Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Sobota 21 Września 2019 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Kura zagrodowa (chłopska)
Autor Wiadomość
Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2019-03-16, 20:46   
   Nr Tel.: 601 654 364

Nazwy ras kur typu: czubatka, gołoszyjka, zagrodowa, krajowa, czy opisujące barwę, jak: biała, czarna, żółta, a nawet kukułka czy pstra, nie są nazwami zastrzeżonymi, a wręcz dość popularnymi. Czubatki czy czubate, gołoszyjki czy zagrodowe funkcjonują w nazwach ras kur różnych krajów. Podobnie jest z pstrymi czy jastrzębiatymi. Nie widzę powodu, dla którego akurat nazwa krajowa czy zagrodowa, a nawet staropolska czy dworska, nie miały być nazwami do powszechnego użycia w Polsce.
Nazywając rasę lepiej użyć nazwy dwuczłonowej np. czubatka dworska czy gołoszyjka polska, żeby nastąpiło zawężenie tematu. Lepiej jest nazwać nazwą bardziej konkretną typu: mewa, sowa czy stokrotka lub związaną z regionem, miejscowością, wtedy taki np. karzełek warszawski będzie bardziej niepowtarzalną nazwą, ale i to nie przeszkadza trzymać takie karzełki np. pod Krakowem. Przecież o to chodzi, żeby dana rasa miała jak najwięcej hodowców. Prawda?
Jeszcze raz przypomnę: nie ma czegoś takiego, jak "nazwa rasy zastrzeżona". Nawet, jeżeli ktoś złoży projekt wzorca do Komisji Standaryzacyjnej, inny może uczestniczyć w pokazach rejestracyjnych. Przecież nie chcemy "ras jednego hodowcy". Tutaj liczy się sprawność hodowcy: terminowe złożenie dokumentów, terminowe pokazanie ptaków odpowiedniej jakości, wywiązanie się z zobowiązań, bo uruchomienie procesu rejestracyjnego to zobowiązanie. Niewywiązanie się z zobowiązania oznacza wypadanie z kolejki.
To, jeżeli mamy mówić o rejestracji rasy, natomiast, jeżeli ktoś nie rejestruje rasy... W zasadzie nie ma o czym mówić.
Jeszcze przypomnę, że jedyne prawa do rejestracji rasy, nazwy rasy i zmian we wzorcu ma Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. Natomiast hodowcy mają prawo inicjować procesy rejestracyjne, proponować zmiany - nowelizacje, wymyślać nazwy, a przede wszystkim hodują ptaki.

albertoo 

Województwo: podkarpackie
Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-03-16, 21:19   

Nazwy dwuczłonowe to dobre rozwiązanie. Ale tu chodzi o coś innego zwykłą ludzką lojalność i zasady moralne czego większość tutaj nie posiada. Jeżeli Łukasz określił typ kury zagrodowej, nie chciał by była zmieniana i nie chciał by była rejestrowana to należy to uszanować. Zwykła zazdrość bo inaczej chyba tego nazwać nie można, sprawia że ktoś wynajduje jakieś tam kury, mniej lub bardziej podobne do nich, mniej lub bardziej zmienia i rejestruje i daje kopa temu kto rejestrowac nie chciał. Tylko po co? Jeśli ten typ kur (owoc SWEJ pracy hodowlanej) można zarejestrować pod swoją nazwą. Odrobina kreatywności... Logiczne? Logiczne! I w porządku wobec wszystkich.

BARciak 

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2019-03-16, 21:43   

Po namyśle stwierdzam, że macie rację i popieram. Lepiej nadać swoją nazwę i nie przeszkadzać innym w hodowli :)

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-03-16, 22:40   

Oczywiscie, pewnie połowa forum zazdrościła mu tych kur, sam także zazdrościłem. Nie chciał ich rozpowszechniać - jego decyzja miał takie prawo i trzeba to szanować. A co do moich kur, powstały z dwóch typów kur od pani Jasi i pani Tereni i jestem im wdzięczny za jajka. Dziś już tych kur nie mają, zostało u mnie połączenie tych cech które chciałem by te kury miały.
Ostatnio zmieniony przez albertoo 2019-03-16, 22:41, w całości zmieniany 1 raz  

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-03-16, 23:01   

BARciak napisał/a:
Po namyśle stwierdzam, że macie rację i popieram. Lepiej nadać swoją nazwę i nie przeszkadzać innym w hodowli :)

Cieszę się, że chociaz jedna osoba to zrozumiała.
Zachowania gdzie ktoś podłapuje czyjś pomysł i rejestruje jako swój powinny być głęboko napiętnowane, a tym czasem na piedestał wynosi się rejestratora, a nie hodowcę, pomysłodawcę, który w tym momencie staje się nic nieznaczący.

Łukasz35 

Województwo: Wielkopolska
Wysłany: 2019-03-17, 11:32   

przemo-196 napisał/a:
ale jak chcesz to zapraszam, możesz sfotografować moje ptaki:)

dzięki ale ja już te kury obfotografowałem gdy były jeszcze Piotrowe ...niestety nie pozostało ich zbyt wiele =/ ...sam nawet powiedział "wybrał co najlepsze"

boli ?! nieeee.. bardziej śmieszy to jak Ty "stajesz na rzęsach" od samego początku ...by utwierdzić wszystkich że z Kieleckich pół-liliputowych kur wyrosły Ci duże ptaki i w takich barwach
poza tym kury które pokazujesz znam i rozpoznaję
nieee focha to masz teraz Ty ...jak rozmawialiśmy to oczywiście miałeś mieć swój pomysł na kurę zdobyć i wyselekcjonować swój własny materiał ...nie iść na łatwiznę i sięgać po "gotowca" zrobiłeś oczywiście po swojemu utartym schematem
sięgnąć po już w dużym stopniu zrobione ...niewiele pozostało do zrobienia : fotografować wstawiać kręcić filmy i ubrać białą koszulę

... i Zagrodową się dzieliłem i Liliputkami i... z osobami będącymi tu i niebędącymi
po znajomości z przemo-196 mmm... na obecną chwilę nie chcę się dzielić

przemo-196 

Województwo: Dolnośląskie
Wysłany: 2019-03-20, 18:36   
   Nr Tel.: 605-884-444

Bawka no lepiej bym sam tego nie wyraził! Super, te dwa ostatnie posty to strzał prosto w środek tarczy!
Krzysiek wow no chylę czoła przed Twoją wiedzą.
Mam pytanie co do ogonów kur, lepszy ten w kształcie wachlarza, ale on będzie bardzo podobny do ogona zielononóżki a są potrzebne cech różniących te rasy. Inaczej zorbie różne odmiany barwne zielononóżki. Niektóre kury mają pióra w ogonie wygięte to tyłu trochę na kształt ogona koguta. Myślę, żeby w tą stronę iść. Załączam dwa zdjęcia jeden wachlarza drugi z tymi wygięciami. Jakie macie na ten temat zdanie?

Chciałbym podziękować za uznanie wam Łukasz i Albert. Dawno nie widziałem dwóch osób tak zazdrosnych i tak bojących się innego hodowcy. Przecież ja hoduję ptaki od paru lat a wy od wieków. Z takim doświadczeniem nic nie potraficie wyhodować? No, a jednak. Taki atak i oszczerstwa ;) no muszę być dobry! Tak, pamiętam sabotowałeś pracę nad Czubatką Dworską, Karzełkiem Polskim. A proszę karzełek kwitnie czubatka też! Mają prężnie działające kluby. A przecież wszędzie płakałeś jak Ci kury ukradli.
A zastanawia mnie jedno, rok temu byłeś ze mną u Piotra, on mi wtedy dał kurę- pierwszą moją zagrodówkę, jakoś nic przeciwko wtedy nie miałeś, a teraz jak kupiłem ptaka od niego, to Ty robisz ze mnie złodzieja materiału. Kolego dorośnij! Nie rozporządzaj materiałem innych. Ja mu ich nie ukradłem, kupiłem je od niego- chciał to sprzedał. Nie mam nic od Ciebie, jak bym miał te Twoje „ustabilizowane” mieszańce to pewne wylądowałyby w rosole.

Alberto i po co? Te cudne kurki Alberto zwane zagrodówkami, których zielone jaja tak namiętnie sprzedaje na olx to nic innego jak mix towarówki z araukaną. Mało tego on o tym doskonale wie. Już nie udawaj, że temat podkarpackiej jest Ci obcy kto ostatnio wymarudził dwa koguty podkarpackie o mojego kolegi? Potem będzie, że znalazłem u pani Bożenki na strychu te róże. Ps. Fajnie, że hodujesz liliputy, ale na miłość nie podpisuj je karzełek polski, bo karzełek ma zielone skoki (nogi jak byś nie wiedział). No i zero tam u Ciebie z powtarzalnością.

W sumie to mnie zmotywowaliście, bo traktowałem zagrodówki trochę po macoszemu, już domówiłem obrączek, i zrobiłem nowe stada, żeby to ustabilizować :D zdaje sobie sprawę, żeby to ustabilizować ten niby gotowy materiał, naprawić błędy przeszłości (żółta noga) trzeba poświęcić trochę czasu. Dostaliście opis tych kur na tej dyskusji. Brać kajety i notować.

Już mi się nie chce na Was tracić czasu i bronić się przed waszymi oskarżeniami. Możecie sączyć dalej ten jad. Ja i tak będę robił swoje! A oto moje zagrodówki:D będę hodował to co będę chciał i nazwał to tak jak będę chciał!
Sorry wszystkich za ten niski poziom dyskusji, ale do niektórych inny level nie trafia.

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-03-20, 21:56   

No i odezwała się ta fałszywa osoba ;) to po co te moje kury chciałeś? Najpierw ohy ahy zachwalałes a jak zrozumiałeś że ich nie będziesz miał to zacząłeś na nie nadawać że tłuste że, że mieszance a mnie nazywać handlarzem. A jeszcze bardziej zacząłeś szaleć gdy znalazłeś jakieś mieszance po liliputach i uparcie wciskales kit że to zagrodowe ;) później zacząłeś podkładać kury kupione jako niby swoje. Pstre karzełki też byś pewnie chciał mieć ale nie będziesz miał bo nie wiesz np takich podstaw, że u tej barwy ciężko o zielone skoki. No i ciąg dalszy braku wiedzy, zielone jajka to nie tylko cecha araukan, którymi moje kury nie miały nic wspólnego. Zazdrość ci, że cieszą się zainteresowaniem i sprzedaje ich około tysiac rocznie? Miałem ostatnio telefony od ludzi którzy brali w zeszłym roku, lepszej kury ogolnouzytkowej a przy tym ozdobnej nie widzieli. Twoje mixy po liliputach nigdy by takiej popularności nie miały. Kilka osób już się na tobie przejechało a reszta niech to przeczyta i uważa.
Ostatnio zmieniony przez albertoo 2019-03-20, 22:01, w całości zmieniany 1 raz  

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-03-21, 17:37   

Cytat:
Przemka, który chce rejestrować i teraz padło na zagrodówkę?
niech se rejestruje ale najpierw niech se ma swój pomysł i sam coś wyhoduje i swoją nazwę nada a nie zachowuje się jak cham i prostak i jak dziecko które zabierze w piaskownicy lepsze zabawki drugiemu i mówi że to jego. To jest brak poszanowania czyjegoś pomysłu, czyjejś pracy i tego że nie chciał tego rejestrowac. Tak ciężko wymyśleć coś swojego? Ale oczywiście polityką tego forum jest wynoszenie na piedestał rejestratorów.
Ostatnio zmieniony przez albertoo 2019-03-21, 17:46, w całości zmieniany 1 raz  

Sebastian 17 

Wysłany: 2019-03-21, 18:55   

Po co tak się unosisz albertoo, ta kura nie jest uznana przez związek więc jej niema więc kto ją zarejestruje jest jego a takie bezczynne stanie w miejscu i nabijanie sb w portfel to twoja sprawa boli cię że jak Przemek zarejestruje to stracisz klijentele :P

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-03-21, 19:18   

Sebastian 17, ani jego półliliputy ani zagrodowki nie są zagrożeniem dla moich kur o najlepszych cechach ogólnoużytkowych ale ok ty też możesz mi ich zazdrościć jak i resztę tutaj osób boli że je rozpowszechniam bo i po co mają Kowalscy trzymać Rossę jak mogą Kwiecistą. A związek nie jest żadnym wyznacznikiem bytu bądź niebytu kur. Moim celem nie było wyhodowanie kury wystawowej a ugolnouzytkowej dla ludzi trzymających kury na jaja i mięcho a przy tym także ozdobne. Bo tylko takie przetrwają na polskich podwórkach.
A z zagrodowkami wizji Przemka byłby tylko chwilowy boom tak jak z zielononóżką gdzie kiedyś wszyscy szaleli i je kupowali a obecnie mało kto je chce bo użytkowość nie była zadowalająca.

Sebastian 17 

Wysłany: 2019-03-21, 19:30   

albertoo, ani mnie to nie grzeje ani ziębi twoja kwiecista ładna nazwa ale to nadal mix po nioskach ja tylko piszę bo nie powiem interesują mnie te rasy a te wasze jęki niema dla nich tu miejsca :P
Ostatnio zmieniony przez Sebastian 17 2019-03-21, 19:35, w całości zmieniany 1 raz  

albertoo 

Ostrzeżeń:
 2/6/9
Wysłany: 2019-03-21, 19:50   

Cytat:
albertoo, ani mnie to nie grzeje ani ziębi twoja

Tylko dla tego że jeszcze sam niczego nie wyhodowales. Ale miej jakiś pomysł, wyhoduj i niech ci później ktoś podkratnie to i napiszę że to jego to wtedy zrozumiesz o czym tutaj mowa.

Sebastian 17 

Wysłany: 2019-03-21, 20:04   

albertoo, sam hoduję może nie kury a gołębie i po części rozumiem ale takim zachowaniem do niczego nie dojdziesz ;)

Goniec 

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2019-03-21, 22:22   

Czegoś nie rozumiem. Dlaczego do tej pory zagrodówka była typem kur który dawniej był utrzymywany na wielu polskich podwórkach i jej niedobitki przetrwały u nielicznych gospodarzy a teraz jest nagle dziełem jednej osoby i tylko ta osoba ma prawdziwe zagrodówki a reszta mieszańce? To w końcu jest to dawna polska kura czy nowożytne dzieło jednego hodowcy? Nawet sam Łukasz nie stosował tej nazwy tylko do swoich kur. I czy naprawdę, sława związana z rejestracją rasy jest tak wielka aby skakać sobie do gardeł? Przecież i tak po rejestracji rasa jest "własnością" związku. Więc po co te awantury? Czy nie powinno być tak, że każdy dołoży jakąś cegiełkę? Przecież i tak wszyscy będą pamiętać kto popchnął pierwszą kostkę domina.
Ostatnio zmieniony przez Goniec 2019-03-21, 22:24, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu