie dochowałem się ani jednego młodego.W sumie to przez samice która znosiła jaja gdzie popadnie nawet w rynnie mi raz zniosła.

kgrzelinski 
REDAKCJA FORUM
kgrzelinski

Wysłany: 2011-03-27, 19:34   

Jakiś czas temu jeździłem na giełdę do Opawy i widywałem tam rysie z czeskich hodowli. rozmawiałem tez z czeskimi hodowcami. Podobnie w czeskiej literaturze gołębiarskiej widziałem fotki i opisy hodowanych tam rysi. Wynika z tego, że Czesi cenią i hodują właśnie typ niemiecki a rysie polskiego typu uważają jedynie za materiał wyjściowy do utworzenia typu niemieckiego.

Edek 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2014-01-03, 16:00   http://www.golebnik.pl/wystawy/2013_2014/chorzow_2013/images

http://www.golebnik.pl/wy...es/dscf0086.jpg

s.patryk2 

Województwo: Lodzkie
Wysłany: 2014-01-03, 16:08   

Edek ja nawet tego zdjęcia nie skomentuje.To coś wygląda bardziej jak king czy moundain......Dawniej rysie same latały w pola a te...same do karminka mają problem doiść

Pozdrawiam,
Patryk

Odpowiedz do tematu