Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kamil Kowalski
2007-02-15, 21:29
Amatorska Hodowla Drobiu Wodnego
Autor Wiadomość
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 70
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2007-02-15, 21:21   Amatorska Hodowla Drobiu Wodnego

Zakładam ten temat ponieważ chcę wysondować, czy mogę liczyć na Waszą pomoc przy wydaniu pierwszej, obszernej ksiązki (albumu) o drobiu wodnym.
Nie ukrywam, że od dłuższego czasu marzy nam się tego typu pozycja. Ponieważ, moim zdaniem, sprawdziła się formuła zastosowana przy wydaniu książki Amatorska Hodowla Kur więc chcielibyśmy ją zastosować i w tym przypadku. A więc powinny się tam znaleźć:
a) 2-3 stronicowe opisy
b) zdjęcia ( w tym ewentualnych odmian barwnych i mutacji)
Opisy powinny zawierać:
- występowanie( pochodzenie)
- cechy charakterystyczne
- żywienie
- hodowla (czy występuje w hodowlach i jaki jest stopień jej trudności, etc)
Oczywiście ten opis może też zawierać inne elementy.
Za każdy przyjęty do druku opis i zdjęcie autor otrzymałby stosowne wynagrodznie bądż to w postaci jednorazowej wypłaty (mniejszy procent), bądź rozliczenia się w miarę sprzedaży (większy procent).
Takie opracowanie może napisać jeden autor, ale mogłaby być to też praca zbiorowa, pisana przez najlepszych krajowych hodowców.Dodam, że podobny eksperyment zastosowaliśmy przy redagowaniu wydania specjalnego "Kury Czubate" gdzie do współpracy zaprosiliśmy najlepszych hodowców danej rasy z całego świata. Napisali specjalnie dla nas Anglicy, Holendrzy, Niemcy, Rosjanie, Włosi i nawet Japończycy.
Uważam, że w chwili obecnej stać nas na to, aby polskimi siłami zredagować i wydać tego typu album. Oczywiście autorzy byliby w pewnym sensie dobierani (zapraszani) do zespołu redakcyjnego. Sporo jednak tekstów mogłoby powstać w oparciu o autorów, którzy dopiero odkryją w sobie talenty redaktorskie i pisarskie.
 
 
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2007-02-15, 21:54   

Nie mogę wywnioskować z tego co Pan napisał, czy publikacja będzie dotyczyc ptaków udomowionych , czy dzikich, choć uzyte okreslenia bardziej pasuja do ptaków udomowionych. :co:
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 70
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-15, 21:57   

A tak na marginesie, czy istnieje jakaś wyraźna granica między ptakami udomowionymi a dzikimi. Czy kaczka mandarynka jest jeeszcze ptakiem dzikim? - zapytam prowokacyjnie.
 
 
Ice 



Województwo: Pomorskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 36
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 147
Skąd: Nowa Wieś Leborska
Wysłany: 2007-02-15, 22:00   Re: Amatorska Hodowla Drobiu Wodnego

sroszkowski napisał/a:
Zakładam ten temat ponieważ chcę wysondować, czy mogę liczyć na Waszą pomoc przy wydaniu pierwszej, obszernej ksiązki (albumu) o drobiu wodnym.

Tak może pan liczyć na pomoc z mojej strony
_________________
www.aviornis.com.pl

My Fotolog > Zapraszam
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-02-15, 22:01   

Za ptaka dzikiego moim zdaniem można określić ptaka wykazującego cechy pierwotne. A ptakiem udomowionym można nazwać ptaka wykazującego cechy produkcyjne, nabyte przez niego w skutek wieloletniej pracy hodowlanej człowieka.
 
 
Ice 



Województwo: Pomorskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 36
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 147
Skąd: Nowa Wieś Leborska
Wysłany: 2007-02-15, 22:02   

sroszkowski, jeśli kaczka mandarynka występuje w naturalnym środowisku to chyba nie jest udomowiona.
_________________
www.aviornis.com.pl

My Fotolog > Zapraszam
Ostatnio zmieniony przez Ice 2007-02-15, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-02-15, 22:08   

Po pierwsze, ptaki trzebabyłoby pogrupować według rodzin oraz występowania. Te całkowicie udomowione i te dziko żyjące,utrzymywane w amatorskich hodowlach.

Po drugie, uważam że lepiej byłoby gdyby user napisał tekst na bazie swoich obserwacji hodowlanych. Lepsze to niż ogólnie dostępne podstawowe wiadomości w sieci.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 70
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-15, 22:31   

Chodzi mi o takie ptaki, które występują w amatorskich hodowlach. A że poziom takich hodowli jest obecnie bardzo wysoki więc może tam znaleźć się bardzo dużo ptaków. To określenie "udomowione" jest więc nieprecyzyjne.
Zresztą chyba wiecie o co mi chodzi, nie czepiajcie się słów.
 
 
Ice 



Województwo: Pomorskie
Pomógł: 5 razy
Wiek: 36
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 147
Skąd: Nowa Wieś Leborska
Wysłany: 2007-02-15, 22:40   

Jeśli ma to być album to trzeba bardzo dużo zrobić dobrych zdjęć w naszych hodowlach .
_________________
www.aviornis.com.pl

My Fotolog > Zapraszam
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 70
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-15, 23:00   

Oczywiście. Dlatego też wyszedłby on nie wcześniej niż za rok czasu. Tak aby była możliwość fotografowania w czasie czterech pór roku. Fotki jajek, gniazd, młodzieży, szaty letniej i zimowej etc.

Widzę, że temat chwycił wiec trzeba byłoby rozpisywać role.

I jeszcze jedno. Wynagrodzenia nie będą one oszałamiające, ale będą. A ile - pytania na PW. Na razie rynek na taką pozycję nie jest zbyt wielki więc i nie można szaleć z kosztami. Przecież to jakoś musi się zbilansować.
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2007-02-15, 23:47   

Panie Stanisławie, ja bym prosił o odpowiedż na Polskim Kurniku. Zadałem ciekawe pytanie i powiem że w drugiej opcji nie chodzi mi o pieniądze.

Odnośnie co do takiego albumu, jestem jak najbardziej za. Trzeba jednak ustalic jaki miałby być on wielki, czy zdać się po prostu na chybił trafił i liczyć na jak najbardziej maxymakną ilość tekstów o gatunkach. Chodzi mi tu o opisywanie najpospolitszych ptaków wodnych trzymanych w naszych zagrodach/wolierach, czy coś nieprzeciętnego i trudnego też wchodzi w grę ? No i zapewne te foty, a jak ktoś opisze ptaki na bazie swoich doświadczeń a pozbył się już tych ptaków, co wtedy ? Można szukać kogoś kto posiada te ptaki i zrobi lub udostępni fotki-a jeśli nie będzie takiej osoby ?
Ale ja filizofuję :!: Watro jednak chyba wiedzieć wszystko.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2007-02-16, 07:36   

A co to jest hodowla amatorska? Kiedy kończy się hodowla amatorska, a zaczyna profesjonalna?
Jest ponad 150 gatunków blaszkodziobych ( proponował bym używać tego okreslenia, nie drób wodny, który bardzie pasuje do ptaków domowych), a w hodowlach prywatnych wystepuje około 130 gatunków. Hodowana jest nawet zbrojówka- do niedawna świety Graal dla miłosników blaszkodziobych. Wychodzi więc , że pozycia może liczyć 300 stron.
Prócz kilkunastu najpospolitszych gatunków, hodowla tych ptaków ma mało wspólnego z amatorstwem.
 
 
Jerzy Cwik 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Małopolskie, Galicja
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 345
Skąd: Nowodworze
Wysłany: 2007-02-16, 09:04   
   Nr Tel.: 502108250


Amatorska hodowla - jest to taka hodowla, której celem nie jest dochód.
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 70
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-16, 09:07   

Trzysta stron mnie nie przeraża. Gdyby to dobrze i profesjonalnie wyszło, to możnaby się pokusić nawet o przetłumaczenie książki na niemiecki i angielski. Na Zachodzie też takich profesjonalnych pozycji brakuje. A przynajmniej ja ich nie znam. I to nie są wcale pobożne życzenia czy marzenia. Trzeba daleko mierzyć. Drukowałem sporo pozycji tego typu dla Niemców i Holendrów i byłem zaskoczony ich "normalnym poziomem", wcale bowiem nie powalały na kolana. Wręcz myśmy, Polacy, doradzali im co by tu ulepszyć.
Sądzę, że kluczem do wydania takiej pozycji są wcale nie teksty tylko zdjęcia. W przypadku rzadkich gatunków trzeba byłoby płacić za każdą fotkę od 20 do 30USD.

A jeśli chodzi o to jakie gatunki powinny się tam znaleźć, to nieodpowiem na to pytanie. W Amtorskiej Hodowli Kur też nie znalazły się wszystkie kury występujące na świecie. Opisano tam te najbardziej popularne, a pominięto egzotyczne.
To zawsze jest jakiś wybór.

[ Dodano: 2007-02-16, 09:11 ]
Panie Jurku, ja mam hodowlę amatorską kur i wie Pan ile ja do niej dołożyłem?
Zgoda, takie hodowle nie są dochodowe...
Sadzę, że tylko kilka hodowli amatorskich w Polsce jest dochodowa. Reszta to pospolite ruszenie lub których celem jest spełnienie pewnej misji dziejowej - że tak wyrażę się z grubej rury i gónolotnie.
 
 
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2007-02-16, 15:30   

Prosze zapoznac sie z książką Franka Todd`a "Natural History of the Waterfowl". Pozycja ta została napisana na podstawie ponad 30 letnich doświadczeń w dziedzinie ptaków wodnych.
Dodatkowo "Entenvögel der Welt" - Hartmut Kolbe .
Jesli ta książka bedzie na takim pozimie, to czuł bym się zaszczycony, gdybym mógł wziąć udział w takim projekcie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13