Witaj! Zaloguj lub Rejestracja w serwisie.
Sobota 18 Stycznia 2020 roku
Zawsze » Forum Użytkownicy Grupy Statystyki Galeria Giełda » Kupię Sprzedam Oddam/Zamienię
Szukaj:
  Galeria  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: minizoo
2011-04-13, 23:11
PROGRAM CZUBATKA POLSKA BEZBRODA (białoczuba) !!!
Autor Wiadomość
M.K 

Województwo: opolskie
Wysłany: 2013-05-09, 12:53   

Polski wzorzec który ustaliliśmy jednoznacznie określa: "Jak największy czub". Więc pytanie o preferowane czuby mamy z głowy.

Czub ma być gigantyczny. Jednakże przy tym nie może obciążać powiek oka, kura musi mieć zachowane pole widzenia i musi to wyglądać zdrowo i estetycznie. Takie są tendencje na całym świecie.

Przez pewien czas wprowadzano małe czuby. Dlaczego? Dla zdrowia ptaków. Nie wiedziano jednak wtedy, że można osiągnąć gigantyczne czuby, a przy tym zachować dobre pole widzenia u naszych ptaków.

Wszystko zależy od podłoża genetycznego. Na samym wstępie selekcji o wszystkim mówi już budowa czaszki. Potem zależy dopiero wiele od gęstości czuba i długości piór.

Aktualny wzorzec jest więc bardzo nowatorski i niejako wyprzedza pewne procesy, które na zachodzie wchodzą dopiero teraz. Specjalnie też cały czas faworyzuję duże czuby. To jest do zrobienia.

Z kolei irytują mnie małe czuby. To krok wstecz. Dobre dla tych, którzy po prostu nie potrafią wyhodować prawdziwego czuba i wypierają się jakimiś śmiesznymi poglądami.

To że czub jest duży, nie oznacza że zasłania pole widzenia.

jarek.b 1971 

Województwo: Lubelskie
Wysłany: 2013-05-13, 20:06   
   Nr Tel.: 507140583

Kupiłem dzisiaj starter dla brojlerów. 1 jest od 0 do 5 tygodnia, 2 od 5 tygodnia do 12 , 3 od 12 do maksa. W jedynce jest 23% białka i ogólnie dobra karma , tylko jedynka jest bardzo drobna. w 2 i 3 białka jest tyle samo co w karmie dla niosek, jakie rozwiązanie zastosować u dorosłych ptaków?

W wracając do waszej dyskusji o czubach , w miniaturach też selekcjonować ptaki z dużymi czubami? Moje młode ładnie się przepierzyły i teraz w miarę wyglądają. W tym tygodniu wykluły się ponownie biało czarne kurczaki, bardziej jasne niż ten co na zdjęciu. pierwsze które wykluły się w takiej barwie są prawie czarne zostały im białe nakrapiane lotki.

jarek.b 1971 

Wysłany: 2013-05-13, 20:08   młody

młody 4 dniowy.

M.K 

Wysłany: 2013-05-14, 21:09   

Białoczub miniaturowy, a standard to to samo. Różnią się jedynie wielkością. - To jednak, że miniatury są bardziej dopracowane to już inna kwestia. Tak, czy inaczej wymagania jakie się im stawia są identyczne dla wszystkich odmian - po za różnicą wagi i wymiarów.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2013-05-23, 23:29   
   Nr Tel.: 601 654 364

Dla dopełnienia tematu o tym, czego unikać w hodowli białoczubych, co jest u nich wadą dyskwalifikującą do hodowli i wystawiania ptaków, napiszę jeszcze o skrzywieniach grzebienia mostka. Kury mają mostek w tym samym miejscu, co człowiek. (Tak jak u nas, żebra biegną od kręgosłupa do mostka.) Do mostka, a właściwie do grzebienia mostka (taki duży wyrostek powiększający powierzchnię kostną) przyczepione są mięśnie piersiowe - mięśnie poruszające skrzydłami, wspomagające oddech podczas lotu. Właśnie ten grzebień ulega skrzywieniu. Takie skrzywienie jest wyczuwalne przy dotykaniu/macaniu klatki piersiowej ptaka. Wyczuć można deformację niezależnie czy ptak jest chudy czy nie.
Wada częściej występuje u kogutów. Ptaki są predysponowane genetycznie. Dziedziczenie nie jest proste. Eliminowanie ptaków z wadą nie skutkuje pozbyciem się "złych"genów z hodowli. Trzeba znać kilka pokoleń ptaków i wiedzieć, które dają potomstwo z wadą i je także wycofywać.
Predyspozycję genetyczną ujawniają warunki środowiskowe: korzystanie z grzęd i dieta. Zaleca się, aby ptaki nie "grzędowały" przed ukończeniem 12 tyg. życia. Przed skończeniem 6 m-ca ujawniają się deformacje. Grzędy zaleca się szerokie, 5-7 cm, cienkie sprzyjają skrzywieniom.
Podobno dieta może nie być obojętna. "Pędzenie" ptaków wysokobiałkowymi paszami, z dużą ilością wapnia i fosforu, powoduje szybki wzrost, ale sprzyja deformacjom. Te nie mają nic wspólnego z krzywicą, bo w badanych tkankach ptaków obarczonych wadą, nie stwierdzono niedoborów.
Często można spotkać się z tą wadą u dobrych ptaków, pochodzących z dobrych hodowli, skąd są eliminowane ze względu na tę właśnie wadę.

M.K 

Wysłany: 2013-05-29, 00:25   

Osobiście uważam, że to mit. Brak tutaj jakiegokolwiek podłoża genetycznego. Po prostu młode ptaki, o miękkim kośćcu siadają na grzędach i krzywią sobie grzebień mostka. I tyle. Dlatego nie stosuję w ogóle klasycznych grzęd, tylko mam swoje (gdzieś je już pokazywałem na tym forum). Jednak mimo to, dopiero dorosłe ptaki (powyżej 6msc), mają do nich dostęp - tak na wszelki wypadek.

Bawka 
admin spec.wet.

Województwo: warmińsko-mazurskie
Pomogła: 138 razy
Wysłany: 2013-05-29, 14:33   
   Nr Tel.: 601 654 364

Jeszcze parę słów o czubach u białoczubych, choć dotyczy to w pewnym stopniu i innych czubatek.
Białe czuby brudzą się i żółkną. Bardziej, jeżeli ptaki są na wolnym wybiegu. Ptaki z wolnego wybiegu mogą też częściej mieć pasożyty na skórze czy piórach. Zaatakowane czuby są brudne (u nasady piór), a w skrajnych przypadkach, aż "się ruszają". Ptaki są rozdrażnione i często się drapią. Hodowcom proponowałabym, dwukrotne w ciągu roku, odrobaczanie. Najlepiej środkiem, który likwiduje jednocześnie pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. Lub - po zabezpieczeniu od p.zewnętrznych - odrobaczenie. Profilaktyczne podanie środków zabezpieczających (wiosna i jesień) dobrze skojarzyć z dezynfekcją kurnika.
Jeszcze jedna uwaga: białoczube są rasą nieśną. W okresie pierzenia (intensywne) i niesienia (intensywnie i długo) zapotrzebowanie na białko w paszy wzrasta. W okresie zimy: nuda, mało światła, mało ruchu, mniej witamin - pojawia się zjawisko wydziobywania piór z czubów. Ograniczyć je można podając urozmaicony pokarm, warzywa, owoce (w większych kawałkach, dla dodatkowego zajęcia), witaminy do wody, dodatek białka zwierzęcego.
Na pewno białoczube nie powinny być trzymane z nioskami produkcyjnymi (towarówki, zielononóżki), które potrafią zmasakrować czubatki wydziobując pióra z czubów i kalecząc głowy do upadków włącznie.

jarek.b 1971 

Wysłany: 2013-05-29, 20:06   

Witam po małej przerwie. Na pasożyty stosuje co kwartał iwermektynę , oraz dwa razy w roku odrobaczam tak na wszelki wypadek. Jeżeli zauważę u moich ptaków coś niepokojącego spryskuje niemieckim preparatem na szkodniki dla gołębi. Pasożyty w czubkach doprowadzają do osłabienia sztuk zaatakowanych.

Wracając do barwy skoków. Po patkach z nieprawidłowymi skokami wykluły się piękne młode które posiadają czarne skoki oraz ubarwienie bardzo intensywne czarne oraz zwarty bardzo ładnie uformowany czub. Z około 40 stu młodych wykluły się 3 sztuki .

Starter dla blojlerów okazał się strzałem w dziesiątkę młode lepiej pobierają pokarm oraz rozwijaj się lepiej czyli opierzanie itp

KrzysiekP 
Krystofer

Województwo: Mazowiecki
Wysłany: 2013-08-24, 13:45   

A to moja kurczaki czubatki co o nich myślicie

strusiamama 

Województwo: pomorskie
Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2013-08-28, 11:11   

wikoland99 

Województwo: świętokrzyskie
Wysłany: 2014-01-03, 19:11   

W swoim czasie miałem kilka sztuk białoczubów lecz jedną pies zaatakował druga zdechła (nie wiem dlaczego) a trzecia była bardzo dzika i niestety gdzieś mi zginęła i już jej nie znalazłem. :(

Andrzej99 

Województwo: Świętokrzyskie
Wysłany: 2014-05-10, 14:04   

Moje białoczuby :) Napiszcie co nich myślicie :P
Ostatnio zmieniony przez Andrzej99 2014-05-10, 14:18, w całości zmieniany 2 razy  

jarek.b 1971 

Wysłany: 2014-06-09, 19:30   

Witam po tych zdjęciach widać koguta który ma za duży czubek "zasłania oczy" skoki jasne powinny być ciemne . kurka ta na dwóch zdjęciach jest ok w miarę zwarty czubek nie zasłaniając oczy. ogon tez jest w ok. teraz na tym forum masz zboku zakładkę gdzie możesz poczytać wzorce rasowe. Pozdrawiam Jarek

Jack Sparrow 
Jacek

Województwo: Mazowieckie
Wysłany: 2014-06-11, 09:51   

Skoki koguta rzeczywiście jasne, ale może to być wina naświetlenia, może w rzeczywistości mają ciemniejszą barwę :d Czubek rozłożysty duży, trochę za duży jak zresztą napisał jarek.b 1971 Kurki ładniusie.

Paulo Coelho

eriksonnn 
Eryk O

Województwo: Łódzkie
Wysłany: 2015-10-30, 19:41   

Witam, widzę że temat u ucichł.

Jak tam u was z lęgami u białoczubów? Ja w przyszłym roku mam zamiar kupić od fomurowego kolegi.

Doradźcie którą barwę wybrać która jest łatwiejsza w hodwli?

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi :D

Pozdrawiam
Eryk Ostopinko

Odpowiedz do tematu