Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Poniedziałek 17 Grudnia 2018 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare odmiany drzew owocowych
Autor Wiadomość
ARGUS 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2013-11-19, 08:16   

W opisach odmian jabłoni E. Jankowski wymienia tylko papierówkę białą (np. Sad i ogród owocowy). Poza tym w Ogrodniku Polskim, pojawia się nazwa papierówka polska, ale w artykule "Uwagi nad doborem owoców wileńskich" sam E. Jankowski podaje "Przez papierówkę polską, dobór widocznie rozumie papierówkę biała", na podstawie tych źródeł stwierdziłem, że to ta sama odmiana pod inną nazwą. Jeżeli znasz jakieś publikacje E. Jankowskiego, w których podaje inaczej, to napisz, z chęcią dowiem się czegoś nowego. Pozdrawiam.

D.M. 

Województwo: Małopolska
Wysłany: 2013-11-19, 17:32   

Argus, jeśli będę miał więcej wolnego czasu to poszukam tych informacji. Mam zapisane dwa zeszyty, bo z każdej książki robię sobie notatki, ale niestety nie zapisuję źródeł... o tej papierówce to chyba było w ‘’Ogrodniku Polskim”, ale muszę to sprawdzić. Ja posiadam tylko ‘’Ogród przy dworze wiejskim’’ z jego dzieł. Papierówka Polska miała być odmianą późną a Biała Papierówka jak pisze Jankowski dojrzewa w sierpniu. Przydało by się sprawdzić książkę Radłowskiej albo Strumiłły, może też cos tam jest, ale nie jestem pewien. Było dużo takich książek, ale już ani autorów nie pamiętam ani tytułów, ale poszukam.
Polnischer Papirenapfel, może tego szukamy.

D.M. 

Wysłany: 2013-11-19, 20:28   

Polnischer Papierapfel- dojrzewa od grudnia, trwa do czerwca, bardzo słodki smak. To na szybko znalazłem w sieci.

ARGUS 

Województwo: śląskie
Wysłany: 2013-11-20, 14:25   

O.K. Jednak trzeba tę sprawę wyjaśnić miłośnikom starych odmian. Papierówka polska jest fałszywą nazwą jakiejś zimowej odmiany, bo papierówki są letnie, niewiadomego pochodzenia, być może z Polski, która znalazła się za granicami naszego kraju i została opisana przez tamtejszych pomologów jako papierówka polska. U nas tej odminy raczej się nie dostanie (brak polskiej nazwy), ale można sprowadzić z Niemiec. O tym wszystkim pisał E. Jankowski, który drzewko nabył w Czechach. Pozdrawiam.

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2013-11-20, 18:01   

Ja mam pytania do fachowców. Czy drzewo moze byc zbyt stare zeby szczepy wziete z niego zrosly sie z podkladka?
Mój ojciec nie byl co prawda wielkim fachowcem, ale mówil kiedys , ze próbowal bezskutecznie kilka razy.
Drzewo, o które mi chodzi jest poniemieckie i bylo juz duze w 1945 roku, jak rodzina mojej mamy zostala wywieziona z Baranowicz nad morze. Juz w moim dziecinstwie bylo ono nie tyle bardzo wysokie co bardzo szerokie i w koncu wielki konar sie ulamal a drugi zostal odciety. Jablka od strony slonca byly czerwone, a od pólnocy zielone, ksztalt zblizony do walca. Byly duze o niepowtarzalnym smaku i zapachu. Jak lezaly w chlodnym pokoju na podlodze, mozna bylo przez drzwi zapach wyczuc. Charakterystyczne dla nich bylo to, ze jak ich sie zjadlo kilogram czy wiecej to puszczalo sie po nich baki. W przeciwienstwie do innych jablek mozna je bylo jesc w kazdej ilosci bo sie nie nudzily. W obrebie rodziny nazywalo sie je kosztelami, ale kilkanascie lat temu przechodzil jakis czlowiek, który przedstawil sie jako znawca i powiedzial , ze to nie kosztele, i ze takich drzew jest tylko kilka na calym Pomorzu. Jak bylem kilka lat temu w Polsce , to to drzewo jeszcze zylo, ale owoce zmalaly. Czy takie drzewo jest jeszcze do "uratowania"?

D.M. 

Wysłany: 2013-11-20, 18:26   

Stare drzewo może być porażone przez różne choroby, wirusy. Teoretycznie może się tak stać że zrazy ze starego drzewa nie będą się chciały zrosnąć z podkładką albo będą szybko zamierały. Ja w praktyce się z tym jeszcze nigdy nie spotkałem. Mam młode sadzonki nawet z drzew, które mają prawie 100lat (grusze, jedna jabłoń). Oczywiście zrazy muszą być szczepione na podkładkach odpowiednich gatunków, bo spotkałem się już z takimi „znawcami”, którzy chcieli mnie przekonać, że drzewa owocowe można szczepić na każdym drzewie owocowym a nawet leśnym (np brzoza)
Myślę, że to drzewo jest do uratowania, tylko szczepienie trzeba wykonać starannie i powinno sie udać.
Ostatnio zmieniony przez D.M. 2013-11-20, 18:28, w całości zmieniany 1 raz  

wieslawl59 
REDAKCJA FORUM

Województwo: zachodniopomorskie
Wysłany: 2013-11-20, 20:54   

Ojciec umarl kilka lat temu, to juz szczególów nie wyciagne od niego, ale na pewno szczepil na jabloniach, które nazywalismy póldzikimi, bo owoce byly niesmaczne. Jesli ktos kiedys pil grzane piwo z cukrem, to te jablka przypominaly troche zapachem taki napitek.
Ostatnio zmieniony przez wieslawl59 2013-11-20, 20:56, w całości zmieniany 1 raz  

Groser 

Województwo: małopolskie
Wysłany: 2013-11-26, 18:48   

Z wiekiem zdolność drzew do przeszczepień spada ale nie zanika. Więc trzeba próbować.
Prześledziłem ten temat i jestem pod wrażeniem. Żadną odmianą Was nie zaskoczę ;)
Osobiście uważam, że stare odmiany powinny być szczepione wyłącznie na antonówce - te pseudokarły (M9, M26) nadają się, ale do sadów towarowych. A ja wciąż mam w pamięci piękne wielkie aleje jabłoniowe...

Zając 

Województwo: podkarpackie
Wysłany: 2013-11-26, 18:54   
   Nr Tel.: 511-264-514

A jak jest z orzechem włoskim i leszczyną? też są ich różne odmiany i się je szczepi? Chcę właśnie zasadzić sobie trochę jednych i drugich i zastanawiam się, ćzy kupić sadzonki, czy może z orzechów zrobić samemu sadzonki.

Ulvhedin 
Junior admin
Mirosław Szwedor

Województwo: Śląskie
Wysłany: 2013-11-26, 19:04   
   Nr Tel.: 502046599

Też się szczepi, te z siewek dosyć późno wchodzą w okres owocowania. Tak tylko wspomnę, bo kiedyś czytałem na temat orzecha włoskiego :) Ale poczekaj jeszcze na info, obeznanych w temacie :)
Trzódka Ulvhedina

Groser 

Wysłany: 2013-11-26, 19:11   

Przede wszystkim przy orzechach z siewek nie masz pewności czy powtórzą cechy, czyli jeżeli wybrałeś orzecha bo ma miękką łupinę to nie jest oczywiste, że siewka powtórzy tą cechę. I tak jak wspomniał mój przedmówca trzeba czekać dłużej na pierwsze plony.

grzechu95 

Wysłany: 2013-11-26, 19:15   

ja znalazłem siewkę taka wysokości 2m posadziłem ja u siebie i na drugi rok miała już 3 orzechy

Groser 

Wysłany: 2013-11-26, 19:27   

grzesiek-zelik to dolicz to co potrzeba żeby ta siewka osiągnęła te 2 m

tp29 

Wysłany: 2013-11-26, 19:31   

zajac napisał/a:
A jak jest z orzechem włoskim i leszczyną? też są ich różne odmiany i się je szczepi? Chcę właśnie zasadzić sobie trochę jednych i drugich i zastanawiam się, ćzy kupić sadzonki, czy może z orzechów zrobić samemu sadzonki.

Nie wiem jak jest lepiej, ale mogę Ci napisać z własnego podwórka.
Włoskie ojciec wyhodował z łupiny, w tym roku miały pierwszy raz orzechy.
Sadził łupiny do ziemi (jak dobrze pamiętam, a z tym u mnie różnie) ;p jakieś 4,5 lat temu.
Zgodzę z się z przedmówcami, że wcale nie jest powiedziane, że z orzecha na którym nam zależy wyrośnie drzewo owocujące tak samo.
Ładnych, parę lat temu mama przyniosła z pracy od koleżanki orzecha, który nie dość że był ogromny, łupina łatwo pękała to na dodatek był wyjątkowo smaczny. Posadziliśmy. Na kilka łupin zeszedł jeden.
Od kilku lat już owocuje, ale niestety orzechy ma typowe. Małe i twarde ...

Co do laskowych, ja osobiście kupiłem małą sadzonkę w kwiaciarni.
Bardzo szybko się rozrosła, i co roku bardzo mocno owocuje. Chyba w trzecim roku od posadzenia już owocowała.
Nigdy nie szczepiłem orzechów, ale próbowałem wyhodować z samych patyczków.
Jak do tej pory nie udało mi się rozmnożyć, mimo że długo widać było, że żyją ...
Kilka sadzonek, takich od korzenia wyrwałem w lesie i posadziłem koło domu.
Na razie mają się dobrze, ale jeszcze nie owocowały....

Morał tego taki, że do póki sam nie spróbujesz to się nie przekonasz ;)
Najlepiej - w przyszłym roku zrób eksperyment.
Posadź łupinę i kup małą sadzonkę.
Zobaczysz które szybciej zacznie owocować i ew. jaka będzie różnica w czasie i wzroście...

ps. Jako ciekawostkę mogę napisać, że u mnie na różnych miedzach, nie używanych polach można znaleźć sadzonki orzechów włoskich. Nie które są całkiem daleko od domów ;) )

Dyvid 
Dawid Grzesik

Województwo: Podkarpackie
Wysłany: 2013-11-26, 22:07   

Leszczyny szczepione mają większe owoce od tych wysiewanych. Możliwe że też wcześniej owocują. Z orzechami włoskimi chyba jest podobnie.
Ja posadziłem u siebie dwie siewki leszczyny . Jedna już rośnie z cztery lata u nas, a drugą przesadziłem niedawno. Ta starsza ma już ponad 2 m. i od dwóch lat kwitnie. Niestety do tej pory żadnego orzecha nie znalazłem na niej.

Odpowiedz do tematu